...::: Domáca knižnica - Home Bookcase
1.
image_1
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk
Abel Brigitte - Bimmel Peter - Jenkins Eva-Maria
Sprachbrücke 1
Státní pedagogické nakladatelství, 1989,

Deutsch als Fremdsprache.
Arbeitsheft Lektionen 8-11.
2.
image_1
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk
Abel Brigitte - Bimmel Peter - Jenkins Eva-Maria
Sprachbrücke 1
Státní pedagogické nakladatelství, 1991,

Deutsch als Fremdsprache.
Arbeitsheft Lektionen 12-15.
3.
image_1
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk
Abel Brigitte - Bimmel Peter - Jenkins Eva-Maria
Sprachbrücke 1
Státní pedagogické nakladatelství, 1991,

Deutsch als Fremdsprache.
Arbeitsheft Lektionen 5-7.
4.
image_1
image_2
> botanika, záhradníctvo > kvety a izbové rastliny
Adamovič Igor
Gladioly-mečíky
Veda, 1983,

Botanická monografia...
5.
image_1
> romány > lekárske romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Aksjonov Vasilij
Kolegové
Státní nakladatelství krásné literatury, 1963,

Mladý autor, povoláním lékař, vypráví o nerozlučné trojici mediků, z nichž dva po dokončení studia zůstávají v Leningradě, zatímco třetí najde umístění v zapadlé vsi. Těžce si zvyká na nové, drsné prostředí, ale po čase s ním splyne a obětavou péčí o nemocně i účastí na životě vesnice si získá obecnou oblibu.
6.
image_1
image_2
image_3
> nečítané knihy > sci fi a fantasy ostatné > sci fi romány > poviedky
Aldiss Brian
Člověk svého času
Laser, 1993,

Najlepšie sci-fi poviedky Briana Aldissa.
7.
image_1
> nečítané knihy > sci fi a fantasy ostatné > sci fi romány
Aldiss W. Brian
Helikonie jaro
Laser, 1992,

Zima je živlem fagorů, léto je čas lidí. První kniha třídílné ságy známého autora SF, který brilantně popisuje svět, kde rok trvá 2 500 pozemských let, takže jsou generace, které nepamatují nic jiného, než zimu. A nyní přichází jaro. Jaro – doba pro lidi příznivá, i když nebezpečná…
8.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi a fantasy ostatné > fantasy romány > deti nad 10 rokov, mládež
Aldiss W. Brian
Malacijská tapisérie
Laser, 1993,

Román Malacijská tapisérie je pro autora nezvyklým výletem do žánru fantasy. Vytvořil v něm postavu renesančního dobrodruha, jenž prožívá četné romance ve městě ohrožovaném tureckými nájezdníky. Nejde však o náš svět, ale o svět alternativní. Vedle vědeckých vynálezů se tu daří rovněž magii, na hradbách města žijí okřídlení tvorové, v ulicích se procházejí ještěrčí lidé a v okolí lze nalézt pozůstatky vymírajících pravěkých tvorů...
9.
image_1
> životopisy > vojenské dejiny, zbrane > politika > nečítané knihy > história
Ash Garton Timothy
Spis - osobný príbeh
Archa, 1998,

Timothy Carton Ash (1955) sa venuje novodobej histórii, žije a pracuje v Oxforde.
Štúdium nemeckého vnútorného odboja proti hitlerovskému režimu ho na prelome 70. a 80. rokov priviedlo do Berlína. Strávil tu niekoľko rokov, žijúc striedavo vo `východnej` a `západnej` časti mesta. Pravidelne cestoval po krajinách za železnou oponou a v priebehu 80. rokov zaznamenal a analyzoval emancipačný proces v krajinách strednej Európy v príspevkoch pre viaceré popredné periodiká — Spectator, Independent a New York Review of Books. Po roku 1989 sa T. Carton Ash dostal k spisu, ktorý si o ňom starostlivo viedla východonemecká tajná polícia Stasi. Spis označený ako Romeo ho inšpiroval k napísaniu knihy SPIS. Osobný príbeh, svojskej histórii, ktorá je súčasne reportážou, pamäťami i románom. Autor sa v nej prekvapený vracia do vlastnej minulosti študenta v tvídovom saku, porovnávajúc vlastné denníky so záznamami Stasi. Hlavnou ambíciou knihy je však rekonštrukcia totalitnej mašinérie a povahy studenej vojny. Autor konfrontuje jednotlivých informátorov i dôstojníkov, spolupracujúcich na jeho prípade. Zisťuje dôvody, ktoré ich viedli k spolupráci s tajnou políciou. Neprestajne sa pritom vracia ku kľúčovej otázke — Prečo sa jeden človek stane Speerom, kolaborantom, a iný von Stauffenbergom, zanieteným odporcom režimu. Jednoznačnú odpoveď nenachádza. Ukazuje, aké je zložité priblížiť sa k „historickej pravde`, pretože naše životy často až príliš závisia od okolnosti, v ktorých vyrastáme a žijeme.
10.
image_1
> odborné ostatné > móda > 90. roky
Bačíková Sabína - Kopčanová Dagmar
Moderný muž
Živena, 1990,

Malá príručka moderného muža.
11.
image_1
image_2
> nečítané knihy > história Česka a Slovenska > panovníci a politici > politika > Slovensko > história
Baláž Anton
Nový štát a jeho prvý muž
Dilema, 2003,

Michal Kováč očami spolupracovníkov.
12.
image_1
image_3
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk > nemčina
Baltzer Ralf A - Strauss Dieter
Alles Gute!
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1991,

Televízny kurz nemčiny.
13.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > vojnové romány > psychologické romány
Bang Herman
Tina
Slovenský spisovateľ, 1971,

Do rámca vojnových udalostí, odohrávajúcich sa r. 1864, Bang majstrovsky vkomponoval príbeh krehkej učiteľovej dcéry Tiny s jej nešťastnou láskou. Výbuchy diel sa miešajú s výbuchmi ludskej vášne a zanechávajú po sebe iba spustošenie a smrť. Psychologickým ponorom do utrpenia svojich postáv — s pozadím ohnivých kulís — vytvoril Herman Bang román, ktorý je jedným z jeho najkrajších diel.
14.
image_1
image_2
image_3
> romány > dobrodružné romány > lode, námorníctvo
Barlow James
Parník
Slovenský spisovateľ, 1982,

Barlow v ňom opisuje pestrú spoločnosť na zaoceánskom parníku počas pokojnej plavby i za tropickej búrky. Okrem cestujúcich najrozličnejšieho veku, záujmov a povolania je na palube posádka: dôstojníci, stewardi, strojníci, lekári a zdravotné sestry, kabaretné speváčky a tanečnice, ale i gigolovia a gangstri - autor ich strhujúco a presvedčivo ukazuje pri plnení každodenných povinností aj pri zábave. Nepíše však len o kratochvíli cestujúcich a o dennom programe posádky, ale aj o bežných starostiach a trampotách, o osobných problémoch a vnútorných krízach jednotlivcov. V centre románu však stojí sama loď, a tak sa poučíme rovnako o technike navigácie ako o obchodnej a administratívnej stránke námornej plavby. Barlowova kniha, určená širokej čitateľskej verejnosti, má teda svoju nespornú poznávaciu hodnotu - zábavnou formou sprostredkúva poznatky, ktoré môžu byť fascinujúce najmä pre vnútrozemca, a súčasne podáva kritický obraz situácie v námornej plavbe.
15.
image_1
> romány > spoločenské romány
Belaj Alexandr
Ohrožená linie
Lidové nakladatelství, 1986,

Začíná to poměrně idylicky — probouzející se letní ráno, třpytící se kapky rosy ... Všude klid a mír. A stavbyvedoucí Tolja Skibin. Člověk, který se upsal stavbě tělem i duší. Toho rána ještě netuší, jak záhy bude jeho idyla narušena. Stavba, nad níž visí šibeniční termín dokončení, je moloch, který nebere a ani nemůže brát ohled na nic. Jak to napsal v úvodním slově k novele N. Jevdokimov: „Stavba žije svým životem, jako lidé má svůj charakter, osud, je to živý organismus, který nutí hrdiny novely jednat podle jeho zákonů.` Harmonie výroby je ideální stav, jehož se podaří dosáhnout jen zřídkakdy. Neúprosné pracovní soukolí drtí slabší a obstojí jen ti silní a opravdoví. Lidé, kteří dovedou zabezpečit rytmus práce, i když odměnou je jim jen krátký, pomíjivý stav euforie z vědomí splněných povinností.
16.
image_1
image_3
> romány > historické romány > Indiáni
Belfrage Cedric
Můj pán Kolumbus
Státní nakladatelství krásné literatury, 1964,

Románová biografie anglického, v Americe zakotvivšího a Výborem pro neamerickou činnost odsouzeného spisovatele. Formou fiktivního deníku Kolumbova indiánského sluhy kreslí obraz dobývání Antil Španěly, odlišný od obvyklých tím, že je pojat z hlediska dobývaných a ne dobyvatelů. Proto tím jasněji ukazuje pravou, násilnickou a krví nevinných obětí potřísněnou tvář vychvalovaného civilizačního poslání mezi domorodci.
17.
image_1
image_3
image_4
image_5
> romány > deti nad 10 rokov, mládež > historické romány
Benešová Božena
Don Pablo don Pedro a Věra Lukášová
Československý spisovatel, 1959,

Příběh dospívajícího děvčete v dobách první republiky...
18.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Bennett Arnold
Príbehy starých žien
Slovenský spisovateľ, 1971,

Príbehy sa začínajú v 50-tych rokoch 19. storočia v obchode so strižným tovarom na bursleyskom námestí. Príbehy pani Bainesovej, Constance, Sophie, atď.
19.
image_1
> jazyky, slovníky > anglický jazyk > stredoškoláci
Bérešová Jana - Hosszúová Marta - Macková Marta
Nová maturita z angličtiny
Aktuell, 2004,

Publikácia obsahuje zaujímavé texty doplnené pestrými cvičeniami a aktivitami. Plne rešpektuje charakter novej maturitnej skúšky z anglického jazyka tak, aby spĺňala požiadavky Spoločného európskeho rámca.
20.
image_1
image_2
> životopisy > knihy o filme a TV > herci
Bergan Ronald
Dustin Hoffman
Egem, 1993,

Maý veľký muž, Tootsie, Kramer, Rain Man, kapitán Hook - muž mnohých tvárí. Skutočnú tvár Dustina Hoffmana odhaľuje táto kniha Ronalda Bergana.
21.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány
Bergengruen Werner
Veľtyran a súd
Tatran, 1970,

V imaginárnom talianskom meste ktosi spáchal vraždu a hľadajú páchateľa. Nespoli, známy tým, že odhalil najtajnejšie sprisahania v čase tyranovho nástupu do úradu, má do troch dní nájsť vraha - román, ktorý reguje na aktuálnu politickú situáciu v Nemecku v roku 1935.
22.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > prvé lásky
Berwinska Krystyna
Con amore
Pravda, 1981,

Pozadím Berwinskej príbehu o láske, ktorý každou stránkou nadobúda na dramatickosti, je príprava trojice adeptov hudby Andreja, Gregora a Zošky na medzinárodný chopinovský konkurz. Sústredené štúdium na vysokej hudobnej škole pod vedením skúseného profesora a Zoškinho otca prebieha v tvorivom zápale a priateľskom ovzduší dovtedy, kým sa do ich kruhu nedostane študentka architektúry Eva, vlastne dovtedy, kým Eva neochorie a otupená bolesťou a poznaním pravej povahy svojej choroby nezačne strácať chuť do života. Ako sa v konfliktnej situácii prejaví jej veľká láska, na ktorú sa len tak nezabúda? Podá jej niekto pomocnú ruku? Má zúfalá a vyradená právo niektorého z nich pripraviť o životnú šancu, o víťazstvo v konkurze?
23.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > Taliansko
Bigiaretti Libero
Stretnutie v Neapole
Smena, 1974,

Tridsiatnička Anna a štyridsiatnik Francesco, obaja zamestnaní vo veľkých firmách v Miláne a v Turíne, sa stretajú na sympóz u v Neapole. V „pracovnom prostredí`, plnom falošnej srdečnosti a skrytých intríg, sa zrodí medzi nimi dačo ako láska. Cit, ktorý ich do istej miery zaskočí. Anna má za sebou trpkú skúsenosť z nevydareného manželstva, nuž sa najprv láske bráni, a aj keď sa jej celá oddá, zvažuje perspektívy spolužitia s Francescom triezvo a reálne. Francesco sa sprvu dá strhnúť predstavou dobrodružstva s jednou z mála pekných žien na sympóziu, postupne však podľahne čaru vlastných slov. Tento donchuán proti svojej vôli prichádza na to, že láska, ktorú si nahováral, nemá ďaleko od skutočnosti. A tak sa ocitne pred voľbou medzi dvoma ženami - medzi dlhoročnou milenkou Oľgou a mladou, emancipovanou Annou - a je to zároveň voľba medzi dvoma spôsobmi života.
24.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > feministická literatúra
Bilbasar Kemal
Džemo
Slovenský spisovateľ, 1982,

Román o tureckej krásavici Džemo, ktorá si hľadala muža v spoločnosti zaťaženej predsudkami.
25.
image_1
> romány > historické romány > Poľsko
Bobrowski Johannes
Levinov mlyn
Smena, 1973,

Dej románu sa odohráva v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v západnom Prusku, dnes poľskom území, na pomedzí, kde sa od vekov stretal poľský živel s agresívnym nemeckým živlom a kde sa narodil aj sám spisovateľ.
26.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány > psychologické romány
Bonfantiová Silvia Magi
Speranza
Smena, 1961,

Bonfantiovej román niektorí kritici zvyknú prirovnávať ku Gorkého Matke. Speranza, podobne ako Pelageja Nilovna si v priebehu boja za lepšie a spravodlivejšie usporiadanie sveta čím ďalej tým viac uvedomuje nutnosť obetovať všetko...
27.
image_1
> odborné ostatné
Bošňáková Mária - Macháček Ladislav
Aj nás sa to týka
Iuventa, 2005,

Príručka pre zakladateľov žiackych školských rád.
28.
image_1
image_2
> romány > historické romány > Taliansko
Breza Tadeusz
Bronzová brána
Státní nakladatelství krásné literatury, 1963,

Spisovatel (nar. 1906), který působil v letech 1955-1958 jako kulturní atašé polského velvyslanectví v Římě, otvírá před čtenářem `bronzovou bránu`, jeden ze slavnostních vchodů do vatikánských paláců. Seznamuje jej s ovzduším, myšlením a jednáním dnešního Vatikánu, nuceného se ve své politice vyrovnávat se složitými problémy, před něž jej staví změněný svět. Kniha končí smrtí papeže Pia XII. Na mnoha místech se do problematiky Vatikánu prolíná i problematika Polska.
29.
image_1
> nečítané knihy > sci fi romány
Brin David
Sluneční poutník
Laser, 1995,

Je lidstvo jediným druhem, který dosáhl hvězd bez pomoci Patronů?

Existovala ve sluneční soustavě nějaká vyspělá rasa už před věky?


V jeskyních Merkuru se připravuje expedice Sluneční poutník na nejvýznamnější a nejúžasnější cestu v historii lidstva — ponor do Slunce. Lidstvo hledá své kořeny a důstojné místo ve vesmírném řádu.


David Brin má bohatou a všestrannou fantazii, již kombinuje s napětím a svižným stylem. Román má všechny vlastnosti dobré knihy: čtivost, bohatost děje, zajímavou až detektivní zápletku a sympatické hrdiny. Dá se říci, že autor odvedl perfektní práci ve všech směrech.
30.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi romány
Brosnan John
Vládci z nebes
Laser, 1993,

Genetické války změnily Zemi v zamořenou pustinu. Obrovské vzducholodi ovládají porobené pozemní osady. Ohrožení zmutovanou vegetací a šelmami donutí obyvatele feministické osady Minerva vzepřít se nadvládě Nebeských Lordů. Jejich vzpoura je krutě potlačena a Jana Dorvinová, minervská bojovnice, je zajata a dopravena na palubu Nebeského Lorda. Čeká ji osud horší než smrt. Jako otrokyně za země, ale především jako žena, je považována za méněcennou a vypadá to, že zbytek života stráví jako oběť sexuálních choutek otroků. Ale žádná Minervanka není otrokyní příliš dlouho…
31.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy
Bureš Miloslav
Šla jsem hledat život
Severografia, 1948,

Příběh dívky.
32.
image_1
> romány > spoločenské romány
Bystrzycka Zofia
Trojvidenie
Smena, 1976,

Spoločenský román, ktorého základ tvoria osudy troch osôb, ktoré sú spojené rodinnými, ľúbostnými a pracovnými vzťahmi. Otec, ktorý má vysoké postavenie, jeho dcéra-herečka a jej milý Hubert, ambiciózny mladý človek.
33.
image_1
image_2
> romány > životopisy > Mexiko, Stredná Amerika
Cabezas Omar
Drsné zrání
Naše vojsko, 1988,

Kniha vypráví o těžkých podmínkách partyzánského života v Nikaragui a o zrání sandinovské revoluce od studentských pouličních revolt po všelidový partyzánský boj.
34.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Čakovskij Alexander
Snúbenica
Slovenský spisovateľ, 1973,

Mladý montér Voloďa a studentka Váľa prežívajú začiatky svojho priateľstva alebo už lásky, keď im do života zasiahne nešťastná udalosť: Voloďa za volantom nákladného auta zrazí bicyklistu. Čaká ho súd, prísny súd, pretože sa nenájde ani jedna poľahčujúca okolnosť. Voloďov spolujazdec v kabíne, ktorý mohol obvinenie súdu uviesť na správnu mieru, ešte väčšmi mu priťažil falošnou, lepšie povedané, neúplnou výpoveďou. Akoby všetci boli proti nemu — riaditeľ podniku, kde Voloďa pracuje, prokurátor, sudcovia — všetci v ňom vidia nespratníka, ktorý sa zachoval surovo a bezohľadne a zaslúži si čo najprísnejší trest. Jediná Váľa nechce a nemôže uveriť tomuto zápornému posudku o Voloďovi. Pozná ho, dôveruje mu, verí mu a ľúbi ho. Z väzenia dostane list, v ktorom jej Voloďa opísal pravdivo a podrobne celú udalosť a svojho spolujazdca obvinil z klamstva. Vysvetlil jej aj to, prečo pred súdom Ivrdohlavo mlčal a nepovedal ani slova na svoju obhajobu. Váli to stačí. Začne konať. Hľadá ľudí, ktorí by jej mohli pomôcť. Často naráža na neporozumenie, ba aj bezcitnosť, ale napokon predsa len nachádza statočných a odvážnych ľudí, ktorí neľutujú čas a energiu, riskujú aj osobné konflikty, len aby sa dopátrali pravdy. Alexandra Čakovského poznáme u nás z viacerých diel. U nás je už ráno, Rok života, a najmä trilógia Bolo to v Leningrade, pre ktorú čerpal materiál z osobnej skúsenosti — to všetko sú diela vyznačujúce sa neobyčajnou dynamickosťou, a preto sa čítajú jedným dychom.-Román Snúbenica môžeme k nim priradiť.
35.
image_1
> žena, krása, dieťa > výchova detí > psychológia
Campbell Ross
Potřebuji tvou lásku
Návrat, 1992,

Knihu do dnešných dní ocenilo množstvo rodičov, učiteľov, psychológov. Kniha je určená pre všetkých, ktorí prichádzajú do styku s deťmi vo veku od dvoch do dvanásť rokov. Autor zdôrazňuje potrebu bezpodmienečnej lásky pre zdravý vývoj dieťaťa vo forme, ktorá je pre dieťa zrozumiteľná a jasná. Kniha obsahuje množstvo príkladov a pomáha vidieť dôležitosť role rodičov a stáva sa praktickou príručkou pre každodenný kontakt s deťmi.
36.
image_1
> romány > spoločenské romány > historické romány > Česko
Čapek-Chod Matěj Karel
Turbina
Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1961,

Příběh pražské továrnické rodiny z konce 19. a počátku 20. století má dvě paralelní dějové linie: Snaha o zvelebení zchátralé knihvazačské továrničky instalováním tehdy nejmodernější vodní turbiny, a snaha o uvedení podnikatelovy dcery na operní jeviště první národní scény - obojí za očekávání a všemožného zajišťování přízně tehdy populárního českoamerického milionáře a obojí končící tragikomickým krachem hmotným i uměleckým.
37.
image_1
> romány > spoločenské romány
Čarňanský Milan
V spleti ciest
Slovenský spisovateľ, 1997,

Príbeh mladého človeka, pred ktorým sa zdanlivo otvárajú všetky cesty - a predsa jeho sympatická neochota neprispôsobiť sa ustáleným konvenciám ho privádza na okraj spoločnosti...
38.
image_1
image_2
> romány > historické romány > ľúbostné, pre ženy
Carpentier Alejo
Harfa a tieň
Tatran, 1984,

Alejo Carpentier vo svojom poslednom románe HARFA A TIEŇ sústredil pozornosť na veľkú osobnosť v dejinách sveta, opradenú mnohými legendami — na Krištofa Kolumbusa. Vykresľuje historické súvislosti, situácie, udalosti a približuje čitateľovi človeka uchváteného veľkým snom o Zasľúbenej zemi, človek a hrdinu v dňoch slávy po prvej objavnej ceste, muža-milenca za andalúzskych nocí, ktoré prežíval so svojou vládkyňou a veľkou láskou kráľovnou Izabelou Kastílskou, ale i jeho osobnú tragédiu, vrcholiacu sebapoznaním, keď sa sám nazýva komediantom, ktorý rozohrával divadielko zázrakov na kráľovských dvoroch.
39.
image_1
image_2
> romány > horor, thriller
Cars des Guy
Výrobca mŕtvol
Smena, 1990,

Charles Davoud je štyridsaťpäťročný úspešný podnikateľ, ktorý vlastne v živote dosiahol všetko, čo muž v jeho veku môže mať: postavenie, bohatstvo, navyše má krásnu mladú ženu, do ktorej je vášnivo zaľúbený. Ich manželstvo je veľmi šťastné. A predsa sa celý jeho doterajší život má náhle zmeniť. Čo sa stane? Čo to odhalí Charles Davoud? Čo na tohto vyrovnaného muža zapôsobí tak, že podľahne svojim najhorším pudom a začne rozsievať smrť?
Ako sa človek môže stať zabijakom, výrobcom mŕtvol?
40.
image_1
> ostatné časopisy > svet, spoločnosť
Časopis
Grand magazine 2021 (zima)
JK Agency plus s.r.o., 2021,

Medzinárodný štvrťročník pre náročných.
41.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > humor > humor
Časopis
Malý satyr 1990 č.3
Satyr, 1990,

Humoristický časopis.
42.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > humor > humor
Časopis
Malý satyr 1991 č.4
Miroslav Špánik, 1991,

Humoristický časopis.
43.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > 90. roky > humor > humor
Časopis
Malý Satyr 1991 č.9
Satyr, 1991,

Humoristický časopis Satyr.
44.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > žena, krása, dieťa
Časopis
Margret 2012 č.3
Monite s.r.o., 2012,

Časopis nielen pre ženy. (jeseň-zima)
45.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > sociológia > deti a mládež
Časopis
Mládež a spoločnosť 2010 č.1
Ústav informácií a prognóz školstva , 2010,

Slovenský časopis pre štátnu politiku a výskum mládeže.
46.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > sociológia > deti a mládež
Časopis
Mládež a spoločnosť 2013 č.2
Ústav informácií a prognóz školstva , 2013,

Slovenský časopis pre štátnu politiku a výskum mládeže.
47.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2021 č. 41
Nový čas, 2021,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 9.10.2021 do 15.10.2021
48.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2021 č. 44
Nový čas, 2021,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 18.12.2021 do 24.12.2021
49.
image_1
> ostatné časopisy > svet, spoločnosť > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2021 č.46
Nový čas, 2021,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 13.11.2021 do 19.11.2021
50.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č. 1
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
51.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.12
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 19.3.2022 do 25.3.2022
52.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.14
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 2.4.2022 do 8.4.2022
53.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.15
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 9.4.2022 do 15.4.2022
54.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.19
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 7.5.2022 do 13.5.2022
55.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.2
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 8.1.2022 do 14.1.2022
56.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.22
Ringier, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 28.5.2022 do 3.6.2022
57.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.29
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 16.7.2022 do 22.7.2022
58.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.30
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 23.7.2022 do 29.7.2022
59.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.38
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 17.9.2022 do 23.9.2022
60.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.41
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 8.10.2022 do 14.10.2022
61.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.42
FPD Media, a.s., 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 15.10.2022 do 21.10.2022
62.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.43
Nový čas, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 22.10.2022 do 28.10.2022
63.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2022 č.47
Ringier, 2022,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 19.11.2022 do 25.11.2022
64.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2023 č.1
Ringier, 2023,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
TV program od 31.12.2022 do 6.1.2023
65.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2023 č.11
FPD Media, a.s., 2023,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
Obsahuje TV program od 11.3.2023 do 17.3.2023
Titulka: Marta Jančkárová
66.
image_1
> ostatné časopisy > knihy o filme a TV > svet, spoločnosť
Časopis
Nový čas víkend 2023 č.12
FPD Media, a.s., 2023,

Príloha sobotného vydania denníka Nový čas.
Obsahuje TV program od 18.3.2023 do 24.3.2023
67.
image_1
> ostatné časopisy > svet, spoločnosť > politika
Časopis
Plus 7 dní 2021 č.48
7 plus s.r.o., 2021,

Spoločenský týždenník.
Toto číslo vyšlo 2.12.2021
68.
image_1
> ostatné časopisy > Bratislava
Časopis
Račan 2016 č.4
Neuvedené, 2016,

Spravodaj pre ľudí z Rače, Krasňan a Východného.
69.
image_1
> ostatné časopisy > svet, spoločnosť
Časopis
Saudi Aramco World 2008 Janury/February
Aramco Services Company, 2008,

Časopis spoločnosti Aramco.
70.
image_1
> ostatné časopisy > šport > Bratislava
Časopis
Slovan 2014 č.5
ŠK Slovan Bratislava , 2014,

Magazín klubu ŠK Slovan Bratislava. Toto číslo vyšlo 13.3.2014
71.
image_1
> ostatné časopisy > politika > svet, spoločnosť > ekonomika, financie
Časopis
Trend 2021 č.47
News and Media Holding, 2021,

Týždenník o hospodárstve a podnikaní.
Toto číslo vyšlo 25.11.2021
72.
image_1
image_3
> ostatné časopisy > politika > svet, spoločnosť > ekonomika, financie
Časopis
Trend 2022 č.47
News and Media Holding, 2022,

Týždenník o hospodárstve a podnikaní.
Toto číslo vyšlo 24.11.2022
73.
image_1
> ostatné časopisy > politika > svet, spoločnosť > ekonomika, financie
Časopis
TREND TOP 2021
Trend, 2021,

Špecializovaná príloha týždenníka Trend. (11.2021)
74.
image_1
image_2
> životopisy > knihy o filme a TV
Černá Eva
Reportérkina spoveď
Ikar, 1999,

Pri sledovaní relácie Lampáreň v televízií obdivujeme reportérku Evu Černú ako zanietene bojuje proti krivdám a neprávosti. Vo svojej knihe prezrádza, ako sa do Markízy dostala, ako začínala, čo všetko prežila v spravodajstve. Dozviete sa ako sa robia Televízne noviny, aj čo sa do reportáži nedostáva. Eva Černá vám však dovolí nahliadnuť aj do svojho súkromia a čo-to prezradí aj o svojich kolegoch.
75.
image_1
> zvieratá, zoológia > rybárstvo > náučné knihy > hobby, pre šikovné ruky
Černý Jaroslav
Rybár
Smena, 1985,

Výchovno-vzdelávací program pre záujmový útvar Rybár.
Pre žiakov 5.-8. ročníka základnej školy.
76.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > životopisy > vojnové romány
Chevalier Haakon
Muž který chtěl být bohem
Státní nakladatelství krásné literatury, 1963,

Pokrokový americký spisovatel a překladatel (nar. 1902), který byl jedním z účastníků životního dramatu J.R. Oppenheimera, `otce americké atomové bomby`, se zamýšlí v románě nad odpovědností a charakterem vědce v dnešní době. Dílo je zároveň i průkazným obrazem myšlení a jednání americké inteligence před druhou světovou válkou i za ní, vrhá světlo na temné metody smutně proslulé FBI a bojuje proti válce odsouzením vědy, která se dá zneužívat k jejím ničivým cílům.
77.
image_1
image_2
> romány > historické romány > spoločenské romány
Chevallier Gabriel
Zvonodrozdovo
Slovenský spisovateľ, 1983,

Spoločenská satira Francúzska medzi dvoma svetovými vojnami.
78.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > detektívne romány
Christiansen Sigurd
Dvaja živí a jeden mŕtvy
Pravda, 1980,

Spisovateľ zasadil ústredný dej románu do malomestského prostredia mestečka Drammene a za hrdinov zvolil poštových zamestnancov. Dôverná znalosť práce na poštovom úrade, ale aj večne strihnúce nebezpečenstvo prepadu, ulúpenia peňazí, ktoré nebolo ani v dvadsiatych a tridsiatych rokoch v Nórsku zriedkavé a sktorým každý úradník pošty musel rátať, mu dovolili nielen siahnúť po vždy zaujímavej a vzrušujúcej téme, ale ju aj stvárniť novým, nezvyčajným spôsobom.
79.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy
Cisková Barbara
V pazúroch moci
Ikar, 2010,

Hrdina románu V pazúroch moci Dávid nachádza svoju životnú lásku Petru i nové zamestnanie, atraktívnu prácu v administratíve politickej strany. Blížia sa parlamentné voľby, rozbieha sa predvolebná kampaň a strany bojujú o hlas voliča. Dávid v prostredí politickej strany spoznáva politikov, ktorí navonok pôsobia bezprostredne a priateľsky. Preto nemá dôvod pochybovať o ich ľudských kvalitách, hoci vie, že politikom neraz ide len o moc a na ceste k nej nie vždy používajú korektné prostriedky. Nešťastná náhoda a nepríjemná osobná skúsenosť mu však odkryjú oči a musí vyriešiť dilemu: poslúchnuť hlas svedomia, alebo dať prednosť sľubne sa vyvíjajúcej kariére politika?
80.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány
Clark Douglas
Menu - Kto bol prvý? - Libertíni
Slovenský spisovateľ, 1985,

Nevšedný príbeh manželského trojuholníka, ktorý speje k nevyhnutnému dramatickému vyvrcholeniu, kto stojí za záhadným miznutím významných občanov v istom anglickom mestečku, ide o prirodzené úmrtie alebo o vraždy, a kto je potom vrahom spomedzi úzkej spoločnosti kriketových hráčov, keď jednu z obetí všetci nenávidia a mali by dôvod odpratať ju z cesty? To sú problémy, ktoré rieši superintendent Scotland Yardu Masters s hlavným inšpektorom Greenom a so svojím pracovným tímom v tomto výbere z románov anglického detektívkára Douglasa Čiarka. Tradičný anglický prístup k téme charakterizuje príbehy, v ktorých autor jednoznačne nadväzuje na literárne dedičstvo klasickej detektívky, u nás najväčšmi obľúbenej a známej z diel Agathy Christie. Vo všetkých odvádza autor čitateľa na typický anglický vidiek, scénami udalostí je buď idylické predmestie, či opustený kostol a cintorín alebo farma kypiaca životom. Čiarkovým koníčkom je zrejme toxikológia, jeho „vražedným nástrojom` sú totiž jedy a drogy, ktorých smrtiaci účinok sa dostavuje v kombinácii s inými činiteľmi. To je spoločná črta Čiarkových ejômyselne napínavých príbehov, v ktorých sa zdôrazňuje, aké môže byť ťažké definovať zločin.
81.
image_1
image_2
> romány > historické romány > Čína > knihy o filme a TV
Clavell James
Tajpan
Pravda, 1990,

Příběh první publikované části Clavellovy „asijské ságy“ se odehrává v polovině předminulého století, v době, kdy Velká Británie získala od Číny ostrov jménem Hongkong. Je to sice pusté a nehostinné místo, ale má strategickou pozici u čínských břehů a navíc jde o dokonale chráněný přístav. A právě tady se rozhoduje o dalším osudu obchodních a politických vztahů Británie s Čínou, které se točí kolem opia, čaje a stříbra. Velkou roli v nich hraje Dirk Struan, vlastník největší soukromé námořní flotily v Asii: bojuje se svými konkurenty o zisky z legálního i pokoutního obchodu, tahá za nitky i v nejvyšších kruzích a zároveň se snaží posílit dosud vratké a nejisté postavení vznikající hongkongské kolonie v Asii i ve vzdálené, ale mocné Anglii. Struan je jedním z těch, kdo nepovažují Číňany za nevzdělané barbary, ale jsou schopni ocenit a respektovat jejich kulturu a životní styl. V lecčem dokonce dává přednost Číně před Anglií, ale ani on si nemůže dovolit představit společnosti svou čínskou milenku Mej-Mej, chce-li si udržet výsadní postavení. Dirk Struan má syna a touží po tom, aby se Culum stal jeho nástupcem – tchaj-panem, nejvyšším vládcem firmy, a tím i nejbohatší a nejmocnější osobou v Hongkongu. Ale syna má i Struanův nejsilnější obchodní protivník a odvěký nepřítel Brock. Půjdou jejich děti ve šlépějích otců, nebo si najdou vlastní cestu?
zdroj: databazeknih.cz
82.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > detektívne romány > odporúčané tituly
Collins Wilkie
Žena v bielom
Slovenský spisovateľ, 1969,

Román ktorý po vydaní v roku 1860 sa stal literárnou senzáciou roka...
Žena v bielom je v podstate detektívny román. Nieto v ňom síce profesionálneho detektíva, ani sa nesnímajú odtlačky prstov a nesledujú stopy na zemi. Detektívom je si sám chudobný učiteľ kreslenia Walter Hartright, ktorý je zaľúbený do krehkej a krásnej Laury Fairlieovej, a jeho jediným pomocníkom a spojencom je Laurina nevlastná sestra Marián. Jedine chladnou logikou a nevierou v nadprirodzené zásahy bojujú proti Laurinmu zločinnému mužovi Percivalovi Glydeovi a jeho priateľovi zlosynovi grófovi Foscovi a jemu oddanej grófke Foscovej. Zaujímavému, napínavému deju románu čas takmer neuškodil. Dickensova žičlivá predpoveď, keď ohlasoval vychádzanie románu na pokračovanie, platí ešte aj dnes, po viac ako sto rokoch.
83.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > ľúbostné, pre ženy
Conrad Joseph
Almayerovo šialenstvo
Slovenský spisovateľ, 1960,

Román o blúdiacom a šialenom Holanďanovi, ktorý stráca všetko...
Almayerovo európske meštiacke koristníctvo rušivo a rozkladné pôsobí na životy jeho blízkych — ženu a dcéru. Jeho dcéru si získa a zachráni napokon mladý domorodec, ktorý jej dáva perspektívu ľudského života — lásku a domov miesto bohatstva v cudzine. Almayer stráca všetko, aj svoje ilúzie. Je to román z prostredia orientálneho. K nemu sa pričleňujú aj novely Tajný spoločník a Karin.
84.
image_1
> šport > alternatívna medicína > zdravý životný štýl
Cooper H.Kenneth
Aerobický program pre aktívne zdravie
Šport, 1986,

Pohyb - výživa - duševná rovnováha.
85.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány > psychologické romány > knihy o filme a TV
Corman Avery
Kramerová versus Kramer
Tartan, 1981,

Ústrednou témou tohto podmaňujúceho diela je vzťah otca k synčekovi, s ktorým ostane sám žiť, keď sa jeho žena rozhodne, že nechce byť viazaná rodinným životom a od nich odchádza. Otcovstvo z lásky sa stáva základným zmyslom Kramerovej existencie, jedinou trvalou hodnotou a šťastím.
86.
image_1
image_2
> romány > historické romány > Chorvátsko, Juhoslávia
Crnjanski Miloš
Cestami života a smrti
Slovenský spisovateľ, 1975,

Historický román zo Srbska.
Román Cestami života a smrti, ktorému sa dostalo prívlastku perla srbskej literatúry, zaujme pôsobivým poetickým štýlom, strhujúcou projekciou osudu jednotlivca i celého srbského národa a silným humanistickým vyznaním.
zdroj: databazeknih.cz
87.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > lekárske romány
Cronin Joseph Archibald
Citadela
Smena, 1965,

Príbeh z lekárskeho prostredia z nastolenými otázkami zodpovednosti a honbe za peniazmi. Tieto pomery autor najlepšie ilustroval osudom mladého Mansona. Začína ako chudobný, ale oduševnený vidiecky asistent, ktorý nehľadí na ťažkosti a všetky sily aj um dáva do služieb boja proti chorobám a popri praxi ešte aj vedecky pracuje. Osud sa však s ním zahrá a postupne sa z neho stáva naháňač honorárov...
88.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Cronin Joseph Archibald
Labutí kaštieľ
Smena, 1972,

Román o ženách pre ženy.

Kniha je v slovenčine.
Barvitý romantický příběh anglického autora vypráví o obrodné síle opravdového lidského citu.
Lékař, po zklamání propadá depresi, odjíždí na radu přítele na Kanárské ostrovy. Při plavbě se seznámí s mladou ženou, která svou snivou a citlivou povahou nezapadá mezi ostatní společnost a duševně se s ní sblíží. Po vylodění oba zůstávají na ostrovech, kde propukla epidemie žluté zimnice a lékař se rozhodne pomáhat chudým nemocným na osamělém panství. Žena se nakazí a v horečkách se vydá za hrdinou, který jí v posledním okamžiku zachrání život. Oba se však vracejí do Anglie, kde by se měli navždy rozloučit...
zdroj: databazeknih.cz
89.
image_1
image_2
image_3
> romány > deti nad 10 rokov, mládež > psychologické romány > odporúčané tituly > Anglicko, Írsko, Škótsko, Wales
Cronin Joseph Archibald
Zelené roky
Smena, 1966,

Román škótskeho spisovateľa a lekára s autobiografickými prvkami. Uvádza nás do prostredia zatuchnutého škótskeho malomesta a rozpráva príbeh pútavý - opisuje svet chlapca - Roberta, ktorý vyrastá z detskej naivity, odhaľuje jeho vnútorný svet, prostredníctvom Roberta spoznáme aj ostatných členov rodiny a ostatných obyvateľov mesta...
90.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Dangulov Savva
Dom na Kuzneckom moste
Slovenský spisovateľ, 1977,

Ruský román z prostredia diplomatických služieb počas Veľkej vlasteneckej vojny.
91.
image_1
> romány > historické romány > Afrika
Davidson Basil
Peřeje
Mladá fronta, 1962,

Vyhlašováním nezávislosti stále nových afrických států sice překonaný, ale ničeho tím na zajímavosti a průkaznosti nepozbyvší román anglického spisovatele z roku 1955. S dobrou znalostí prostředí i románově živě a poutavě líčí probuzení afrických národů a jejich nástup k boji za svobodu ve smyšleném poručenském území Delmině.
92.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány
Davidson Lionel
Chelsejské vraždy
Smena, 1981,

Kniha v slovenčine, popis v češtine.

Když v londýnské čtrvrti Chelsea v krátkém časovém intervalu zavraždí tři lidi,hlavní hlavní superintendant Warton si postupně uvědomuje,že narazil na mimořádně schopného a nebezpečného protivníka.Vraždy totiž pokračují a odehrávají se za bizarních okolností a navíc pachatel dopředu upozorňuje policii na svoje záměry...
zdroj: databazeknih.cz
93.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány
DeAndrea L. William
Televízne vraždy
Smena, 1984,

Hlavný hrdina príbehu mladý, inteligentný a sympatický Matt Cobb je šéfom Oddelenia zvláštnych úloh, ktorého poslaním je chrániť súkromie televíznych hviezd nielen pred senzáciechtivými novinármi, ale aj pred políciou: zahládza všetky aféry a hriešky s drogami, kleptomániou, hazardnými hrami atď. Keď sa Matt dostáva do Oddelenia zvláštnych úloh, ešte netuší, že sa stane kľúčovou postavou pri odhalení systému falšovania výsledkov z hodnotenia sledovanosti televíznych programov pomocou počítača.
94.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Deleddová Grazia
Holuby a jastraby - Brečtan - Popol
Slovenský spisovateľ, 1978,

Tri romány z vrcholného, najzrelšieho obdobia laureátky Nobelovej ceny. Nájdeme tu baladu o hľadaní stratenej cti macochou krivo obvineného študenta, históriu citového vzťahu mladého gazdu a slúžky i drámu opusteného dieťaťa, ktoré si hľadá v živote svoje miesto.
95.
image_1
> romány > detektívne romány
Denker Henry
Pobúrenie
Smena, 1990,

Vyšetrovanie prípadu znásilnenia.
96.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > Taliansko
Dessi Giuseppe
Krajina tieňov
Slovenský spisovateľ, 1974,

Hlavnou postavou tejto dramatickej fresky je roľník Angelo Uras. Autor sleduje jeho životný príbeh od chlapčenstva po neskorú starobu. Angelo je sirota, vyrastá pri múdrej matke Sofii a čoskoro poznáva nezmyselné sociálne poriadky. Ako mládenca ho obvinia z vraždy toskánskeho podnikateľa, ktorý prišiel kynožiť sardínske lesy. Angelo sa bije proti starým poriadkom, ale aj proti akejkoľvek forme modernej hospodárskej špekulácie, proti prišelcom z „kontinentu`, ktorí chcú rýchlo zbohatnúť z výrubu okolitých lesov na palivo do Kráľovských zlievární v Norbiu. V boji o vytváranie znesiteľnejších životných podmienok pre chudobných pastierov a baníkov, ktorí chodia na roboty do baníckej panvy v okolí Iglesias, stáva sa Angelo symbolom hrdinstva Sardínie ešte síce zaostalej, ale už čiastočne prebudenej, Sardínie, ktorá sa už vie postaviť na odpor proti magnátom a cudziemu kapitálu a ísť do štrajku s predákom Santom Follesom...
97.
image_1
> náboženstvo, cirkev
Dian Daniel
Blahorečenie
Spolok svätého Vojtecha, 2003,

Blahorečenie. Bratislava-Petržalka 14. september 2003.
98.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi a fantasy ostatné > sci fi romány
Dickson R. Gordon
Nekromancer
Laser, 1992,

Země budoucnosti – nemoci jsou pod kontrolou, hlad, války a strádání neexistují. Walter Blunt s tím skončí. Jeho Zádušní společenství nese heslo „ničit“ a jeho moc se přes mystické Alternativní zákony dostává do samého srdce lidské společnosti.
99.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > povinné a odporúčané čítanie
Diderot Denis
Mníška
Pravda, 1987,

Hlavná hrdinka románu Mníška - Zuzana Simoniniová požiada o súdne zrušenie svojho rehoľného sľubu, ale spor, ktorý vedie proti svojim rodičom nakoniec prehrá. Celý príbeh je motivovaný skutočnou udalosťou. Zuzana sa dozvie, že nie je dcérou domnelého otca, pána Simonina, a že matka chcela zakryť svoj morálny poklesok z mladosti obetovaním dcéry. Cez dieťa chcela vykúpiť vlastný hriech. Zuzana hoci bola anjelsky pobožná a vo svojom srdci si zachovala úctu ku všetkému, čo ju naučili si ctiť, nedokázala sa zmieriť s tým, že ju majú navždy zatvoriť do samoty kláštora, `kde noci sú plné nárekov a dni plné sĺz`.
100.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > Dánsko
Ditlevsenová Tove
Ulica detstva
Smena, 1980,

Život robotníckeho dievčaťa Estery v Dánsku.
101.
image_1
image_2
> romány > vojnové romány > špionážne romány, mafia
Doľd-Mychajlik Jurij
Barón Goldring sa vracia
Vydavateľstvo politickej literatúry, 1965,

Román odhaľuje zákulisie búrlivých povojnových rokov, zvyšky nemeckej tajnej zpravodajskej služby, protisovietske ciele americkej špionáže, ktorá pripravuje agentov pre diverznú činnosť na území Sovietskeho zväzu.
102.
image_1
> jazyky, slovníky > anglický jazyk > angličtina
Doorley Damien
Starting English - Workbook
Mladé letá, 1991,

Nevyplnený pracovný zošit.
103.
image_1
image_3
> nečítané knihy > poviedky > Taliansko > deti 5 až 13 rokov
DOrta Marcello
Já to doufejme ňák zmáknu
Tichá voda, 2001,

Slohové práce dětí z neapolského předměstí vyšly v Itálii poprvé na sklonku minulého století, ale jak ukázala nedávno vydaná kniha Gomora Roberta Saviana, ještě dnes silně a přesvědčivě doplňují obraz předměstí žijících v bezvýchodné chudobě pod vládou mafiánských klanů. Vtipná, svébytná a zcela originální vyprávění překračují hranice dokumentu. Kniha může posloužit jako studijní materiál učitelům základních škol, jako příklad neškolometské, vášnivé a živoucí práce s dětmi.
104.
image_1
> vlastiveda, mestá > pedagogika
Doubrava Josef
Metodická príručka na vyučovanie vlastivedy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1986,

Metodická príručka na vyučovanie vlastivedy v 3.ročníku základnej školy.
105.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Dreiser Theodore
Jennie Gerhardtová
Slovenský spisovateľ, 1966,

Román amerického spisovateľa - sugestívny a dramatický obraz života americkej spoločnosti zo začiatku 20. storočia. Jennie je krásne, ale chudobné dievča, ktoré sa stáva obeťou koristníckeho okolia. Jej prvý milenec je senátor, no skôr, ako sa s ňou ožení, umiera. Druhý muž ju má rád, zmieruje sa aj s dcérou z predošlého vzťahu, no nedokáže vzdorovať spoločenskej mienke, Preto sa Jennie obetuje a vzdáva sa ho.
106.
image_1
> psychológia > partnerské vzťahy
Drobná Oľga
Mám manžela, čo s ním
Smena, 1986,

Literárno-poradenská pomoc mladým manželom a mladým rodinám...
107.
image_1
image_2
> romány > historické romány > Francúzsko
Dumas Alexander
Salvator I. - II.
Smena, 1974,

Voľné pokračovanie Parížskych mohykánov.
Kniha je v slovenčine.

Román o Salvatorovi zavádí čtenáře do doby vlády krále Karla X., nedlouho po porážce Napoleona Bonaparta a znovunastolení monarchie. Slabošský král není schopen ani ochoten chápat zájmy národa a jeho vláda má jen jediný zájem: udržet se u moci. V zemi narůstá nespokojenost, naživu je dosud hodně Napoleonových stoupenců, rozmáhají se tajné společnosti usilující o změnu vlády a rozbujelá policie má plné ruce práce. Její šéf Jackal rozhodně netrpí žádnými skrupulemi a za pomoci rozvětvené sítě konfidentů ovládá celou Paříž.
Ústřední hrdina románu, tajemný Salvator vystupující navenek v roli veřejného posluhy (čtenář však již záhy tuší, že jeho skutečná totožnost je jiná) stojí uprostřed této nepřehledné situace vždy na straně práva. Za pomoci svých nesčetných přátel, které má jak v lidových vrstvách, tak i v nejvyšších kruzích, se stále znovu a znovu pokouší vyzrát na vychytralého Jackala a zjednat průchod spravedlnosti.
zdroj: databazeknih.cz
108.
image_1
image_3
image_4
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk > náučné knihy > maľovanky > dvojjazyčné knihy > detské v nemčine > predškoláci > prváci > druháci
Dzúriková I. - Mateidesová E.
Nemčina s pastelkami - Deutsch mit Farbstiften
ČSTK - Stredoslovenské vydavateľstvo, 1991,

Obrázkový slovník s vymaľovankami pre deti.
109.
image_1
image_3
> romány > detektívne romány
Ebersohn Wessel
Smrť na samote - Rozdelená noc
Slovenský spisovateľ, 1990,

Dva detektívne príběhy spája postava amatérskeho vyšetrovateľa - psychológa správy väzníc Yudela Gordona. Ten sa pri svojom pátraní dostane do konfliktu s úradmi a prívržencami aparteidu, ktorí tvoria väčšinu belošského obyvateľstva Juhoafrickej republiky.
V prvnom príbehu má v istom vidieckom väzení preskúmať, či farebný sluha, ktorý údajne zavraždil svojho pána, je za svoj čin zodpovedný.
Druhý román je príbeh vyšinutého človeka, vzrušujúci dej má prekvapujúce rozuzlenie.
zdroj: databazeknih.cz
110.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány
Edigey Jerzy
Penzión na pobrežnej ceste - Vraždy podľa abecedy
Pravda, 1985,

Dve detektívky jedného z najobľúbenejších poľských spisovateľov...
1. Penzión na pobrežnej ceste - Kriminalista Magnus Torg vyšetruje vraždu bohatej vdovy - majiteľky prosperujúcej firmy.
2. Vraždy podľa abecedy - dejový model prevzal autor od slávnej Agathy Christie: záhadný vrah si v malom provinčnom meste vyberá obete podľa abecedného poradia.
111.
image_1
> nečítané knihy > fantasy romány > deti nad 10 rokov, mládež
Egan Doris
Branou z Ivory
Laser, 1993,

ČARODĚJNÁ VĚDA přitahuje lidi z celé galaxie k planetě Ivory.
Ivory je exotická a nebezpečná planeta, kde je vše na prodej a zákony existují jen na ochranu nejmocnějších rodin. Pro studentku antropologie Theodoru z Pyrene je Ivory zajímavá tím, že je jediným místem ve známém vesmíru, kde funguje magie a kde ti, kdo ji ovládají, řídí společnost. Pro prázdninové výzkumy je neodolatelná... Ale potom ji kdosi napadne a okrade a Theodora zůstane sama, sama na nepřátelské planetě. Její výlet se stává hrůzyplnou odyseou. Všechny její zkušenosti na Ivory ztrácejí smysl a Theodora je nucena sebrat všechny síly, aby přežila. Ke svému velkému překvapení objeví, že má jistou magickou schopnost, která ji přivede do smrtelného nebezpečí. Seznámí se s Raném Cormallonem — jedním z nejmocnějších kouzelníků na Ivory — mužem, jehož neznámí nepřátelé se nezastaví před ničím, aby dosáhli svého cíle - zničit Raná a získat jeho moc! Nezaváhají ani před vraždou...
112.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Ekström Olof Per
Bludný kruh života
Smena, 1974,

Dvojica Vera a Erland sú typickými predstaviteľmi švédskeho vidieka zo 40-tych a 50-tych rokov, ale na druhej strane i symbolom pevnosti pravého citu dvoch mladých ľudí, ktorí sa napriek úderom a porážkam, zoči-voči nechápavému a neprajnému okoliu vedia v poslednej chvíli prihlásiť k svojej láske - s obavami a poznamenaní - ale aj takto na dne svojich trpkých skúseností ľudskejší a čistejší než všetci iní.
113.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány
Ellin Stanley
Muž bez minulosti
Smena, 1986,

Kniha obsahuje dve detektívky odohrávajúce sa na Floride: Muž bez minulosti – súkromný detektív Jake má dokázať, že počestný Walter Thoren, ktorý zahynul pri autonehode, vlastne spáchal samovraždu. Druhý príbeh – Hviezda sa vracia, sa odohráva na milionárskej usadlosti, kde prichádza Johnny Milano, aby zabránil avizovanej vražde jedného z hostí…
114.
image_1
image_2
> romány > vojnové romány > historické romány > Francúzsko
Erenburg Ilja
Pád Paříže
Mladá fronta, 1963,

Jedna z mála kníh, kde sa dokumentárnosť a krása štýlu majstrovsky spájajú a doplňujú. Erenburgov dobre komponovaný román široko vykresľuje tragédiu francúzskeho národa, ktorá sa odohrala pred druhou svetovou vojnou, keď reakčná francúzska vláda zradila vlasť nemeckej fašistickej tyranii. Román spodobuje dušu Francúzska a je prejavom veľkej lásky autora k Parížu a Francúzsku. Reakcia Francúzov na mníchovské rozhodnutie o ČSR je pre nášho čitateľa najzaujímavejšou časťou diela.
115.
image_1
> deti 5 až 13 rokov > dvojjazyčné knihy > náboženstvo, cirkev > v angličtine > anglický jazyk
Erickson E.Mary
Šesť rušných dní
International Bible Society, 1991,

Ilustrovaný dvojjazyčný príbeh o stvorení Sveta.
116.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi romány > fantasy romány > deti nad 10 rokov, mládež
Farmer J.P.
Kamenný bůh
Laser, 1993,

Po miliónech let hledal na světě naše potomky.
Považovali ho za kamenného boha, ale byl jen vědec z dvacátého století, který zkameněl při pokusech s molekulami hmoty. Když byl o milióny roků později náhodně přiveden k životu, Země se podstatně změnila a tento poslední potomek Odysseus Zpívající medvěd byl obyvatelstvem, které už dávno nebylo lidské, uctíván jako bůh.
Wufea kočičí a Wagarondit mývalí očekávali od svého boha, že splní jeden předpoklad: kamenný bůh Odysseus musí čelit mnohem mocnější bytosti, vegetativnímu agresorovi Wurutanovi, Stromu, pokrývajícímu kontinent, který pohlcuje jejich vesnice a loviště.
Odysseus je možná jediný žijící člověk a touží pouze po nalezení lidské družky a tím i zajištění dlouhověkosti lidstva. Aby to mohl udělat, musí nejprve proniknout Stromem, jehož kořeny sahají do pekel a větve se dotýkají nebes.
Aby mohl žít lidský život, musí Odysseus, proměněný v kamenného boha, jenom pohnout nebem a peklem. Jak snadný úkol pro boha...
117.
image_1
> nečítané knihy > fantasy romány > deti nad 10 rokov, mládež
Farmer José Philip
Brány stvoření
Laser, 1993,

Další pokračování úžasných dobrodružství Vládce Roberta Wolffa. Napínavá honička na pěti planetách vesmíru Robertova soupeře a otce Urizena. Souboj inteligence a nenávisti. Vzrušující a netradiční fantasy.
118.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány
Fast Howard
Američan
Dukla, 1950,

Román.
Legenda zo stredného západu, ktorú výbor pre vyšetrovanie protiamerickej činnosti označil za protiamerickú propagandu.
119.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > historické romány
Fayette la de Madame
Kňažná de Cléves
Slovenský spisovateľ, 1969,

Román o milostnom vzťahu bohatej a vydatej ženy k slobodnému mužovi...
Tá plavovlasá krásavica nie je z našich čias a hľadí na nás s nežným, trocha smutným úsmevom starých obrazov. Stačí však dotyk čarovného prútika a obraz ožije, z jeho tmavého pozadia vystúpia príhody dávno minulé... Tak je to aj v rozprávaní Madame de La Fayette. Počujete tiché zvuky barokovej hudby a pri nich tancuje mladučká kňažná, práve vydatá, s jediným mužom, ktorého v živote bude ľúbiť, no ich láska nikdy nenájde naplnenia, pretože je ženou iného.
120.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > divadlo > ostatné umenie > USA
Ferberová Edna
Loď komediantů
Státní nakladatelství krásné literatury, 1960,

Úspěšný román americké autorky zachycuje na postavách žen tří generací vývoj amerického divadla od prosté lidové zábavy až po jeho vytříbenou moderní formu a zároveň zajímavě zobrazuje na pohnutých lidských osudech měnící se společenskou scénu Spojených států od druhé poloviny 19. století až po první světovou válku.
121.
image_1
image_2
> cestopisy > Afrika
Feriancová-Masárová Zora
Potulky po východnej Afrike
Osveta, 1983,

Cestopis z Afriky s množstvom farebných fotografií.
122.
image_1
> romány > horor, thriller > psychologické romány
Fieldingová Joy
Uteč Jane!
Ikar, 1992,

Kniha ponúka príbeh mladej ženy, ktorá za záhadných okolností stratí pamäť - snaží vypátrať pravdu, zistí, že jej ide o všetko, dokonca o život...
123.
image_1
image_2
> romány > divadlo > školy > ostatné umenie
Fitzgeraldová Penelope
U starej Freddie
Slovenský spisovateľ, 1986,

Fitzgeraldovej román U starej Fredie patrí medzi diela vyhľadávané širokým čitateľským publikom. Odohráva sa v prostredí súkromnej dramatickej školy pre deti, ktoré sa chcú venovať hereckému povolaniu, a je opradený čarom a vzrušením divadelného zákulisia. S humorom podaný príbeh je zaľudnený rozličnými postavami a postavičkami, z ktorých vyniká najmä riaditeľka školy, stará pani s tajomnou minulosťou, večne zápasiaca s finančnými ťažkosťami a ochotná podujať sa na všetko, len aby udržala školu v prevádzke.
124.
image_1
image_3
image_4
> noty, spevníky, knihy o hudbe > ľudové piesne a tance
Flosman Oldřich - Neuman Věroslav
Život lidu v písni 2
Orbis, 1952,

Noty.
české a slovenské lidové písně v úpravě Oldřicha Flosmana a Věroslava Neumana.
Pro sóla, sbor a harmoniku.
125.
image_1
> nečítané knihy > špionážne romány, mafia > horor, thriller
Follett Ken
Klíč k Rebece
Laser, 1994,

V POUŠTI MAJÍ NACISTÉ ROMMELA. V KÁHIŘE MAJÍ DOKONCE MNOHEM NIČIVEJŠÍ ZBRAŇ!

Její jméno: Alex Wolff. Její kódové jméno: Sfinga. Její mise: poslat Rommelově armádě tajné zprávy, které „otevřou dveře` do Káhiry a budou ve válce rozhodujícím nacistickým trumfem.
Ale v Káhiře jsou jen dva lidé, jež mohou zastavit tohoto skvělého, hezkého, odvážneho a nemilosrdného nacistického superagenta. Jeden je anglický důstojník, jemuž se lepí smůla na paty a jehož nikdo neposlouchá. Tou druhou osobou je překrásna, mladá Židovka, která se stane sexuálni návnadou v pasti, jež ji může zničit...

NEKONEČNĚ NAPÍNAVÉ... NEJVÍCE VZRUŠUJÍCÍ ROMÁN ROKU! - Cincinnati Enquirer
ŠPIČKOVÝ THRILLER... - Washington Post
126.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Fontane Theodor
Ľúbenie, súženie
Slovenský spisovateľ, 1976,

Príbeh lásky, ktorej bránia spoločenské predsudky.
Na vzťahu „priemerného člena tzv. hornej vrstvy spoločnosti“ baróna Botha von Rienäckera k prostému dievčaťu z najchudobnejšej vrstvy ukazuje autor problémy zblíženia dvoch ľudí oddelených triednou bariérou.
127.
image_1
> fotografovanie > panovníci a politici
Fotografia
T.G.Masaryk
X, nezistené,

Fotografia formátu 18 x 24 cm. (odtieň sépia)
128.
image_1
> fotografovanie > panovníci a politici
Fotografia
Tomáš Garrigue Masaryk
X, nezistené,

Fotografia formátu 18 x 24 cm. (odtieň čiernobiely)
129.
image_1
image_2
> romány > historické romány > Francúzsko
France Anatole
História našich čias
Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1959,

História našich čias sa odohráva vo Francii v rokoch 1897-1900. Všetkými hýbe Dreyfusova aféra. Každý má svoj názor. Aristokracia, ktorá sa tvári že súhlasí s republikou, spôsobuje jednu revolúciu za druhou. Medzi nimi obratne a zákerne manévruje cirkev.
130.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány
Francis Dick
Dymová clona - Bankár
Pravda, 1987,

dva detektívne príbehy

V prvním příběhu populárního herce přivede upřímný vztah k bohaté tetě k rozhodnutí odhalit příčiny neúspěchu v Jižní Africe. V druhém příběhu mladý finančník Tim Ekaterin doporučí bance schválit půjčku na koupi plemeného hřebce.
zdroj: databazeknih.cz
131.
image_1
> romány > detektívne romány > Holandsko
Freeling Nicolas
Láska v Amsterdame
Slovenský spisovateľ, 1983,

Detektívka. Holandský detektív Van der Valk a nástrahy Amsterdamu...
Nicolas Freeling patrí k najznámejším a najčítanejším autorom detektívnej literatúry. Hlavným hrdinom románu Láska v Amsterdame je holandský detektív Van der Valk, ktorý v prostredí mladých ľudí, holdujúcich hudbe, láske, pijatike a drogám, pátra po vrahovi. Tento román však poskytuje čitateľovi nielen napätie a zábavu, ale dáva mu i možnosť nazrieť do spôsobu života v Holandsku, najmä v Amsterdame.
132.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány > poviedky
Frýbová Zdena
Deň ako stvorený pre vážnu známosť
Bradlo, 1990,

Päť noviel o partnerských konfliktoch.
133.
image_1
image_2
> romány > lekárske romány > psychologické romány > ľúbostné, pre ženy
Frýbová Zdena
Z neznámych dôvodov
Tatran, 1990,

Napínavý psychologický román z prostredia biochemických laboratórií.
134.
image_1
image_2
> romány > panovníci a politici > životopisy
Fučík Július
Reportáž spod šibenice
Mladé letá, 1981,

reportáž z pankráckeho väzenia...
Zápisky z väzenia vydané po Fučíkovej smrti, ktoré sa k manželke dostávali prepašované na kúskoch papiera.
135.
image_1
> romány > historické romány > Mexiko, Stredná Amerika
Fuentes Carlos
Nejpruzračnější kraj
Odeon, 1966,

Čtenářsky náročná románová prvotina čelného dnes mexického spisovatele a veřejného pracovníka (nar. 1929). V pestře se prolínajících záběrech a příbězích početné galerie postav kreslí obraz mexického života za posledních padesát let. Kriticky zkoumá, jak jej ovlivnila a podnes se v něm projevuje velká, deset let trvající revoluce z roku 1910.
136.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Füst Milán
Ľúbil som svoju ženu
Epocha, 1970,

Román Ľúbil som svoju ženu je azda posledným, v pravom slova zmysle ľúbostným románom európskej literatúry. Súčasné romány, ak aj ich sujetom je láska, nie sú vlastne ľúbostnými románmi. Sú to romány buď o realizovanej a potom trpko sklamanej láske, alebo o láske nerealizovanej, a potom iba o romantickej vidine, a na druhej strane nehovoria vlastne o ľúbostnom cite, ale o sexuálnych a erotických zážitkoch, pocitoch alebo — vo väčšine — sklamaniach. Ale Zápisky kapitána Storra, ako v podtitule nazýva Fiist svoju knihu, je veľkým ľúbostným románom podľa vzoru Flauberta, Balzaca, Tolstého alebo známych romanciérov anglických. Je to román o túžbe a žiarlivosti, o láske realizovanej a predsa večnej, o láske nehynúcej, hoci aj trpko sklamanej. Ak vravíme, že je to dielo podľa vzoru veľkých románov devätnásteho storočia, myslíme iba na tému, na sujet. Lebo celým spracovaním, obsahom i tvarom je to výlučne dnešný, moderný román, s dnešnými ľuďmi, ich názormi a problémami. Lebo Lizzy, tá malá Francúzočka, tá typická petite femme, to už nie je nejaká ma-dáme Bovary, ktorá sa bojí spoločnosti pre svoju lásku a ktorú spoločnosť pre lásku i trestá — Lizzy je moderná, emancipovaná žena, vzdelaná i vtipná, priama i tajuplná, je partnerkou i milenkou, mohla by svojmu manželovi tancovať aj na dlani, taká je krehká a útla, no i tak ho ovláda celého. Ona sa ho zmocňuje, ona ho ľaká i láka...
137.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > Španielsko, Portugalsko
Galdós Pérez Benito
Benigna
Tatran, 1974,

Po námet tohto románu si španielsky autor zašiel do štvrtí madridskej bedače a našiel tam krásny typ obetavej ženy, slúžky a žobráčky Benigny. Vnikol aj do života skrachovanej šľachtickej rodiny v postave done Paky, ktorá svojím ľahkomyseľným životom privedie rodinu na mizinu. Slúžka Benigna však neopúšťa túto rodinu ani v zlých časoch a vydržiava svoju paniu. Po rokoch biedy sa na nich usmeje šťastie v podobe dedičstva, no v dome sa chopí vlády synova žena Juliana a vyženie Benignu.
138.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány
Galdós Pérez Benito
Fortunata a Jacinta I.
Slovenský spisovateľ, 1982,

Príbeh dvoch manželstiev. 1.diel
139.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > ľúbostné, pre ženy > odporúčané tituly
Galsworthy John
Forsytovská sága
Slovenský spisovateľ, 1970,

Spoločenský román. Rozsiahla sága rodiny Forsytovcov - dielo anglického spisovateľa. Autor rozvíja osudy jednotlivých členov tejto konzervatívnej a majetnej rodiny. Kniha o láske, o medziľudských vzťahoch, o spoločenských pomeroch, ktoré sa zároveň s dobou menia.
140.
image_1
> iná zdravotnícka literatúra > právo, zákony, predpisy
Garčár Ivan - Šimuničová Katarína
Charta práv pacientov v Slovenskej republike
Ivan Gačár, 2002,

Charta práv pacientov v Slovenskej republike.
141.
image_1
image_2
image_3
> romány > dobrodružné romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
German Jurij
Príbeh Ľošku zlodeja
Slovenský spisovateľ, 1962,

Dobrodružný román s hlbokou humánnym zameraním. Dej sa vtesnal do jedného roka 1938-39. Z nápravného tábora ujde zlodej Ľoška. Tábor je v tundre, vzdialený od najbližšej železnice na sto kilometrov...
142.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Glazarová Jarmila
Vlčí jáma
Státní nakladatelství krásné literatury, 1962,

Do bezdětného manželství dvou povahově různých lidí, zvěrolékaře, slezského osvětového pracovníka-lidumila a jeho mnohem starší svárlivé, tyransky bezcitné, živočišně na něm lpící ženy přichází osmnáctiletá schovanka Jana. Sympatický vztah mezi ní a otčímem se mění v lásku. Z nesnesitelných poměrů Janu osvobozuje smrt obou manželů.
143.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > knihy o filme a TV
Golonová Anne - Golon Serge
Angelika a kráľ
Slovenský spisovateľ, 1971,

Nesmrteľná Angelika...
144.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány
Goncourt de Edmond a Jules
Renée Mauperinová
Slovenský spisovateľ, 1979,

Román patrí k vrcholu umeleckých snáh autorov. Renée je typ ušľachtilého dievčaťa, ktoré si v dusivej atmosfére hmotného blahobytu zachová ľudsky neskazený charakter.
145.
image_1
> romány > spoločenské romány
Goytisolo Juan
Svátky
Státní nakladatelství krásné literatury, 1962,

Nezvykle rozvíjené a v beznaděj ústící příběhy drobných lidí, jejichž ponurými rysy zamýšlel autor postihnout pokoření a zbídačení obyvatelstva Frankova Španělska. Dějištěm je Barcelona a časově jsou události rámovány přípravami a počátkem velkých církevních slavností, Světového kongresu víry, jež svým leskem mají oslnit masy a pomoci je udržovat v nevědomosti a nesvobodě.
146.
image_1
> jazyky, slovníky > anglický jazyk > angličtina
Gray Joanna
Starting English
Mladé letá, 1991,

A beginners course.
147.
image_1
> MC kazety > nemecký jazyk > angličtina
Gray Joanna
Starting English
Mladé letá, 1991,

Výuková MC kazeta angličtiny určená k rovnomennej učebnici.
148.
image_1
image_2
> romány > dobrodružné romány > ľúbostné, pre ženy
Graysonová Emily - Deaver Jeffery - Nichol John - McGregorová Elizabeth
Observatórium - Prázdna stolička - Prísne opatrenia - Dieťa ľadu
Readers Digest Výber spol. s.r.o., 2002,

Elizabeth McGregorová - Dieťa ľadu
V roku 1845 sa do arktických vôd vydala početná britská výprava vedená sirom Johnom Franklinom. Z viac ako stovky mužov však neprežil ani jeden. Objasniť okolnosti ich záhuby dodnes láka mnohých bádateľov, ktorí pre naplnenie svojho sna neváhajú riskovať život ani spretŕhať rodinné väzby. Aj Douglasa Marshalla a jeho syna Johna spoločná vášeň rozdeľuje i spája zároveň.

Emily Craysonová - Observatórium
Liz a Harper Malloryove sú dvojičky, no okrem fyzickej podoby veľa spoločného nemajú Zatiaľ čo sa Harper odhodlane vrhá do víru života, Liz sa drží v ústraní a trochu svojej sestre závidí. Keď ich tragická nehoda zvedie dohromady, konečne majú príležitosť navzájom si porozumieť - a na Liz navyše čaká na hviezdnom nebi skutočná láska.
149.
image_1
image_3
image_4
image_5
> nečítané knihy > ekonomika, financie > firma, podnikanie, manažment
GS1 Slovakia
Identifikácia tovarov a služieb v obchode
Výtvarná agentúra A1, 2008,

Identifikácia tovarov a služieb v obchode pomocou čiarového kódu.
150.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > historické romány > Taliansko
Guerrazzi Comenico Francesco
Obliehanie Florencie
Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1960,

Obsahom historického románu je boj Florencie v rokoch 1527-1530, keď oddiely cisára Karola podporujú Medicejských, aby sa zmocnili mesta Florencie a nastolili v ňom svoju vládu. Hrdinom je florentský ľud. Revolučného ducha Guerrazzi prenáša na rozličné postavy, ktoré sú nakreslené živo, sympaticky. Krásne a realisticky je zobrazený najmä Niccolla Machiavelli.
151.
image_1
> nečítané knihy > sci fi romány > deti nad 10 rokov, mládež
Guinová Ursula
Rocannonův svět
Laser, 1992,

Kdo se setkal s nějakou knihou Ursuly K. Le Guin, zajisté mi dá za pravdu, že je to famozní vypravěčka a tudíž skvělá spisovatelka. Už jsem si od ní přečetl několik knih a zjišťuji, že používá stejný koncept. A už v jejím prvním dílku Rocannonův svět se vyhranil její pohádkově vypravěčský smysl, díky kterému dokáže zaujmout čtenáře a postupně ho seznámit s celým světem, kde se odehrává jeden lidský osud. Je to dar, jehož se nedostává každému člověkovi, tj. zaujmout celkem nudným životem jednoho neobyčejného nepatrného človíčka a dříve než se čtenář naděje, tak zjistí, že vlastně pochopil celou kulturu jiného světa. Ať už je to jak chce, zajisté si každý čtenář uvyklý na styl spisovatelky Le Guinové, přijde na své. A co teprve recenzent, který může používat podobnou, ne-li stejnou kostru z předchozích recenzí? Tak tedy pojďme společně prozkoumat první knihu této autorky, kde se už vyskytuje společný vesmír pro většinu jejích děl. Svět Hainského universa.
152.
image_1
> matematika > náučné knihy > tretiaci > štvrtáci
Guričan Jaroslav
Mladý matematik
ÚDPM KG, 1990,

Mladý matematik pre žiakov 3. až 4. ročníka ZŠ.
153.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > dobrodružné romány > odporúčané tituly
Hailey Arthur
Hotel
Slovenský spisovateľ, 1973,

Americký románový bestseller o veľkom hoteli.
154.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > USA
Hailey Arthur
Kolesá
Slovenský spisovateľ, 1974,

Bestseller z prostredia automobilového priemyslu v Detroite v USA.
155.
image_1
image_2
> romány > lekárske romány > detektívne romány
Hailey Arthur
Konečná diagnóza
Smena, 1978,

Kniha je v slovenčine.

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže – na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení – nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí…

Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy – to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků – mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky „žákyňky“ Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte… Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem – stanovit správnou konečnou diagnózu.
zdroj: databazeknih.cz
156.
image_1
image_2
> romány > dobrodružné romány > lietadlá > odporúčané tituly
Hailey Arthur
Letiště
Mladá fronta, 1973,

Autor tejto najúspešnejšej americkej knihy roku 1968 vás zavedie na fiktívnu leteckú križovatku, kde sa zoznámite s napätým tichom okolo radarových prístrojov, kde preniknete do tajomnej kancelárie hlavného managera letiska, ktorý má ochrániť cestujúcich pred prípadnou haváriou, ale i pred psychopatom, čo prepašuje do lietadla pekelný stroj, zoznámite sa so súkromím príťažlivých letušiek, s prominentnými i neprominentnými pasažiermi, ktorých osudy sa dramaticky zauzľujú za napätých sedem hodín, za ktorých sa rozhoduje o osude lietadla.
157.
image_1
image_2
> romány > lekárske romány > spoločenské romány
Hailey Arthur
Liek
Pravda, 1988,

Hlavná hrdinka si počas niekoľkohodinovej cesty lietadlom z Veľkej Británie do vlasti rekapituluje roky svojho pôsobenia u firmy, od prvých nesmelých krokov, cez nadobúdanie skúseností až po boj za stiahnutie montaynu, ohrozujúceho zdravie ešte nenarodených detí, a prichádza k záveru, že aj napriek omylom, ktoré mali tragické následky, Felding-Roth mal veľkú zásluhu na tom, že firma vyrobila mnoho iných, neškodných liekov, ktoré vrátili zdravie, či priniesli úľavu miliónom ľudí vo svete. Vo svojich päťdesiatich troch rokoch, s perspektívou nového súdneho procesu proti firme, na čele ktorej stojí, Celia Jordanová nerezignuje. Vie, že má oporu v manželovi, v deťoch a mnohých čestných spolupracovníkoch, vie, že v skomercionalizovaných kruhoch veľkých výrobcov liekov na ňu čaká ešte veľa práce.
158.
image_1
image_3
> nečítané knihy > história Česka a Slovenska > Česko > Praha
Halada Jan
Něžná revoluce v pražských ulicích
Lidové nakladatelství, 1990,

Články, fotografie, reportáže a zaujímavosti z revolučných dní v roku 1989.
159.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > USA > psychologické romány
Hawley Cameron
Keď zúri hurikán
Tatran, 1974,

V rokoch medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou, keď prudké životné tempo, túžba po kariére alebo jednoducho zvyk ženú americké stredné vrstvy od jednej úlohy k druhej v nezmyselnom kolotoči, hrozí ich preťaženému organizmu ničivý hurikán. Tak vysvetľuje internista doktor Kharr častý výskyt infarktu u ľudí v najlepšom veku. Judd Wilder, vedúci reklamného oddelenia v továrni na koberce, je jednou z obetí tejto pliagy civilizácie. Nútený odpočinok na nemocničnom lôžku mu umožní, aby uvažoval o svojom živote, o jeho cieli a hodnotách, ktoré mu v neustálom zhone prekĺzli pomedzi prsty...
160.
image_1
> nečítané knihy > ľúbostné, pre ženy > historické romány > USA > zberateľský stav
Hawthorne Nathaniel
Dom so siedmimi štítmi
Pravda, 1989,

Kniha je v slovenčine.

Romantický příběh o spletitých vztazích dobra a zla, o vině a trestu. Patricijský rod Pyncheonů, sídlící ve starobylém domě v Nové Anglii, je stíhán kletbou. Účinek křivdy, spáchané kdysi na rodině nezámožných Maulů, trvá v trojí generaci (příznačně odlišné pro 17., 18. a 19. stol.), postupně bledne a posléze mizí, když poslední potomci obou znesvářených rodů se smíří sňatkem. Pravou kletbou Pyncheonů je však jejich okázalé puritánství.
zdroj: databazeknih.cz
161.
image_1
image_2
> história > zločiny, mafia, špionáž > Anglicko, Írsko, Škótsko, Wales
Heermann Christian
Škrtič z Notting Hillu
Obzor, 1983,

Veľké prípady Scotland Yardu...
162.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > školy
Heiduczek Werner
Markus Aurélius alebo semester nežnosti
Smena, 1973,

Zložitý ľúbostný príbeh Yany, študentky chémie a jej kolegu Tolju.
163.
image_1
> nečítané knihy > fantasy romány > deti nad 10 rokov, mládež
Heinlein A. Robert
Cesta slávy
Laser, 1992,

Oscar Gordon je vybrán Ištar, královnou sedmi vesmírů, aby společně zachránili Fénixovo vejce, klíč k Ištařinu počítačovému komplexu. Oscar po mnoha dobrodružstvích nakonec uspěje. Heinleinův pokus o fantasy.
164.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi romány > deti nad 10 rokov, mládež
Heinlein A. Robert
JOB - Komedie spravedlnosti
Laser, 1993,

Hrdina - Alexander Hergensheimer, pedantický a ortodoxní člen Sjednocené Církve, současný Job - se během polynézkého Svátku ohně přenáší do alternativních světů. Stejně jako v prvním světě - v kterém vládnou tvrdé morální zásady - tak i v jiných skutečnostech Alec nachází stejné znaky na nebi i na zemi, ukazují, že nadchází Armageddon - konec svéta a den posledního soudu...

Z ohlasov:
Nemohl jsem Joba odložit... je to poutavý román, jeden z nejlepších - Larry Niven
Heinleinovi se to zase podaŕilo... Job je nejlepší věc, co napsal za celá léta - Arthur C. Clarke
Job je zábavný, vzrušující a podnětný... přečtéte si ho! - Isaac Asimov
165.
image_1
image_3
> iná zdravotnícka literatúra > partnerské vzťahy > výchova detí
Hennesenová Paula
Pošepky - Láska a ty
Smena, 1991,

O láske, vzťahoch a sexe pre mládež.
166.
image_1
> ostatné umenie > maliarstvo, grafika
Herčík J.
Praha Mostecká věž
Neuvedené, nezistené,

Grafika, ručný papier s vodotlačou.
167.
image_1
> humor
Herko Miloš
Aforizník
Mladé letá, 1990,

Aforizmy a fórizmy na každodenné použitie.
168.
image_1
image_2
> romány > vojnové romány > historické romány
Heym Stefan
Křižáci na západě
Státní nakladatelství krásné literatury, 1961,

Americká skupina speciálního oddílu pro propagandu se dostává asi měsíc po začátku invase do nejprudších bojů, které se rozpoutaly na pobřeží Normandie. Prodělává osvobození Paříže, Lucemburku, bitvu v Ardenách, obkličování Ruhrské oblasti a konec války, první dobu v okupovaném Německu. V jednotce nejsou jen prostí hrdinové, ale i kořistníci, kteří využívají války k obohacení, šmelinaří s majetkem armády. V patách fronty postupuje i americký kapitál, navazující spojení nejprv s francouzským, pak i německým kapitálem. Hrdina dokumentárního románu se pozvolna mění z pasivního intelektuála v uvědomělého bojovníka proti zlořádům kapitalismu a fašismu.
169.
image_1
image_2
> romány > poviedky > Nemecko
Heym Stefan
Tiene a svetlo
Osveta, 1963,

Osem nových autorových poviedok je dôstojnou vizitkou veľkého spisovateľa, spracúva v nich pálčivú tému rozdeleného Berlína a dvoch nemeckých štátov.
170.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > detektívne romány > knihy o filme a TV
Highsmithová Patricia
Talent pána Ripleyho - Výkupné za psíka
Slovenský spisovateľ, 1977,

2x detektívka
Talent pána Ripleyho bolo sfilmované....
Dramatický príbeh troch mladých ľudí je plný neuveriteľných zápletiek i rozuzlení, ktoré nedovolia čitateľovi vydýchnuť, lebo pán Ripley má naozaj „talent“, ako skomplikovať život sebe i druhým. A keď je už zdanlivo všetko jasné, len potom príde prekvapenie…
171.
image_1
image_2
> deti 5 až 13 rokov > deti nad 10 rokov, mládež > detektívky pre deti
Holst Kirsten
Záhada okolo počítača
Mladé letá, 1988,

Detektívka pre mládež od 11 rokov. Hrdinami sú chlapci a dievčatá z malého mestečka. Do ich všedného života zasiahne smutná udalosť, jednému z nich zomrie otec, ktorý bol majiteľom továrne na lieky. Mladí ľudia sa dozvedia záhadu okolo počítača, ktorý riadi celú výrobu liekov a pustia sa do objasnenia tejto záhady...
172.
image_1
> romány > historické romány > Nórsko
Holter Karl
Pergamenová listina
Slovenský spisovateľ, 1977,

Ústrednou témou tohto diela je nórsky človek, žijúci, milujúci a zápasiaci o živobytie v krajine veľkých spoločenských protikladov, mýtov, povier aj nových prúdov...
173.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Houghton Claude
Helenina záhada
Bohumil Buocik, 1948,

V románě rozvíjí anglický autor generační problém, otázku, jaký má mít mládež vztah k hodnotám generace rodičů. Mladá, ušlechtilá a průbojná dívka se zde v citovém vztahu k muži vyrovnává s přežitky doby na jedné straně a přitom se snaží neupadnout do tzv. `svobody` moderních žen na straně druhé, přičemž se tak ocitá ve sporu, ve kterém se kdysi ocitli její otec a matka.
174.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány
Hougron Jean
Od koho pohoršenie pochádza
Smena, 1968,

Nie kto je vrahom, ale prečo je vrahom – tak znie otázka, ktorú položil v tomto románe slovenskému čitateľovi francúzsky autor...
175.
image_1
image_3
> nečítané knihy > fantasy romány
Howard E.R.
Almuric
Laser, 1991,

Almuric je jediným Howardovým románem, který se neodehrává na Zemi. Almuric je planeta plná křehkých a krásných žen, silných a odvážných mužů, ale i dravců, oblud a boje. Almuric je dnes už klasické dílo, nabité strhujícím a barvitým dějem.

Pro všechny milovníky R. E. Howarda přináší tato kniha autorovu podrobnou bibliografii, včetně původních vydání, a oficiální bibliografii conanovských příběhů, to vše z pera našeho předního bibliografa Martina Šusta.
176.
image_1
> jazyky, slovníky > francúzsky jazyk
Hrčka Ondrej
Slovensko-francúzsky vreckový slovník
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1963,

Jednosmerný vreckový slovník.
177.
image_1
image_2
> romány > historické romány > deti nad 10 rokov, mládež > povesti
Hrušovský Ján
Javorový generál
Stredoslovenské vydavateľstvo, 1968,

Román - historická povesť.
178.
image_1
> nečítané knihy > pedagogika > psychológia
Hučík Ján
Profesijná príprava žiakov s mentálnym postihnutím
Osveta, 2007,

História prípravy na povolanie jedincov s mentálnym postihnutím na Slovensku dokazuje, že aj pri meniacej sa politickej a ekonomickej situácii bola vždy stredobodom záujmov špeciálnych pedagógov, lekárov i ďalších odborníkov. Úspech výchovy a vzdelávania žiakov s mentálnym postihnutím spočíva vo vytvorení systému profesijnej prípravy v odborných učilištiach. Cieľom je pripraviť žiakov na výkon v pracovných činností v pracovnom procese, a to primeranými formami a prostriedkami v závislosti od druhu a stupňa postihnutia.
Publikácia je určená predovšetkým pedagógom v odborných učilištiach, výchovným poradcom, študentom špeciálnej pedagogiky a sociálnej práce, pracovníkom pedagogickopsychologických a špeciálnopedagogických poradní, detských integračných centier, ako aj sociálnym pracovníkom v štátnom a v treťom sektore.
179.
image_1
> odborné ostatné > ekológia > pedagogika > biológia > piataci
Hudecová Ružena
Námety a úlohy pre vyučovanie ekológie, prírodopisu a biológie 1
Strom života, 1996,

Námety a úlohy pre vyučovanie ekológie, prírodopisu a biológie na osemročných gymnáziách a základných školách.
Prvá časť - prima - 5.ročník.
180.
image_1
image_3
image_4
image_5
> kuchárske knihy, potraviny
Ihnačák Marcel - Bušová Veronika
Tradičná - moderná kuchyňa
Lidl, nezistené,

Kuchárska kniha.
181.
image_1
image_2
> romány > historické romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Illés Béla
Karpatská rapsódia
Práca, 1950,

Široko rozvinutý románový obraz o hospodársko-sociálnych i kultúrno-politických pomeroch na Zakarpatskej Ukrajine od konca minulého storočia, až po časy, keď bola vtedy zaostalá a zbedačená krajina pripojená k buržoáznemu Československu.
182.
image_1
image_2
> romány > dobrodružné romány > katastrofické, akčné romány
Imermanis Anatoľ
Prízraky hotela Hollywood
Smena, 1988,

Román vychádza zo skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala v 1966 v južnom Španielsku, keď americký bombardér s vodíkovými bombami na palube sa vo vzduchu zrazil s iným lietadlom...
183.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány
Istrati Panait
Noc v močiari
Slovenský spisovateľ, 1971,

„V prvých dňoch januára 1921 doručili mi list z nemocnice v Nice. Našli ho u neznámeho dešperáta, ktorý si podrezal hrdlo. Bola už iba slabá nádej, či sa zachráni. Prečítal som jeho list a hlboko mnou otriasla úzkosť a utrpenie ľudského ducha. Akoby pustošiaci mor zachvátil rozkvitnutú lúku. Bola to spoveď nového Gorkého Balkánu. Samovraha zachránili. Chcel som ho poznať a začali sme si písať. Stali sme sa priateľmi.
Volá sa Panait Istrati. Syn pašeráka a chudobnej práčky z Braily... jej život bol naplnený najpokorujúcejšou robotou. Hoci matku nesmierne ľúbil, Panait už ako dvanásťročný ju opustil, hnaný démonom tuláctva, ustavične hľadajúci čosi, za čím túžila jeho smädná duša: poznanie a láska. Dvadsať rokov bludárskeho života, pestrých dobrodružstiev, vysilujúcich hrdlačín, vyhnanstva a útrap, ošľahaný morom a slnkom, búrkami nebezpečenstiev, bez prístrešia, prenasledovaný nočnými vartášmi, vyhladovaný, chorý, v zajatí vášní a hynúci biedou.
Panait Istrati je rodený rozprávkar, rozprávkar Orientu, ktorý sa nadchýna vlastným rozprávaním a je ním očarený. Dunaj a jeho pobrežie je jeho domovom. Tento rozprávačský veľduch je taký neodolateľný, že do listu, ktorý mi napísal v predvečer samovraždy, nevinne zaplietol medzi riadky smutnej beznádeje dve veselé príhody zo svojho uboleného detstva. Uprosil som ho, aby niektoré zo svojich rozprávok napísal. Dal sa do zdĺhavej práce a vyšli mu spod pera dve celé knihy. Sú to spomienky z vlastného života. Jeho život a jeho dielo by sme mohli nazvať: Priateľstvo. To je jeho svätá vášeň. Po celej životnej púti sa zastavuje v spomienkach pri niektorých ľudských tvárach. Každá z nich je poznačená záhadou vlastného osudu, ktorý sa usiluje poznať. Každá kapitola jeho románu je samostatná novielka. Tri či štyri z rozprávok, ktoré som čítal, sú hodný mien ruských majstrov. No odlišujú sa svojím temperamentom,, atmosférou, výrokom ducha, svojou tragickou veselosťou, sviežosťou rozprávača, ktorý si uľavuje v ubolenej duši.`


R. Rolland
184.
image_1
> jazyky, slovníky > slovenský jazyk > ostatné cudzie jazyky
Ivanová-Šalingová Mária - Maníková Zuzana
Slovník cudzích slov A/Z
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1979,

Veľký slovník cudzích slov.
185.
image_1
> romány > spoločenské romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Ivasiuc Alexandru
Vtáci
Smena, 1979,

V románe Vtáci autor rozpráva životné príbehy, či vlastne kľúčové momenty zo života hlavných postáv, zviazané rozličnými životnými okolnosťami. Muž v stredných rokoch, poznačený dvojnásobnou ničivou skúsenosťou — detstvo v rodine despotického starého otca a roky dospelosti, poznačené omylmi prvých rokov budovania nového štátu, žena, stelesňujúca túžby jeho dospievania, ktorá mu dáva možnosť uniknúť minulosti, postaviť sa na nohy, jej manžel, riaditeľ fabriky, ktorý zažíva trpkú skúsenosť hlavného hrdinu z opačnej pozície, a ďalšia ženská postava, stelesňujúca zlo, záporný princíp. To sú hrdinovia románu, ktorí žijú pálčivými problémami svojej doby, hľadajú životné hodnoty i istoty a celý tento ich zápas prebieha v súlade s dynamikou celého spoločenského vývinu. Autor sa aj ich prostredníctvom vyrovnáva s realitou, za ktorú sa jeho hrdinovia zodpovedajú a ktorá vyrástla z revolúcie.
186.
image_1
> romány > historické romány
Jan Vasilij
Kráľ kráľov
Tatran, 1979,

Alexander Velký alebo Macedónsky prešiel do dejín ako jeden z povestných dobyvateľov sveta, pričom na váhe jeho zásluh sú aj slzy porobených národov. Nepremožiteľný vojvodca narazí v ázijských stepiach po prvý raz na skutočný odpor udatných bojovníkov, príslušníkov kočovných skýtskych kmeňov.
Slobodymilovných Skýtov reprezentuje bohatý, mocný a vplyvný knieža Budaken so synom Skolotom. V nerovnom boji musia udatní, ale nedostatočne vyzbrojení Skýti ustúpiť pred dobre vyzbrojenou, skúsenou a počtom prevažujúcou Alexandrovou armádou, pre ktorú je vojna remeslom. Pravda, o sebe dáva vedieť ešte aj tretia sila — sila ľudu, ktorý už odmieta pracovať na kniežatá. Skupiny ozbrojených domorodcov napádajú Alexandrove posádky na každom mieste a v každom čase. Na čele odvážlivcov je Spitamen, bojovník, ktorý vie vykĺznuť z pasce. Tento hrdina stredoázijského ľudu zosobňuje jeho túžbu po slobode a spravodlivosti. Alexander chce symbolizovať jednotu Ázie a Európy sobášom s krásnou perzskou kňažnou Rokšanek, na jeho dvore sa pohybujú aj skutočne hodnotní ľudia, napríklad filozof Kallistenes, no veľký dobyvateľ, hoci je Aristotelovým žiakom, nectí si ani krásu tela, ani silu ducha a všetko podriaďuje svojim svetovládnym plánom a chúťkam.
187.
image_1
image_2
image_3
> deti 5 až 13 rokov > deti nad 10 rokov, mládež > prvé lásky > staré knihy do 1969 > ľúbostné, pre ženy
Järvstadová Birgitta
Láska má dušu
Mladé letá, 1967,

Román bol roku 1961 vo Švédsku odmenený prvou cenou za najlepší román pre mládež.
Odporúčame ho mládeži staršej, vieme, že ona v literatúre najúpornejšie hľadá podoby lásky. Je to román o mladých ľuďoch, ktorí sa cítia dosť múdri, silní a odvážni konať podľa svojej vôle, nechcú sa podriaďovať vedeniu dospelých. A predsa kdesi v kútiku srdca pripúšťajú, že dospelí ich svojou obťažnou účasťou, svojimi ustavičnými radami chcú iba uchrániť od zlých skúseností a trpkých sklamaní.
Je to predovšetkým román o láske. V ľúbostnom vzťahu hľadáme dôverné spojenie s druhou bytosťou, porozumenie a oporu, partnera pre vzájomné overenie svojej ľudskej hodnoty a jedinečnosti, a nachádzame ho v protiklade k vlastnému pohlaviu.
188.
image_1
> romány > deti nad 10 rokov, mládež > Švédsko
Jersild Christian Per
Ostrov detí
Smena, 1982,

Švédsky román o ťažkostiach dospievania. Reine je jedenásťročný blondiačik na prahu puberty, ktorá mu naháňa strach, lebo to, čo pozná z ľúbostných vzťahov dospelých je všetko iné, len nie príťažlivé. Reine sa búri proti dospelosti a chce sám, bez samospasiteľských receptov dospelých nájsť odpoveď na mnohé otázky.
189.
image_1
> poézia > povinné a odporúčané čítanie > slovenská poézia
Jesenský Janko
Na zlobu dňa
Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1956,

Druhý zväzok výberu z Jesenského básní, vydaných v Hviezdoslavovej knižnici, obsahuje verše z jeho celoživotnej básnickej tvorby a časove zahrňuje celé polstoročie nedávnej našej mimulosti, od konca minulého storočia až po skončenie druhej svetovej vojny a oslobodenie ČSR.
190.
image_1
image_2
> romány > historické romány > Maďarsko
Jókai Mór
Cigánsky barón
Slovenský spisovateľ, 1966,

Štyri novely z obdobia tureckej nadvlády v Uhorsku.
191.
image_1
image_2
image_3
image_4
image_5
> romány > historické romány > Slovensko
Jókai Mór
Levočská biela pani
Tatran, 1966,

Dej Levočskej bielej panej sa odohráva na sklonku kuruckých čias /18. stor./. Hrdinka románu Juliana Korponayová, rodená Ghéczyová skutočne žila. Jej meno sa zachovalo v spisoch velezradného procesu konaného r. 1714 v Györi. Materiál procesu použil Jókai ako jeden z prameňov pri písaní románu a pri vykreslení Korponayovej postavy. Dáta vzťahujúce sa na zradnú Korponayovú a na dobývanie Levoče objavil v levočskom mestskom archíve Kálman Thaly, `posledný kuruc`, oduševnený bádateľ histórie Rákoczyho doby. Jókai svojou známou `nespútanou` fantáziou doplnil historický materiál a vytvoril vďačné, priam napínavé dielo.
192.
image_1
image_3
image_4
> odborné ostatné > právo, zákony, predpisy > pedagogika
Juríčková Vilma
Stal sa zo mňa občan
Mladé letá, 1979,

Základné informácie pre mladých, ktorí dosiahnu plnoletosť.
193.
image_1
> romány > poviedky
Kačeňák Robert
Narkissos
Vienala, 2003,

Poetický príbeh o mýtickom narcisovi...
194.
image_1
> nečítané knihy > poviedky > Slovensko
Kačeňák Robert
Vrstevnice
Šimon Ryšavý, nakladatelství, 2005,

Sbírka povídek z rané tvorby mladého slovenského autora. Většina byla oceněna v literárních soutěžích pro začínající autory a některé dramatizoval Slovenský rozhlas.
195.
image_1
image_3
image_4
image_5
> kalendáre, kalendáriky > Bratislava > história Česka a Slovenska > Slovensko
Kalendár
Historický kalendár Bratislava 2014
Craniumprint, 2013,

Stolový dvojtýždňový kalendár na rok 2014 s historickými fotografiami Bratislavy.
196.
image_1
> kalendáre, kalendáriky > Slovensko > folklór, etnografia
Kalendár
Slovenský národný kalendár 2003
Neuvedené, 2002,

Kalendár vydaný pri príležitosti 10. výročia znovuobnovenia slovenskej štátnosti (1993) je venovaný slovenskému národnému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi.
197.
image_1
> romány > zločiny, mafia, špionáž
Kaliský Roman
Obžalovaný vstaňte!
Slovenský spisovateľ, 1964,

Čítame živé príbehy zo súdnych siení, príbehy o ľudskom svedomí, podivné pokrútené pohnútky činov. Kaliský stopuje, hľadá, skúma pohnútky, priebeh, motívy i následky ľudských pokleskov, snaží sa poukázať na ich príčinu a ich neblahé následky pre našu spoločnosť. Podrobné riešenie dvanástich súdnych prípadov z bežného života 60-tych rokov. Veľmi pútavo napísané prípady, ktoré sa nikdy nemuseli stať ...
Obsah :
Pol deci koňaku
Kto nakrúti Báthorycku?
Verné priateľky
Tisíc podpisov za obžalovaného
Diabol pokušenia
Nerozvedené manželstvo
Svedectvo VIII.A
Zločin Gusty Boreckej
Rozvedené manželstvo
Motív neznámy
Betlehemský vojačik a dýka
Prokurátor a zlodej
198.
image_1
> botanika, záhradníctvo > biológia > veda, výskum, vynálezy > pedagogika > pokusy pre deti > piataci > šiestaci > siedmaci > ôsmaci
Kalousová Jiřina
Biologické pokusy
Slovenský dom detí a mládeže v Bratislave, 1990,

Metodická príručka k programu pre záujmový útvar biológie pre žiakov 5.-8. ročníka ZŠ.
199.
image_1
image_3
> psychológia > výchova detí > partnerské vzťahy
Kapr Jaroslav
Nastávajúci otec
Smena, 1985,

Ako sa stať dobrým otcom.
200.
image_1
> romány > detektívne romány > spoločenské romány
Kawalec Julian
Podvojný život
Vydavateľstvo politickej literatúry, 1965,

Kriminálna novela, v ktorej sa najprv dozvieme, že došlo k dvojnásobnej vražde a že páchateľom je sedliak Wojciech Trepa, ktorý sa k činu priznal, až potom sa v chronologickom slede spomienok prokurátora na ešte neukončené súdne pojednávanie odhaľuje, prečo a ako sa Trepa stal vrahom. Neriešiteľná zrážka dvoch rovnakých bedárov dáva autorovi príležitosť netradične, až brutálne pravdivo ukázať život dedinského človeka a preniknúť hlboko do jeho vnútorného sveta, postihnúť a sugestívne podať atmosféru prostredia v ktorom žije.
201.
image_1
image_2
> romány > psychologické romány > USA
Kazan Elia
Anatólčan
Pravda, 1986,

Román slávneho amerického spisovateľa a režiséra. Nadväzuje na román Amerika, Amerika. Dej sa odvíja v roku 1909 v NY. Opäť sa stretávame so Stavrosom, keď po 10 rokoch očakáva loď, ktorá má priviezť otca, matku a siedmich súrodenov do novej vlasti. Z parníka však vystúpi iba matka s bratmi a setrami. Otec zomrel deň pred vyplávaním lode. A tak sa Stavros musí ujať povinností a nastúpiť na otcovo miesto. Je tvrdý a neľútostný, vyžaduje absolútne podriadenie sa svojej vôli. Súrodenci sa mu však vzoprú a Stavros zostáva sám...
202.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy
Keller Gottfried
Romeo a Julie na vsi
Odeon, 1968,

Novela curyšského básníka a spisovatele z minulého století, která na základě dvou skutečných událostí líčí shakespearovské drama lásky ve venkovském prostředí. Dva mladí lidé z chudých venkovských rodin, žijících v nesmiřitelném nepřátelství, zvolí smrt ve vlnách řeky, když nemohou nalézt u svých rodičů pochopení pro svůj vztah.
203.
image_1
image_2
image_3
> životopisy > panovníci a politici > USA > feministická literatúra > politika
Kelleyová Kitty
Nancy Reaganová
Aktuell, 1991,

Životopis manželky bývalého amerického prezidenta.
204.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány
Kirst Hellmut Hans
Kliatba úspechu - Ortieľ pravdy
Slovenský spisovateľ, 1977,

Autor opisuje dominantnú funkciu a pracovné spôsoby kriminálnej polície, všedný deň jej zamestnancov a ich ľudské reakcie.
205.
image_1
> odborné ostatné > partnerské vzťahy > žena, krása, dieťa
Kolektív
1.bratislavský svadobný sprievodca
VRE - Vydavateľstvo, 1994,

Svadba od A po Z...
206.
image_1
> žena, krása, dieťa > iná zdravotnícka literatúra > zdravý životný štýl
Kolektív
A už dosť!
Kalendárium, nezistené,

Sprievodca na cestu chudnutím. Obsahuje denný záznam pre každý deň v roku, ktorý vyplní čitateľ, ktorý sa rozhodol schudnúť. Rady a návody pre chudnutie, kalorické hodnoty potravín, testy a cvičenia.
207.
image_1
> jazyky, slovníky > anglický jazyk > angličtina
Kolektív
American English I. Book 2
Úlehla, nezistené,

Učebnica americkej angličtiny.
208.
image_1
> jazyky, slovníky > anglický jazyk > angličtina
Kolektív
American English I. Book 3
Úlehla, 1990,

Učebnica americkej angličtiny.
209.
image_1
> jazyky, slovníky > anglický jazyk > angličtina
Kolektív
American English I. Book 4
Úlehla, 1990,

Učebnica americkej angličtiny.
210.
image_1
> filozofia > jazyky, slovníky
Kolektív
Filozofický slovník
Pravda, 1977,

Slovník o základných filozofických pojmoch, o dejinách filozofického myslenia a súčasnej materialistickej a idealistickej filozofii. Charakterizuje postavenie a úlohu filozofie a jednotlivých filozofických smerov a ich predstaviteľov v spoločnom dianí z hľadiska boja pokrokových spoločenských síl proti silám spiatočníckym. Poslúži aj ako populárna príručka pri štúdiu základných otázok marxisticko- leninského svetonázoru.
211.
image_1
image_3
image_4
image_5
> kuchárske knihy, potraviny > zdravý životný štýl > odporúčané tituly
Kolektív
Jedlo ako jed, jedlo ako liek
Readers Digest, 1998,

Abecedný sprievodca bezpečnou a zdravou výživou.
212.
image_1
image_3
image_4
image_5
> vlastiveda, mestá > Slovensko > história Česka a Slovenska > Bratislava
Kolektív
Karlova Ves
Alfa, 1993,

Vlastivedná monografia.
213.
image_1
image_2
> životopisy > literárna veda > spisovatelia, básnici > encyklopédie, lexikóny
Kolektív
Malá encyklopédia spisovateľov sveta
Obzor, 1978,

Encyklopédia spisovateľov.
214.
image_1
> literárna veda > pedagogika > slovenský jazyk
Kolektív
Metodická príručka
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1987,

Metodická príručka na vyučovanie slovenského jazyka a literatúry vo 4.ročníku základnej školy.
215.
image_1
> jazyky, slovníky > literárna veda > pedagogika > slovenský jazyk
Kolektív
Metodická príručka na vyučovanie slovenského jazyka a literatúry
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1986,

Metodická príručka na vyučovanie slovenského jazyka a literatúry v 3. ročníku základnej školy.
216.
image_1
> jazyky, slovníky > literárna veda > pedagogika > slovenský jazyk
Kolektív
Metodická príručka na vyučovanie slovenského jazyka a literatúry
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1985,

Metodická príručka na vyučovanie slovenského jazyka a literatúry v 2. ročníku základnej školy.
217.
image_1
> pedagogika
Kolektív
Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu výsledkov vyučovania
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1985,

Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu výsledkov vyučovania predmetov v 5.-8.ročníku ZŠ.
218.
image_1
> pedagogika
Kolektív
Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu výsledkov vyučovania
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1985,

Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu výsledkov vyučovania predmetov v 1.-4. ročníku ZŠ.
219.
image_1
> hobby ostatné > ručné práce
Kolektív
Pre šikovné ruky 7
Alfa, 1991,

Praktická príručka ručných prác obsahuje podrobné techniky s návodmi a ukážkami na vyhotovenie rozličných darčekov, ako aj ďalšie popisy na pletené a háčkované odevy a doplnky pre deti a dospelých. Zaujímavá a príťažlivá je kapitola o viazaní a aranžovaní kvetov. Určená je širokej čitateľskej verejnosti, všetkým záujemcom o ručné práce.
220.
image_1
> auto moto > právo, zákony, predpisy
Kolektív
Predpisy o cestnej premávke a skúšobné testy
Dlx, 1997,

V predkladanej publikácii kolektív autorov a zostaviteľov aktualizoval znenie dopravnej legislatívy a zmeny zapracoval vo forme aktuálneho znenia zákonov, vyhlášok a smerníc a upravil ich a z hľadiska časovej platnosti...
221.
image_1
> nečítané knihy > noty, spevníky, knihy o hudbe > jazyky, slovníky
Kolektív
Slovník slovenského koncertného umenia II.
Hudobné centrum, 2004,

Druhý zväzok slovníka pojednáva o koncertných umelcoch hry na strunových nástrojoch – husle, viola, violončelo, kontrabas, gitara a cimbal.
222.
image_1
> pedagogika
Kolektív
Výchovná práca na druhom stupni základnej školy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1985,

Pedagogická príručka.
223.
image_1
image_3
> pedagogika
Kolektív
Výchovná práca na prvom stupni základnej školy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1985,

Pedagogická príručka.
224.
image_1
> nečítané knihy > politika > Slovensko
Kollár Miroslav - Bútora Martin
Predsavzatia a skutočnosť II.
Inštitút pre verejné otázky, 2006,

Hodnotenie plnenia programového vyhlásenia druhej vlády Mikuláša Dzurindu.

Niekoľko týždňov pred ukončením funkčného obdobia druhej vlády Mikuláša Dzurindu Inštitút pre verejné otázky tak ako pred minulými voľbami prichádza s publikáciou, v ktorej analytici a externí spolupracovníci IVO analyzovali činnosť všetkých členov vlády a vyhodnotili mieru plnenia predsavzatí, ktoré si vládny kabinet stanovil vo svojom programovom vyhlásení. Súčasťou publikácie je aj text Programového vyhlásenia vlády, schváleného Národnou radou SR v novembri 2002. Kniha je určená novinárom, pracovníkom orgánov štátnej správy a samosprávy, expertom, aktivistom mimovládnych organizácií, študentom vysokých a stredných škôl a všetkým občanom SR, ktorí sa zaujímajú o vývoj vlastnej krajiny v období spoločenskej transformácie.
225.
image_1
> nečítané knihy > Slovensko > politika > sociológia
Kollár Miroslav - Mesežnikov Grigorij - Bútora Martin
Slovensko 2007 - Súhrnná správa o stave spoločnosti
Inštitút pre verejné otázky, 2008,

Publikácia Slovensko 2007. Súhrnná správa o stave spoločnosti je ďalším pokračovaním série analytických ročeniek vydávaných Inštitútom pre verejné otázky. Obsahuje analýzu vývoja spoločnosti v prvom plnom roku pôsobenia koaličnej vlády Smer-SD – SNS – ĽS-HZDS. Táto vláda sa ujala moci v krajine s konsolidovaným demokratickým politickým systémom a fungujúcou trhovou ekonomikou. Vzhľadom na to, že terajšiu vládu vytvorili v roku 2006 politické strany s odlišným nazeraním na sociálno-ekonomické priority krajiny než tie strany, ktoré vládli v SR v predchádzajúcom volebnom období, keď Slovensko prechádzalo procesom významných spoločenských reforiem, pozornosť autorov publikácie sa sústreďuje najmä na to, akým spôsobom riešenia presadzované vládou zapadajú do celkových transformačných procesov, ako tieto riešenia posilňujú resp. oslabujú potenciál krajiny v kontexte jej plnoprávneho členstva v Európskej únii a NATO.
226.
image_1
> romány > náboženstvo, cirkev
Komorová Mariana
Sklenená ovečka
Spolok sv.Vojtecha, 1995,

Kniha ponúka 12 príbehov od tejto autorky.
227.
image_1
image_2
> romány > socializmus, komunizmus > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Kopťajevová Antonina
Chirurg Aržanov
Osveta, 1964,

Prvá časť pod názvom Chirurg Aržanov z románovej trilógie, nám dáva možnosť nazrieť do rodinného života a problémov ľudí socialistickej spoločnosti a na manželstvo svojho hrdinu, chirurga Aržanova, ukazuje, ako s týmito problémami zápasia a ako ich riešia.
228.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > lekárske romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Kopťajevová Antonina
Túžba
Osveta, 1962,

Tretí diel románovej trilógie Chirurg Aržanov. Dej sa odohráva prevažne v Moskve. Je už po vojne. Aržanov v boji o záchranu ľudských životov ani teraz nemyslí na seba a často sa stretáva s nepochopením. Nakoniec nastáva roztržka s Variou, ktorá ho opustí i zo synom.
229.
image_1
image_3
image_4
image_5
> nečítané knihy > fotopublikácie > Slovensko > Tatry Vysoké a Nízke
Koreň Milan - Kapusta Milan
Tatry ... pre krásu stvorené
Vertikal, 2005,

Kniha fotografií Milan Kapustu má dve časti. V prvej o krásach Tatier hovoria samotné fotografie, k práci na druhej časti o kalamite si prizval aj spoluautora, ktorý sa postaral o textovú náplň. Je ním výskumník Milan Koreň.
Na konci knihy je resumé do maďarčiny, poľštiny a nemčiny.
230.
image_1
image_2
> cestopisy > USA
Korotyč Vitalij
Čudné mestá New Yorku
Obzor, 1981,

Cestopis z New Yorku...
231.
image_1
image_2
> romány > vojnové romány
Kraftová Ruth
Ostrov bez majáka
Slovenský spisovateľ, 1973,

Román z tajného výskumného centra v Peenemünde z čias druhej svetovej vojny.
V tomto románe čitateľa autorka uvádza do Peenemunde, rybárskej obce na jednom z pomorských ostrovov, kde skupina vedcov spolu s množstvom drobných pomocníkov pracovala na projekte ďalekonosnej rakety, `zázračnej zbrane`, ktorá mala zohrať v službách nacistickej vojnovej politiky rozhodujúcu úlohu: zachrániť rúcajúcu sa Tretiu ríšu a oživiť v národe vieru vo víťazstvo...
232.
image_1
image_3
image_4
image_5
> romány > lekárske romány > poviedky
Krelin Julij
Hra na diagnózu
Lidové nakladatelství, 1982,

Tri novely: Hra na diagnózu, Jen aby mě měli všichni rádi, Co vám schází, doktore?

Rozhodování lékařů v kritických situacích i úzkost při čekání na výsledek operace, osobní radosti i nezdary, překonávání všemožných nešvarů a problémů.
233.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > detektívne romány > spoločenské romány > Maďarsko
Kristóf Attila
Noc lasice
Smena, 1982,

V románe sa dostávame na maďarskú pustinu, kde žijú ľudia akoby zabudnutí, odtrhnutí od moderného, civilizovaného sveta. Tam žije bývalý kňaz Šandri, starý Andráš so svojimi synmi i dvaja nie celkom normálni Pištovia „jeden ako druhy“, so svojimi tetkami, ľudia podrobení rovine, spokojní v starom žití, bez veľkých nárokov a túžob. A na tejto pochmúrnej rovine, kde život plynie pomaly, zrazu nájdu ženu napichnutú na kôl a o tri týždne na inom majeri zavraždia ďalšiu ženu, ktorú vrah takisto po smrti narazí na kôl.
234.
image_1
image_2
> romány > vojnové romány
Krno Miloš
Udatný Radúz
Slovenský spisovateľ, 1984,

Udatný Radúz je pokračovaním úspešného románu Cnostný Metod, v ktorom sme konanie hlavných hrdinov — ministerského radcu Metoda Šubíka, šéfa tajnej polície Cela Poliaka a verejného notára Radúza Kucbela sledovali v rušnom: období z konca tridsiatych rokov a v prvých rokoch vojny.
V románe Udatný Radúz nám autor priblížil atmosféru klérofašistického slovenského štátu, v ktorej žila a pôsobila ľudácka inteligencia. Autor však zobrazil aj postavy, ktoré stoja na druhej strane barikády. Sú to postavy mládeže, medzi inými i Cyril, syn Metoda Šubíka, Poliakova dcéra Magda a niekoľkí mladí partizáni. Miloš Krno sa podujal umelecky stvárniť spoločenský proces, v ktorom sa stretá v napätí, neskôr v boji ideológia a životné osudy hlavných postáv románu rozdelených do dvoch táborov — reakcie a pokroku. Proces tejto typizácie je založený na konkrétnych spoločensky a dobovo charakteristických detailoch a ich vzájomnom prelínaní sa.
235.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > detektívne romány > špionážne romány, mafia
Kuby Erich
Rosemarie
Státní nakladatelství krásné literatury, 1964,

Západoněmecký novinář a spisovatel (nar. 1910) zpola reportážní a zpola románovou formou zpracovává u nás už i z filmové podoby známý případ frankfurtské prostitutky, novodobé Nany. Obchodně zdatná dovede znamenitě prodávat svou přízeň a navíc ještě obchodovat s hospodářskými informacemi, jež v důvěrných chvílích získala od svých zákazníků, kapitánů různých průmyslových odvětví. Její násilná a neobjasněná smrt je pak jen logickým článkem řetězu událostí a přirozeným důsledkem mravní nezávaznosti vládnoucích vrstev.
236.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány > Poľsko
Kuncewiczowa Maria
Prímerie s dieťaťom
Tatran, 1977,

Dve novely pre ženy - Tvár muža a Prímerie s dieťaťom.
Dvojnovelu so zreteľom na tému a motívy možno zaradiť do okruhu tzv. ženskej literatúry. Pravda, o tvorbe M. Kuncewiczowej v súvise so ženskou literatúrou možno hovoriť iba v tom zmysle, že čerpá zo životných pocitov a skúseností, ktoré môže prežiť len žena. Lebo inak sa so ženskou otázkou vyrovnáva nežensky otvorene, priam mužne.

Tvár muža (1928) výstižne možno charakterizovať ako zápisník dievčenskej duše, ktorá túži po porozumení a vlastne i po láske, hoci ešte len tuší, čo to je. Autorka analyzuje lásku vo veľmi jemnom psychologickom pradive, ktoré splieta na príbehu dozrievania a prebúdzania varšavskej gymnazistky a potom na príbehu jej prvej — nešťastnej — lásky, už ako krakovskej poslucháčky filozofie, až po tú ozajstnú, osudovú lásku, končiacu sa manželstvom.

Titulná próza Prímorie s dieťaťom (1927) je psychologickou štúdiou materstva. V citlivom, ale psychologicky hodnovernom podaní autorka predstavuje ženu, ktorá nie je od prvej chvíle tehotenstva šťastná a nadšená, dieťa pokladá za tragický zásah do svojho života. Až postupne, ako dieťa rastie a osamostatňuje sa, matka sa s ním „zmieruje“ a začína ho mať rada opravdivou materinskou láskou.
237.
image_1
> odborné ostatné > firma, podnikanie, manažment > Japonsko, Kórea
Kuricyn N.A.
Riadenie v Japonsku
Pravda, 1989,

Organizácia a riadenie firiem v Japonsku...
238.
image_1
> história > história Česka a Slovenska > Slovensko > školy > história
Kušnier Jozef
125. výročie založenia gymnázia Martina Hattalu v Trstenej
Riaditeľstvo gymnázia Martina Hattalu, 1994,

Spomienková publikácia.
239.
image_1
> romány > historické romány > Taliansko
Lampedusa Giuseppe Tomasi
Gepard
Odeon, 1968,

Podstatná část románu, který způsobil velký rozruch v literárním světě a stal se předlohou dnes už slavnému filmu režiséra Viscontiho, se odehrává na Sicílii od května 1860 do listopadu 1862, tedy v době, kdy se na Sicílii vyloďují vojska Garibaldiho a celou Itálii zachvacuje revoluční vlna za sjednocení země. Jeho hrdinou je panující kníže starobylého mocného rodu Salinů, jenž si uvědomuje neodvratný ústup feudální moci ve prospěch kořistnických zbohatlíků z řad měšťáctva. Proto schvaluje i účast svého synovce na povstání i nerovný sňatek zaručující mu nejen bohatství, ale i úspěch a kariéru.
240.
image_1
> romány > spoločenské romány > USA
Larni Martti
Čtvrtý obratel aneb podvodníkem proti své vůli
Státní nakladatelství krásne literatury a umění, 1963,

Nejúspěšnější zatím dílo M. Larniho, známého u nás už satirickým románem Ve znamení Panny. S humorem a sžíravou ironií líčí osudy finského přistěhovalce, novináře a učitele, jenž v kolotoči amerického života vystřídá řadu zaměstnání od `zázračného lékaře` po virtuosa na hřeben. Poznává povrchní a často až bláznivou tvář té Ameriky a těch Američanů, mužů i žen, kteří se ženou jen za dolary a ochotně sednou na vějičku i sebenesmyslnější reklamě.
241.
image_1
image_3
> romány > psychologické romány
Lavagninová Alessandra
Mrazená káva so šľahačkou
Smena, 1978,

Na Sicílii, dlhé roky odsúdenej na pokorné mlčanie, prehovorí žena po úraze hlavy. Po krátkom pobyle v nemocnici hovorí o všetkom len pravdu: o podvodoch v chemickom laboratóriu, kde pracuje po skončení vysokoškolského štúdia, aj o pašeráckej akcii, ktorú náhodou objaví, ked sa zotavuje na letnom byte pri mori. Týmto sa izoluje od svojho okolia, aj od najbližších, ktorí sa jej vyhýbajú, alebo by ju najradšej videli mŕtvu. Nie je schopná uveriť v morálnu nevyhnutnosť svojich činov, upadá do stavu pasívnej rezistencie a zatiaľ jej postupne udalosti — ako odplata za jej činy — prerastajú cez hlavu.
242.
image_1
image_2
> romány > socializmus, komunizmus > spoločenské romány
Lazarová Katarína
Mločia hora
Slovenské vydavateľstvo politickej literatúry, 1961,

Satirický román s družstevnou tématikou. Dejová osnova sa sústreďuje okolo jedného problému...

Gustáv Baltazár je uvědomělý dělník, politicky vyspělý, a proto neváhá spolu se ženou a dětmi opustit dobré pracoviště, pohodlný byt, kamarády a jít tam, kde strana nejvíc potřebuje spolehlivé pracovníky...
zdroj: databazeknih.cz
243.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány
Lazarová Katarína
Trpaslíci
Slovenský spisovateľ, 1966,

Ďaľšie príhody hrdinov spod Mločej hory.
244.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány
Leonard Elmore
Revanš - Dvojníci - Neznámy č.89
Slovenský spisovateľ, 1987,

Revanš - o nevydarenom únose
Dvojníci - o milionárovi s vražedným hobby
Neznámy č. 89 - o vydieraní mladej alkoholičky
245.
image_1
image_2
> romány > zločiny, mafia, špionáž > špionážne romány, mafia
Lewis Norman
Expert zo Sicílie
Pravda, 1985,

Odvážnou akciou proti skupine teroristických dezertérov, vraždou komunistických predákov si mladý Marco Riccione získa vážnosť miestnej sicílskej mafie, čo predurčí jeho ďalší osud. Na radu americkej tajnej služby odchádza s rodinou do USA, kde sa rokmi vypracuje na chladnokrvného profesionála. V úlohe experta pre podvratnú činnosť organizovanú reakčnými silami sa zapája aj do atentátu na J. F. Kennedyho. Norman Lewis v svojom drsnom románe, ktorý sa žánrovo radí medzi politické thrillery, čerpá zo svojich bohatých skúseností zo spravodajskej služby. Dynamicky podaným dejom, kde sa striedajú fakty s fikciou, vie udržať pozornosť čitateľa a navyše ho poučiť i varovať.
246.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány
Lewis Sinclair
Z rodu kráľovského
Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1956,

Tento román je trpká obžaloba amerického postoja v černošskej otázke. Ukazuje rozpor medzi teóriou, ktorá hlása občiansku a spoločenskú rovnoprávnosť černochov s belochmi v USA, a praxou skutočného, každodenného života ešte i po druhej svetovej vojne.
247.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > ľúbostné, pre ženy > Afrika
Lidmanová Sara
S piatimi diamantmi
Pravda, 1976,

Komorný príbeh lásky, žiarlivosti a vraždy na pozadí hlbokých spoločensko-poiitických premien africkej krajiny Kene, ktorá sa vymaňuje spod jarma kolonializmu a napokon roku 1973 získava nezávislosť — tak možno charakterizovať román S piatimi diamantmi, ktorým slovenskému čitateľovi predstavujeme pokrokovú švédsku spisovateľku Sáru Lidmanovú, autorku viacerých zaujímavých reportážnych kníh z ciest po tragicky skúšanom Vietname i románov zo švédskej súčasnosti.
248.
image_1
> kuchárske knihy, potraviny
Lifková Zdenka
Zmrazovanie potravín v mrazničkách
Alfa, 1985,

Publikácia pre gazdinky a domácich hospodárov.
249.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > povinné a odporúčané čítanie
Linnankoski Johannes
Pieseň o červenom kvete
Smena, 1965,

Rozpovedaná história ľúbostného života tuláka pltníka je vlastne skvostnou lyrickou básňou veľkej sugestívnej sily a presvedčivosti, je `piesňou` o červenom kvete-láske, o jej trýzni v rozličných podobách, o všetkých jej slastiach a strastiach. Tulák pltník Olavi pozná lásku nežnú i náruživú, oddanú i búrlivú, pokornú i hrdú, vznešene čistú a povznášajúcu i zmyselnú a prízemnú s rozbúrenou krvou. Prekrásne je vykreslená postava Olaviho ženy Killikki. Je to dielo myšlienkovo hlboké, mravne vysoké a básnicky čarovné.
250.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > historické romány > Francúzsko
Lodiová Maria
Až keď umrieme drahá... I. - II.
Tatran, 1989,

Paríž na prelome 60-tych a 70-tych rokoch 19. storočia. Cisár Napoleon III. nedbá na záujmy širokých ľudových vrstiev. Na pozadí dramatických historických udalostí sa odvíja život pôvabnej Charlotty, ktorá po krátkom manželstve je nútená postaviť sa na vlastné nohy a zarábať na živobytie pre seba i dcéru a dokonca aj pre svoju finančne upadajúcu rodinu...
251.
image_1
> v nemčine / ostatné > Česko > história Česka a Slovenska
Lutz Freddy
Böhmische Emigranten
Freddy Lutz, 1993,

Böhmische Emigranten.
252.
image_1
image_3
> deti 5 až 13 rokov > deti nad 10 rokov, mládež > USA > odporúčané tituly
Macdonaldová Betty
Mary a ja
Mladé letá, 1989,

Mary — neustále činná, nezávislá optimistka sa ochotne ujíma mladšej sestry Betty po jej návrate zo slepačej farmy a uvádza ju do spoločnosti. Betty prežila štyri neľahké roky na samote, uprostred divokej prírody a teraz má pocit, že sa do mestskej spoločnosti tak ľahko nezaradí. Má však na starostí svoje dve malé dcérky. Bezpodmienečne si musí nájsť nejaké zamestnanie. No aké, ked nič poriadne nevie robiť? Mary podobné problémy nemá. Jej heslom je, že každý môže robiť čokoľvek, ak chce a má pevnú vôľu. Pod jej vedením Betty prejde mnohými zamestnaniami. Všeličo sa v nich naučí. Častejšie sa stretáva s neúspechmi než s úspechmi, ale optimizmus jej vždy pomôže zdolať prekážky. Napriek tomu, že svet zachvátila hospodárska kríza, rodina si vždy nájde čas na skromnú zábavu a rozptýlenie.
253.
image_1
> odborné ostatné
Macháček Ladislav
Ako sa učíme demokracii na škole?
IUVENTA, 2008,

Príručka na učenie demokracie...
254.
image_1
> odborné ostatné > sociológia
Macháček Ladislav
Mládežnícke organizácie a práca s mládežou v Európe
Slovenská sociologická spoločnosť SAV, 1992,

Mládežnícke organizácie a práca s mládežou v Európe.
255.
image_1
> odborné ostatné > sociológia
Macháček Ladislav
Participácia mládeže na samospráve školy
IUVENTA, 2006,

V rámci Európskeho roka demokratického občianstva (2005) a v súvislosti s úlohou spracovať podklady pre Národnú správu o informovanosti a participácii mládeže v SR za rok 2005 pre Európsku komisiu uskutočnilli IUVENTA a UIPŠ výskum stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže. Jeho poslaním bolo hlbšie preniknúť do problematiky žiackych školských rád a akademických senátov vo výchove mládeže k demokratickému občianstvu. Výskum nadviazal na výskum UIPŠ z roku 2004 s cieľom získať podrobnejšie údaje o systéme zriaďovania školských rád, údaje potrebné k hodnoteniu ich činnosti, získanie informácií o dobrých príkladoch z fungovania žiackych školských rád na škole. Výskum vysokoškolákov umožnil po prvý krát sledovať fungovanie a aktivity akademických senátov na slovenských vysokých školách. Súčasne poskytol údaje potrebné k zisteniu či študenti-členovia žiackych školských rád prejavujú schopnosť realizovať svoje skúsenosti občianskej a politickej participácie na vysokých školách.
256.
image_1
> sociológia > história Česka a Slovenska > socializmus, komunizmus > kultúra, estetika
Macháček Ladislav
Spoločenská aktivita pracujúcej mládeže
Smena, 1975,

Spoločenská aktivita pracujúcej mládeže v strojárskych zá,vodoch na Slovensku.
257.
image_1
> cestopisy > Francúzsko
Machala Drahoslav
Veterné topánky
Obzor, 1988,

Kniha o objavovaní Provensálska.
258.
image_1
image_2
image_3
> deti 5 až 13 rokov > odporúčané tituly > najlepšie detské
Mačingová Božena
Danuška
Východoslovenské vydavateľstvo, 1978,

Príhody malého 9-ročného dievčatka...
259.
image_1
> nečítané knihy > lode, námorníctvo > dobrodružné romány > detektívne romány
MacLean Alistair
Když zvoní zvony
Laser, 1993,

Akční román z drsného prostředí zločineckého gangu novodobých pirátů.
260.
image_1
> nečítané knihy > detektívne romány > dobrodružné romány > odporúčané tituly
MacLean Alistair
Klíčem je strach
Laser, 1992,

Určite ste už videli nejaký napínavý americký akčný film. Viete čo myslím? Rýchle autá, pekelné naháňačky, krásne ženy, odvážni muži atď. A už ste tento žáner mali možnosť čítať pretavený do strhujúceho románu ? Táto možnosť je tu. Román amerického spisovateľa Alistaira Macleana – Klíčem je strach obsahuje všetky prvky opísané vyššie a mnoho ďaľšieho. Nechýbajú prekvapujúce odhalenia a zápletky, ktoré nás držia v napätí až do posledného riadku. Hlavný motív príbehu je hľadanie konšpirátora násilnej smrti manželky a syna hlavného hrdinu Johna Montagueho Talbota. Ale toto Vám zostane utajené až do posledných stránok knihy. Príbeh sa začína súdnym procesom v jednom ospalom americkom mestečku. Nič nenasvedčuje tomu, že vypočúvaný pán Chrysler sa po prezradení svojej totožnosti prestrieľa zo súdnej siene na slobodu, ukradne šerifove auto a ako rukojemníka unesie dcéru jedného z najbohatších ľudí v kraji – generála Blaira Ruthvena. V tomto momente sa začína sled scén, akoby vystrihnutých z akčného filmu. Šialené naháňačky, bitky, tajné operácie, ale aj neopätovaná láska či násilná smrť. Cieľom tohoto článku nie je opísať príbeh do všetkých podrobností. Cieľom je upozorniť Vás na to, že keď máti radi napätie a akciu, je tu pre Vás horúci kandidát - Alistair MacLean.
261.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > romány z prostredia práva, politiky a financií > psychologické romány
Mager Hasso
Personálie alebo šťastie vo dvojici
Slovenský spisovateľ, 1980,

Hlavnou postavou románu, ktorý nás vovedie do sveta súdnictva, veľkých koncernov a finančných machinácií je úspešný právnik Schalck, ktorý sa vypracoval až na zástupcu generálneho riaditeľa kombinátu. Zanedbáva však svoju krásnu manželku a stráca kontrolu i nad svojou šestnásťročnou dcérou. Keď sa mu dostane do rúk prípad dvadsaťdeväťročného učiteľa, ktorý mal pomer so svojou žiačkou, zistí, že vlastne ide práve o ňu...
262.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > životopisy > Arabské, islamské krajiny
Mahmoodyová Betty - Arnold D.Duchock
Z lásky k dieťaťu
Ikar, 1992,

Knihu Betty Mahmoodyovej Bez dcéry neodídem čitateľom určite netreba predstavovať. Tak ako na celom svete, aj u nás sa tento skutočný príbeh matky bojujúcej o svoje dieťa stretol s nesmiernym ohlasom.
V knihe Z lásky k dieťaťu Betty Mahmoodyová voľne vyrozprávala svoje dalšie osudy.
V prvej časti opisuje návrat do vlasti, stretnutie s rodinou, najmä s ťažko chorým otcom, ktorý akoby nemohol umrieť, kým opäť neuvidí svoju dcéru a vnučku. Potom Betty začala písať knihu Bez dcéry neodídem a neskôr pracovala na jej filmovom scenári.
263.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > odporúčané tituly > Arabské, islamské krajiny
Mahmoodyová Betty - Hoffer William
Bez dcéry neodídem
Ikar, 1991,

Skutočný dramatický príbeh autorky, ktorá so svojim iránskym manželom odíde na návštevu do jeho vlasti. Krátka dovolenka sa však mení na takmer dvojročný pobyt, počas ktorého Betty hľadá všetky možné cesty a spôsoby, ako sa dostať aj so štvorročnou dcérou späť do USA. Kniha je nielen plná napätia a dramatických situácií, ale súčasne dáva nahliadnuť očami Američanky do vnútra islamskej spoločnosti, ktorá je pre nás neznáma, tajomná a v mnohom nepochopiteľná.
264.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > psychologické romány
Mailer Norman
Katova pieseň
Tatran, 1985,

Vzdajte sa všetkej nádeje. Tento Danteho výrok sa veľmi hodí ako titulok na opis popravy Garyho Gilmora. To, že Gary svoju popravu chce, je pre nás nepochopiteľné a ťažko uveriteľné. Pre hlavného hrdinu má život jediný zmysel - byť popravený. Gary nechce žiť, lebo žiť nevie. Americký filozof a psychológ Erich Fromm hovorí: `Zmyslom života je to, čo do svojho života vkladáme sami.` Gary nevie do svojho života vložiť nič. Smrť je pre neho vykúpením a možno aj zavŕšením drámy, ktorú hral. Pre čitateľa spolu s Normanom Mailerom nastoľuje jednu veľkú otázku. Prečo? Spoločnosť určite nesie vinu na bezcieľnosti sociálne odkázaných ľudí. Hľadať odpoveď na Gilmorovu vinu len v spoločnosti by bolo určite zjednodušením. Taký jednoduchý život nie je. Taktiež je pre nás ťažké pochopiť život mormónskej pospolitosti. Garyho matka určite prispela k tomu, že jeho život bol iný, ako detí žijúcich v bežných rodinách. Gary však nie je zanedbaný, nevzdelaný a necitlivý človek. Jeho inteligencia je prekvapivá, jeho citová angažovanosť k Nicole hovorí, že milovať dokázal. Čo nás zaráža, je len absolútna neschopnosť empatie k životu iných. Mŕtvi sú preto, že v určitom okamihu Garymu prekážali a rozčúlili ho. Vraždiť bez zábran. Určite je to šokujúce - Ameriku to tak šokovalo a Normana Mailera tak zaujalo, až vznikol román. Celé dielo je písané formou reportáže. Je to reportáž o nepodarenom živote z pohľadu stovky ľudí. Od samotného Garyho, jeho priateľky Nicole, matky, príbuzných a známych, psychiatrov, ľudí, ktorí sa problémom zaoberali na súde, v tlači, a ďalších. Mailer je poctivý a dôsledný reportér. Jeho spisovateľský talent robí zo siahodlhej reportáže pútavé dielo, ktoré čitateľa drží v zajatí. Mailer vo faktografii neustupuje, ale na každej strane knihy vie, ako ju podať. Núti čitateľa, aby spolu s ním hľadal pravdu. Ak sa v takomto prípade pravda vôbec dá nájsť.
265.
image_1
image_2
> romány > vojnové romány
Malaparte Curzio
Koža
Slovenský spisovateľ, 1983,

Román talianskeho autora, v ktorom opisuje hrôzy 2. svet. vojny a vlastné zážitky v tejto vojne - dej sa strieda s popisom krajiny, filozofickými úvahami. Sústreďuje sa najmä na amerických vojakov...
266.
image_1
image_2
> romány > psychologické romány > spoločenské romány
Mallet-Jorisová Francoise
Nebeská ríša
Smena, 1977,

V Nebeskej ríši (vyšla roku 1958 a získala literárnu cenu Femina) sa Mallet-Jorisová majstrovsky a s vytríbeným zmyslom pre mieru zmocňuje veľkých i malicherných snáh svojich hrdinov, čo si v povojnových rozháraných časoch hľadajú svoje miesto v živote. Ľudsky i umelecky mocné a presvedčivé sú postavy, ktoré sa sústreďujú v ríši uzavretých konvencií a predsudkov, domýšľavý a bolestínsky Stéphane, chvastavý a prízemný Sokrates, jemnocitný starožitník a jeho cynický priateľ, je tú rad ženských postáv, ktoré sú dôkazom spisovateľkinho umeleckého majstrovstva a prenikavej povahokresby, jej zmyslu pre účinnú estetickú skratku í pre dôkladne prepracovaný „balzacovský` detail. Martine, Louise, Sylvia, Germaine, pani Prétrová, to sú rôzne podoby ženy, rôzne podoby lásky, rôzne podoby intenzívneho vzťahu k životu, ktorý sa nemusí vždy ukázať ako ideálny základ na naplnenie ich poslania a predstáv.
267.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány
Mamin-Sibiriak Narkisovič Dmitrij
Jarné búrky
Slovenský spisovateľ, 1970,

Dej románu Jarné búrky (r. 1893) odohráva sa v zapadnutom guberniálnom mestečku Šervoži. Spisovateľ sústreďuje svoj pohľad predovšetkým na mladých ľudí z dvoch drobných úradníckych rodín a ich spoločné osudy. Sleduje citlivo a s porozumením detské roky, životné prostredie, ktoré utvára prvé charakterové vlastnosti, začiatky nesmelých ľúbostných citov i prvé sklamania, Kaťa Klepikovová, nežné a citlivé dievčatko, dospieva v múdru mladú ženu, ktorá po matkinej smrti a duševnom otrase z neopätovanej lásky nachádza pokojné šťastie v manželstve so sympatickým Ogňovom, svojím bývalým učiteľom z gymnázia. Ľubočka, bezstarostný smejko, napodiv vyspieva v tichú a utiahnutú dievčinu, strániacu sa mužskej spoločnosti. Serioža Klepikov po skončení práva sa odsťahuje od rodičov, lebo hľadá bohatú nevestu a cíti sa zahanbený skromným prostredím. A Griša, Katina prvá a veľká láska? Po krátkom erotickom vzplanutí sa ožení s dievčaťom, ku ktorému necíti vlastne nič a po jej nečakanej smrti ostáva sám, nespokojný a rozorvaný.
268.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy
Mandiargues de Pieyre André
Morská ľalia
Slovenský spisovateľ, 1967,

V tejto novele je všetko podriadené zámeru vzdať hold životu, zdôrazniť zväzky, ktoré spájajú súčasného človeka so starým `pohanským svetom` a realitu so svetom symbolov.
269.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > deti nad 10 rokov, mládež > školy
Mann Heinrich
Profesor Nečin alebo koniec tyrana
Slovenský spisovateľ, 1981,

Profesor Nečin alebo koniec tyrana - román o stredoškolskom profesorovi Nečinovi - v ňom sa autorovi podarilo zachytiť typ stroskotaného, byrokratického `učbára`, charakteristického predstaviteľa wilhelmovskej školy, ktorý chce spoza katedry neobmedzene vládnuť nad žiakmi a riadiť ich osudy.
270.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > psychologické romány
Manziniová Gianna
V pazúroch žien
Smena, 1973,

Ústrednou postavou tohto románu je Giovanni Sermonti - chlapec chorľavý, ktorý polihuje a neustále je v jeho izbe lekár. Na konci románu ho nachádzame opusteného na smrteľnej posteli s dvoma slzami stekajúcimi na lícach.
271.
image_1
> mapy, atlasy > Bratislava > Slovensko
Mapa
Bratislava
Sinex, 1998,

Mapa Bratislavy mierka 1 : 20 000 s registrom ulíc.
272.
image_1
> mapy, atlasy > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Mapa
Kyjev
Sputnik, nezistené,

Orientačná mapa mesta.
273.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > India
Markandaya Kamala
Nektár v site
Slovenský spisovateľ, 1963,

Autorka kreslí ostrý a žalujúci realizmus, život najchudobnejších vrstiev v juhoindickej dedine.
274.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány > psychologické romány
Marshová Ngaio
3x inšpektor Alleyn
Slovenský spisovateľ, 1980,

Populárna spisovateľka novozélandského pôvodu Ngaio Marshová sa radí medzi úspešné autorky klasického detektívneho žánru, ako sú Agatha Christie a Dorothy Sayersová. Medzi zvláštnosti jej štýlu patrí zvýšený dôraz na vykreslenie charakterov a prostredia často ešte prv, ako dôjde k tragédii. Vo všetkých troch príbehoch vystupuje inšpektor Scotland Yardu Alleyn, ktorý v spolupráci s inšpektorom Foxom rozuzľuje zamotané prípady za pomoci svojej pohotovosti a bystrého úsudku. Prvý príbeh Vrah na scéne sa odohráva v zákulisí divadla, kde priamo pred očami divákov prichádza k vražde. V druhom príbehu Smrť v taxíku autorka vniká do kruhov londýnskej smotánky. Vydieranie, ktoré sa končí smrťou, vyvolá veľký rozruch v spoločnosti aj na Scotland Yarde. Tretí príbeh Posledná opona tematicky opäť začiera do hereckého prostredia s čudáckou rodinou, sídliacou na starom zámku. Prednosťou rozprávačského umenia Marshovej je najmä sugestívne vystihnutie atmosféry umocnené pôsobivým udržiavaním napätia.
275.
image_1
> nečítané knihy > sci fi romány > fantasy romány > horor, thriller
Martin George Raymond Richard
Nightflyers
Laser, 1992,

Samostatné vydání cenou Locus odměněné novely Nightflyers je dalším vítaným pohledem na ranou tvorbu mistra žánru George R. R. Martina, tvůrce populární fantasy ságy Píseň ledu a ohně. Máte možnost prožít drama devítičlenného vědeckému týmu, který na palubě pronajaté lodi pátrá po příslušnících bájné civilizace Volcrynů. Posádka lodi je však nemilosrdně vražděna mnohdy velmi drastickým způsobem. Temná hororová atmosféra povídky, v níž se promyšleným způsobem střídají akční a analytické scény. Zoufalé pátrání po vrahovi, pokus o odkrytí tajemství záhadného majitele lodi, po krvi lačnící osobnost zvaná Matka, napínavý příběh lidí uzavřených a umírajících na malém prostoru vesmírného plavidla. To vše doplněno mistrovstvím jednoho z nejtalentovanějších představitelů fantastického žánru, co víc si můžete přát?
276.
image_1
image_2
> nečítané knihy > fantasy romány > poviedky
Martin George Raymond Richard
Písečníci
Laser, 1992,

3 poviedky: Písečníci, Píseň pro Lyu, Skleněná květina.
Dlouho před vydáním v současnosti tak populární fantasy série Píseň ledu a ohně se George R. R. Martin zapsal do dějin fantastického žánru jako talentovaný autor vytříbených povídek, které vedle celé řady různých nominací získaly rovněž několik prestižních ocenění. Jako první dílo se na českém trhu objevil právě krátký soubor tří povídek nazvaný dle titulní práce Písečníci. Cenami Hugo, Nebula a Locus ocenění Písečníci jsou zřejmě nejslavnější kratší prací George R. R. Martina. Ovšem ani ostatní zde vydané práce se rozhodně nesetkali s vlažnou odezvou čtenářů. Píseň pro Lyu vynesla autorovi jeho vůbec první cenu Hugo a Skleněná květina také patří k dodnes často vyhledávaným dílům. Soupis cen však jen nedostatečně vystihuje kvalitu prací, přesvědčte se sami o síle Martinových vizí, jeho stylistické obratnosti a důrazu na pečlivou charakterizaci postav. Povídky navíc doprovází vkusné ilustrace Karla Soukupa, celek si tak prostě nemůžete nechat ujít!
277.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > detektívne romány
Martin Hansjörg
Bomba v opere - Zámok v plameňoch - Hra bez troch
Slovenský spisovateľ, 1982,

1.Bomba v opere - polícia dostane anonymnú správu o umiestnení bomby v opere. Komisár Klipp začne vyšetrovanie.
2.Zámok v plameňoch - Komisár Klipp sa náhodou dostane do zámu, kde panuje napätá atmosféra medzi jeho obyvateľmi, ktorá vyústi až vo vraždu. 3.Hra bez troch - kartári netušia, že hra, do ktorej sa pustili môže dopadnúť zle. Jedným z kartárov je aj komisár Klipp.
278.
image_1
> iná zdravotnícka literatúra > zdravý životný štýl > alternatívna medicína
Martin Isabelle
Negativní kalorie
Československo direkt, 1991,

Ako zdravo jesť a nepriberať.
279.
image_1
> romány > Švédsko > psychologické romány > ľúbostné, pre ženy
Martinsonová Moa
Matka sa vydáva
Slovenský spisovateľ, 1960,

Kniha je v slovenčine.
Životem psaný román, vzpomínková kniha význačné švédské spisovatelky (nar. 1890), která s vyhraněným smyslem pro postižení pravdy života a prostředí vypráví o svém smutném dětství, zejména o těžkém životním údělu své matky, tovární dělnice, která si i v nejsvízelnějších životních situacích udržuje víru v život a s láskou, obětavostí i hrdinstvím vždy znovu buduje domov milovanému dítěti.
280.
image_1
image_2
> žena, krása, dieťa > móda
Martišová M. a kol.
Každá žena môže byť pôvabná
Obzor, 1976,

Ako byť krásna a pôvabná. Praktická príručka pre ženy.
Z obsahu: Krása a pôvab, dekoratívna kozmetika, korunou je účes, kozmetické prípravky, ženy a móda, organizované zdravie.
281.
image_1
image_3
> botanika, záhradníctvo > kvety a izbové rastliny
Martišová M. a kol.
Kvety, moja záľuba
Obzor, 1980,

Ako pestovať kvety. Doma v byte, na balkóne či záhrade.
282.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > vojnové romány
Mason Richard
Vietor nevie čítať
Smena, 1979,

Román o láske anglického vojaka k japonskej učiteľke.
283.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > odporúčané tituly > lekárske romány
Mattsson Gunnar
Princezná
Smena, 1973,

Venujem mnohým lekárom - ale iba jedinej zdravotnej sestre. Tá zdravotná sestra je fínske dievča, najlepšie dievča, ktoré poznám. Volám ju Princezná.

Mladý ambicozny novinár a spisovateľ plný optimizmu si hľadá životnú partnerku, o ktorej má celkom konkrétne predstavy, ako aj o svojom ďalšom živote. Na tanečnej zábave stretáva mnoho dievčat, ktoré sa netaja záujmom oňho. ale jeho upúta krehké, nezdravo vyzerajúce stvorenie, ktoré si ho nevšíma. Je úplným opakom jeho ideálu, akési zvláštne čaro i ľahostajnosť tohto dievčaťa k okoliu však dráždi zvedavosť mladého novinára. Zámerne vyhľadáva spoločnosť, kde by ju mohol stretnúť a hoci sa medzitým dozvie, že je smrteľne chorá - má rakovinu, beznádejne sa do seba zaľúbia. Aby jej mohol byť stále na blízku a chrániť ju, rozhodol sa, že sa s ňou ožení. S elánom sa pustil do budovania ich spoločného domova. Ona je posadnutá túžbou po dieťati, čo lekári kategoricky odmietajú, vzhľadom na jej ťažký zdravotný stav. Túžba mladej ženy je však silnejšia ako všetky lekárske zákazy a príkazy. Keď otehotnie, prestane užívať lieky a celou svojou bytosťou sa sústredí na malého človiečika, ktorý v nej rastie. Na údiv všetkých odborníkov zdravotný stav chorej sa vôbec nezhoršil, skôr naopak.
Autor sa zámerne vyhýba zdĺhavým odborným opisom choroby a jej štádií, pútavo opisuje húževnatosť i duševnú silu svojej ženy v boji so zákernou rakovinou. Svojou nezištnou veľkou láskou a obetavosťou jej pomáha v tomto boji. Malému Princovi, ako autor nazval svojho syna, je venovaná záverečná časť knihy.
284.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Maugham Somerset William
Júlia, ty si čarovná
Tatran, 1970,

Je to psychologický portrét a lúbostný román o láske a spolunažívaní ženy a muža, príbeh starnúcej herečky, ktorá sa na vrchole svojej divadelnej slávy a po dlhom šťastnom a príkladnom manželstve vášnivo zaľúbi do mladého bezvýznamného úradníčka revíznej kancelárie.
285.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > ľúbostné, pre ženy > Francúzsko
Mauriac Francois
Cesty k moru
Slovenský spisovateľ, 1971,

Dva protikladné typy žien stelesňujú spolu so svojími krachujúcimi rodinami úpadok francúzskej vidieckej buržoázie. Autor vykresľuje rôzne vzťahy, korene nedorozumení a smutné postavenie jednotlivca v rozpadávajúcej sa rodine.
286.
image_1
image_2
> romány > horor, thriller > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány > odporúčané tituly
Maurier du Daphne
Rebeka
Slovenský spisovateľ, 1980,

Je to príbeh o dvoch ženách majiteľa starého anglického panstva, o jednej krásnej a zbožňovanej a druhej plachej a citlivej.
287.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Maurois André
Dve lásky Philippa Marcenata
Slovenský spisovateľ, 1974,

Táto romanticky a s nádychom osudovosti ladená dvojnovela je príbehom Philippa Marcenata a dvoch žien, ktoré v jeho živote hrali nevšednú úlohu, je to dokonalá analýza ich citového sveta, najmä sveta mužskej postavy, ktorú sledujeme dvakrát a z dvoch odlišných hľadísk: raz sa spovedá svojej druhej žene a druhý raz ho vidíme cez citlivý a oddaný pohľad druhej manželky.
288.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > odporúčané tituly
McCulloughová Colleen
Vtáky v tŕní
Slovenský spisovateľ, 1991,

Ústredný konflikt románu tvorí romantický ľúbostný vzťah farmárskej dcéry Meggie a katolíckeho kňaza Ralpha de Bricassart, ktorý po celý čas bojuje medzi vlastnou ctižiadosťou a túžbou po láske nezlučiteľnej s postavením cirkevného hodnostára.
289.
image_1
> nečítané knihy > sci fi romány > fantasy romány
McIntyrová N.Vonda
Strážce snů
Laser, 1993,

Pri kúpe tejto knihy dostanete obojstranný plagát hry Assasins Creed 61x43cm ako darček.
K objednávke je len jeden plagát aj v prípade, že obsahuje viac kníh z tejto akcie.


Fantastický román o živote na Zemi po atómovej vojne.

Román Strážce snů je dodnes patrně nejznámějším dílem Vondy Neel McIntyrové, americké autorky, která vstoupila do SF žánru počátkem 70. let a během tohoto desetiletí se stala jednou z významných postav žánru. K jejím prvním úspěchům patří novela O Bílé mlze, Trávě a Písku. V následujícím roce za ni obdržela cenu Nebula a o několik let ji rozvedla právě do románu Strážce snů. Následoval další výrazný úspěch i na poli literárních cen - Hugo, Nebula a Locus jsou dostatečně obdivuhodnou sbírkou ocenění.

Strážce snů je poetický a poutavý román o životě, lásce a smrti. Příběh lékařky, která putuje po Zemi, zpustošené atomovou válkou. Změnila se krajina, lidé i zvyklosti. Jediným skutečně účinným lékem je hadí jed...
290.
image_1
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk > nemčina
Mebus Gudula - Pauldrach Andreas - Rall Marlene - Rösler Dietmar
Sprachbrücke 1
Státní pedagogické nakladatelství, 1991,

Deutsch als Fremdsprache.
Učebnica nemčiny.
291.
image_1
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk
Meese Herrad
Deutsch - warum nicht? 1
Köllen Druck Verlag, nezistené,

Rozhlasový jazykový kurz.
292.
image_1
image_2
image_3
> história > vlastiveda, mestá > história Česka a Slovenska
Mencl Vojtěch - Hájek Miloš - Otáhal Milan - Kadlecová Erika
Křižovatky 20. století - světlo na bílá místa v nejnovějších dějinách
Naše vojsko, 1990,

Kniha je souborem dílčích studií o dějinách Evropy a zejména Československa ve 20. stol. (1914–1989).
293.
image_1
> odborné ostatné
Michal M.Pavel - Čapek Václav
Náš čas
Svaz požární ochrany ČSSR, nezistené,

O zájmové činnosti v základních organizacích svazu požární ochrany.
294.
image_1
> vlastiveda, mestá > pedagogika > Slovensko
Michal Pavel - Michalová Jaroslava
Metodická príručka na vyučovanie vlastivedy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1988,

Metodická príručka pre učiteľov vlastivedy pre 4.ročník základných škôl.
295.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > vojnové romány > Taliansko > psychologické romány
Micheli Silvio
Tvrdý chlieb
Slovenský spisovateľ, 1961,

Dej románu tvorí opis tragédie, ktorú prežíva hrdina-spisovateľ. Dlhý čas aj s manželkou hľadá prácu, a keď sa zdá, že jeho život bude lepší, vypukne druhá svetová vojna. Hrdina odchádza ako vojak na ostrovček uprostred mora. Dni strávené na ostrove ďaleko od ľudí, opis hrozného prostredia pre človeka naučeného žiť v kolektíve, patria medzi najkrajšie stránky románu spolu s úvahami o nezmyselnosti, zverskosti vojny a jej príšerných následkoch. Druhá časť románu opisuje jeho cestu po celom Taliansku, keď márne hľadá svoju ženu a dvojročného synka. Román dostal jednu z najväčších talianskych literárnych cien./Viaroggio/.
296.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy
Modignani Casati Sveva
Giulia
Tatran, 1992,

Jedinečná, úprimná a citovo založená Giulia sa po rokoch stretáva so svojou láskou z detstva, teraz známym chirurgom Ermesom. Silné vzájomné citové puto predstavuje pre oboch poslednú životnú šancu a dôkaz existencie čistých ľudských vzťahov. Prichádzajú však problémy. Giulia vážne ochorie a Ermesa nespravodlivo obvinia z neodbornosti a z prijatia vysokéhu úplatku. Podarí sa im vybŕdnuť z týchto ťažkostí? Zvíťazí Giulia nad zákernou chorobou? Odhalí Ermes, kto má na svedomí jeho vykonštruovanú obžalobu? Zasvieti pre nich po trpkých skúsenostiach a sklamaniach ešte slnko?
297.
image_1
image_3
> romány > vojenské dejiny, zbrane
Monodová Martine
Patricia odchádza
Slovenské vydavateľstvo politickej literatúry, 1958,

Novela ukazuje tragické následky nezmyselného atómového zbrojenia. Smrť dcéry naftového kráľa následkom rádioaktívneho žiarenia je príkladom, že nukleárna bomba má dvojsečný účinok. Je teda výstrahou tým, ktorí ju pripravujú pre svoje výbojné ciele.
298.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > historické romány > Anglicko, Írsko, Škótsko, Wales
Monodová Martine
Whisky kráľovnej
Slovenský spisovateľ, 1956,

Spisovateľka strhla masky „vyšších` spoločenských kruhov v Anglicku koncom 19. a začiatkom 20. storočia a ukázala ich pravú tvár, poznačenú jazvami kapitalistickej morálky. Názvom sa román dotýka kráľovnej Viktórie. Ťažiskom deja je však životný príbeh jednej z prvých „hollywoodských` hviezd Annabely Whiteovej, nadanej, triezvo sa dívajúcej na skutočnosť, a preto obľúbenej herečky.
299.
image_1
> nečítané knihy > fantasy romány
Moorcock Michael
Černý drahokam
Laser, 1993,

První kniha cyklu Kouzelné hůlky. Středověká fantasy, kde nic není, jak má být.

Celou Evropou táhnou divoké hordy rozpínavého Granbretanu a rozsévají zkázu a utrpení. Jedna země za druhou podléhá a je nucena sloužit Temným pánům. Jen na jihu Francie se úporně brání svobodná provincie Kamarg, v níž vládne slavný a moudrý vojevůdce hrabě Brass...

Michael Moorcock napsal příběh plný hrdinství, lásky, obětavosti, bojů a intrik. Inspiroval se dávnou legendou o kouzelné hůlce, která dává svému majiteli neobyčejnou moc. Ale zatím to vypadá, že je to právě ona, kdo vládne a smrtelníci jsou jen její služebníky.
300.
image_1
image_2
> nečítané knihy > fantasy romány > deti nad 10 rokov, mládež
Moorcock Michael
Město šelem
Laser, 1992,

První kniha dobrodružství Michaela Kanea na Marsu. Michael Kane je omylem přenesen časem a prostorem na Mars, kde fantastické civilizace rozkvétají mnohem déle než na Zemi. Ve světě zvláštních zvyků, nebezpečných šelem a nepřátel prožívá nesčetná dobrodružství.
301.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi romány
Moorcock Michael
Vládce pavouků
Laser, 1992,

Druhá kniha dobrodružství Michaela Kanea na Marsu. Volání světa s milovanou královnou Shizalou. Ale cesta zpátky prochází hlavním transmiterem a zdá se, že je nebezpečnější, než si Kane představoval. Transmiter je neovladatelný. Druhý konec cesty může být jiný nebo jinde!
302.
image_1
> nečítané knihy > sci fi romány > prvé lásky > ľúbostné, pre ženy
Morressy John
Syn hvězd
Laser, 1993,

Vědeckofantastický příběh plný napětí, jehož hlavním hrdinou je mladý muž, který je synem pozemské matky a vesmírného otce.
Hrdina, syn pozemské matky a vesmírného otce se v 16 letech dostane do jiné civilizace, kde jsou jediným smyslem života jakési bojové hry. Za skvělé bojové úspěchy se mu dostane možnost pokusit se o návrat na rodnou planetu a rovněž i vysvobodit dívku, kterou kdysi miloval. ..
303.
image_1
image_2
> romány > životopisy > lekárske romány
Mostowicz Dolega Tadeusz
Mastičkár
Smena, 1968,

Svetoznámy román o slávnom lekárovi - mastičkárovi.
304.
image_1
> poézia > slovenská poézia
Müller Róbert
Oko ako ty
Vlastný náklad, 1993,

Zbierka poézie.
305.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány > ľúbostné, pre ženy
Murdochová Iris
Milé a pekné lásky
Tatran, 1970,

Námetom tejto knihy je láska. Všetky druhy lásky, láska ku všetkému, zrod lásky, dozrievanie, jej spevy, bakchanálie, jej prítomnosť v celom bytí....
306.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > spoločenské romány > Čína
Muschg Adolf
Baiyun alebo družobná spoločnosť
Slovenský spisovateľ, 1985,

Príbeh románu Baiyun sa odohráva koncom sedemdesiatych rokov v Číne, kam príde na oficiálnu návštevu osemčlenná delegácia rozličných švajčiarskych odborníkov. Cestou po šírej krajine, ktorou ich vedú domáci sprievodcovia a tlmočníci, sa majú oboznámiť s novými vymoženosťami a tendenciami čínskeho hospodárstva a poľnohospodárstva, so starou kultúrou a rozličnými pamiatkami. Jednotliví členovia delegácie sa však nezameriavajú len na poznávanie cudzej krajiny, ale postupne sa sústreďujú čoraz väčšmi na seba. Drobné nedorozumenia, vznikajúce v ich úzkom kruhu, a najmä náhla smrť — alebo vražda — vedúceho ich delegácie vyvolajú medzi nimi konflikty, pri ktorých vyjde najavo, že ani jedna zo zdanlivo vyhranených osobností sa nespráva tak, ako od nej očakávajú ostatní.
307.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > Nemecko
Nachbar Herbert
Svadba v Lännekene
Pravda, 1978,

Herbert Nachbar vovádza svojho čitateľa priamo do domov oboch dedinských boháčov-rybárov, do domu „streleného` Johannesa Grabeho, zvaného Admirál, a do susedného „panstva` Kráľa (ako ho na ostrove Länneken svorne nazývajú) Heinricha Pröppínga. Ak ich sebectvo a honba za peniazmi kedysi rozhnevali, zblíži ich teraz práve spoločná nenávisť ku všetkému novému. Ich deti sú úplne iné, akoby ani ich deťmi neboli, veci práve Admirálov syn Henning stojí na čele tých rybárov, ktorí chcú dôslednou kolektivizáciou odstrániť nespravodlivosť, opierajúcu sa o staré zákony širokých lakťov, nepekných fíglov a o tzv. „božiu milosť`, ktorá jednému dopraje a druhému nie.
308.
image_1
image_3
> romány > spoločenské romány
Nakovski Atanas
Kariéra
Slovenský spisovateľ, 1983,

Príbeh priemerne nadaného a primerane čestného mladého, ctižiadostivého inžiniera, ktorý sa stal generálnym riaditeľom trustu v elektropriemysle aj vďaka vplyvnému tesťovi a `legende` o tom, ako jeh otec ukrýval významného revolucionára Bardarova. Po čase sa inžinier Parvanov dostáva do vážnej morálnej krízy...
309.
image_1
> pedagogika
Nemčíková Margita - Čižmarovič Štefan
Metodická príručka na vyučovanie písania
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1985,

Metodická príručka na vyučovanie písania v 2. a 3. ročníku základnej školy.
310.
image_1
image_3
> plagáty > sci fi romány > fantasy romány > hry na PC príručky, knihy k PC hrám
Neuvedený
Assasins Creed Origins - plagát
Ubisoft Entertainment, 2017,

Obojstranný plagát hry Assasins Creed veľkosti 61x43cm.
311.
image_1
image_3
> CD software > kuchárske knihy, potraviny
Neuvedený
Czech specials
X, 2010,

Recepty českej kuchyne na CD-ROM v 8-jazyčnej verzii
312.
image_1
> noty, spevníky, knihy o hudbe > pedagogika
Neuvedený
Hudobná výchova
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1987,

Učebné osnovy pre 2.stupeň základnej školy Hudobná výchova (5.-7. ročník)
313.
image_1
> noty, spevníky, knihy o hudbe > pedagogika
Neuvedený
Hudobná výchova a spev
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 19898,

Učebné osnovy.
Hudobná výchova a spev pre 7. a 8. ročník základnej školy.
314.
image_1
> nečítané knihy > spisovatelia, básnici > životopisy > ľúbostné, pre ženy > odporúčané tituly > psychologické romány
Neuvedený
Listy (Príbeh manželstva Jozefa Gregora Tajovského a Hany Gregorovej)
Archa, 1996,

Príbeh Jozefa Gregora Tajovského a Hany Gregorovej mapuje ich zbližovanie a manželstvo na stránkach ich vzájomnej korešpondencie.
315.
image_1
> iná zdravotnícka literatúra
Neuvedený
MKCH-10 Skrátená informatívna príručka
Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky, 1993,

MKCH-10 Skrátená informatívna príručka (trojmiestne položky).
316.
image_1
> pedagogika
Neuvedený
Pokyny na úpravu a redukciu učiva
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1988,

Pokyny na úpravu a redukciu učiva v 6.-8. ročníku základnej školy s platnosťou od 1.9.1988.
317.
image_1
image_3
image_4
image_5
> technická literatúra > pedagogika
Neuvedený
Pracovné vyučovanie (5.-8. ročník)
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1987,

Učebné osnovy 2.stupňa základnej školy.
318.
image_1
> odborné ostatné > politika
Neuvedený
Spoznaj Európsky parlament
Informačná kancelária Ep na Slovensku, 2007,

Informačná brožúra o Európskom parlamente.
319.
image_1
> pedagogika
Neuvedený
Učebné osnovy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1983,

Učebné osnovy pre prvý až štvrtý ročník Základnej školy.
320.
image_1
> história > pedagogika
Neuvedený
Učebné osnovy 2. stupňa základnej školy Dejepis
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1988,

Učebné osnovy 2. stupňa základnej školy Dejepis (5.-8. ročník)
321.
image_1
> šport > pedagogika
Neuvedený
Učebné osnovy 2.stupňa základnej školy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1987,

Telesná a športová výchova 5.-8. ročník
Športové hry (nepovinný predmet) 5.-8. ročník
Telesná výchova oslabených 5.-8. ročník
322.
image_1
> fyzika > pedagogika > chémia
Neuvedený
Učebné osnovy Fyzika, Fyzikálno-chemické praktiká
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1987,

Učebné osnovy 2.stupňa základnej školy.
323.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány
Nexö Andersen Martin
Ditta dcéra človeka
Smena, 1976,

Ditta je najpôsobivejšie a umelecky najvýraznejšie dielo M. A. Nexö. Ťažké postavenie ženy v buržoáznej spoločnosti nemohlo nájsť lepšie zvýraznenie, ako našlo v Ditte. Je to jedna z úbohých živoriacich žien, ktorá sa nevie brániť, len obetavo slúži iným...
324.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány
Nexö Andersen Martin
Ditta, dcéra človeka
Smena, 1964,

Ditta je najpôsobivejšie a umelecky najvýraznejšie dielo M. A. Nexö. Ťažké postavenie ženy v buržoáznej spoločnosti nemohlo nájsť lepšie zvýraznenie, ako našlo v Ditte. Je to jedna z úbohých živoriacich žien, ktorá sa nevie brániť, len obetavo slúži iným...
325.
image_1
> nečítané knihy > životopisy > Japonsko, Kórea > vojenské dejiny, zbrane > politika > história
Novotný Josef
Causa Dohihara
Laser, 1994,

Kendži Dohihara - národný hrdina alebo vojnový zločinec?
Na osudoch člena japonskej vojnovej rady máme možnosť sledovať vývoj japonskej armády a japonskej veľmocenskej politiky - cesty KÓDÓ - v prvej polovici dvadsiateho storočia.

Josef Novotný nás sprevádza životom a osudmi "Lawrenca Ďalekého východu" a spolu s ním sa účastníme vzostupu a pádu cisárskeho Japonska. Rozprávanie o pozoruhodnej filozofii a hlbokej sile viery Kendžiho Dohiharu určite zaujme každého čitateľa.

Knihu sprevádza bohatá obrazová a faktografická dokumentácia.
326.
image_1
image_3
> kuchárske knihy, potraviny > knihy o filme a TV
Novotný Petr
Ham a mňam
Cesty, 2000,

Originálne recepty známeho labužníka a zabávača.
327.
image_1
image_3
> pedagogika > botanika, záhradníctvo > zvieratá, zoológia > biológia
Nový - Hofman - Kvasničková - Safková - Vališ
Metodická príručka na vyučovanie prírodovedy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1986,

Metodická príručka na vyučovanie prírodovedy v 3. ročníku ZŠ.
328.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány > historické romány
O Hara Kenneth
Neznámy muž z profilu
Pravda, 1973,

Historická detektívka.

Kdo je neznámý muž,zobrazený z profilu na jedné z renezančních medailí a proč dal na zadní straně zobrazit dva své poražené nepřítele?Jmenoval se opravdu Girolamo a umělcem,který medaili zhotovil,byl opravdu slavný Pisanello?
329.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány > psychologické romány
O Hara Kenneth
Nôž tvaru delta
Pravda, 1982,

Mladý spisovateľ Sean nebadal, žeby sa niečo zmenilo v jeho živote. Oddával sa práci a svojim záľubám. Svoju manželku pokladal za prostomyseľné stvorenie. Až jedného dňa… Laura sa naňho vyrúti s rezbárskym nožom a vážne ho poraní ...
330.
image_1
image_2
image_3
image_4
image_5
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány
Oatesová Carol Joyce
Manželstvá a nevery
Slovenský spisovateľ, 1985,

V tomto výbere sa autorka zaoberá najmä citovým svetom hrdinov a hrdiniek, mladých i starších Američanov, ktorých život sa nejakým spôsobom zauzlil či zauzľuje - hľadajú zmysel života i sami seba, veľký či aspoň opravdivý cit, a zväčša to nenachádzajú, pretože sami nie sú schopní hlbších citov a porozumenia...
331.
image_1
image_2
> romány > sci fi romány > lekárske romány
Orhel Neven
Rozruch na onkológii
Tatran, 1987,

Lekársky román s prvkami sci-fi.
Atraktívnosť románu zvyšuje nielen zaujímavá téma, príťažlivé lekárske prostredie, ale najmä spôsob spracovania. Čitateľ so zatajeným dychom sleduje zúfalý, priam dramatický zápas mladej záhrebskej lekárky Any Donovanovej, ktorá sa usiluje zachrániť vlastného otca, tragickou iróniou osudu prednostu onkologického oddelenia Mestskej nemocnice v Záhrebe.
Okrem strhujúceho príbehu Any Donovanovej a jej otca Egona autor rozohráva aj ďalšie, ktoré dokresľujú základnú líniu románu a zároveň zvyšujú napínavosť deja.
Aj keď román Rozruch na onkológii sa ešte,vždy pohybuje na pôde science fiction, predsa len dáva nádej a ukazuje, že cesta k prekonaniu strachu zo zhubných nádorov už nie je nereálna.
332.
image_1
image_2
> romány > poviedky
Őrkény István
Mačacia hra
Smena, 1977,

Svetoznáme romániky maďarského autora.
333.
image_1
image_2
image_3
> deti 5 až 13 rokov > deti nad 10 rokov, mládež > staré knihy do 1969 > spoločenské romány
Orzeszková Eliza
Marta
Smena, 1956,

Kniha opisuje tragický príbeh Marty, ženy úradníka. Po manželovej smrti zostáva aj s dcérou Janciou, ktorá ochorie....
334.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > vojnové romány > Čína
Pa Ťin
Chladná noc
Slovenský spisovateľ, 1985,

Dej sa odohráva v posledných rokoch druhej svetovej vojny v meste Čchung-čching, kde sa pred postupujúcimi Japoncami utiahla rodina mladého chorľavejúceho intelektuála. Na pozadí vojny sa vyhrocuje konflikt medzi jeho matkou a jeho manželkou, ktorá sa nechce podriadiť normám tradičnej čínskej rodiny.
335.
image_1
> romány > poviedky > poézia > náboženstvo, cirkev
Palková Daniela
Poštopkané srdcom
Spolok sv.Vojtecha, 1999,

Táto kniha je vyznaním o pokrivkávajúcich vzťahoch našich dní i o krásnej ľudskosti, vyjadrená v skúsenostných príhodách i veršoch.
336.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > ľúbostné, pre ženy
Palotaiová Boris
Trpká láska
Smena, 1972,

Román o rozvrátenom manželstve a jeho dopade na citový život mládeže.
337.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > odporúčané tituly
Panitz Eberhard
Sedem afér done Juanity
Pravda, 1977,

V stavebnom kombináte Dobbertin, kam Anita prišla po absolvovaní štúdia architektúry podieľať sa na veľkolepej výstavbe mestečka, sa vie všeličo o jej predošlých ľúbostných aférach i o jej nedávnych intímnych vzťahoch s pracovníkmi tohto obrovského stavebného podniku. Čo je na tých rečiach pravdy a čo je iba nehorázna klebeta? Vedenie podniku, ktoré má záujem vyriešiť tento prípad navidomoči porušujúci zásady morálky, poverí nemilou úlohou vyšetrovateľa slobodného bezpečnostného inšpektora. Ten sa od Anity postupne podozvedá pozadie všetkých doterajších šiestich afér a sám sa v snahe pomôcť jej a objasniť citové a psychologické pohnútky vedúce k nenaplneniu Anitiných šiestich lások ocitne odrazu v nebezpečnej sfére jej donjuanských zámerov. Bude sa konať aj siedma aféra? A bude to iba aféra alebo zväzok na celý život?
338.
image_1
> romány > Anglicko, Írsko, Škótsko, Wales > historické romány
Pargeterová Edith
Zelená ratolest
Práce, 1984,

Na pomezí Anglie a Walesu stojí mocný a nedobytný hrad Parfois, jehož pán kdysi odsoudil k smrti stavitele svého chrámu, Harryho Talvace. Nyní přichází jeho syn Harry, aby pomstil otcovu smrt a vyrovnal účty se svým nepřítelem. Román je živým a barvitým obrazem Anglie v 13. století.
339.
image_1
image_3
> psychológia > partnerské vzťahy
Pávek František - Fanta Karel - Dlabačová Eva
Manželská čítanka
Smena, 1984,

Čítanka o manželských vzťahoch.
340.
image_1
> žena, krása, dieťa > náboženstvo, cirkev
Pereira Clément P.
Kto mi poradí?
Spišská diecéza, 1993,

Otvorený a úprimný príhovor k dospievajúcim dievčatám.
341.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > poviedky
Petiška Eduard
Svadobné noci
Pravda, 1978,

Hrdinami osemnástich poviedkových príbehov sú výlučne On a Ona. So svojím obnaženým súkromím, súkromím, pred ktorým neraz utekáme, ktorého sa zväčša bojíme, ktoré nevedno prečo už tradične tabuizujeme. Toto však neplatí o E. Petiškovi. Hoci používa obdivuhodne krehké slovo, na každom kroku z neho vyžaruje hlboké poznanie i všestranná vyváženosť jeho očarujúcej moci, a vari preto sa tak odvážne ponára do najskrytejších ľudských hlbín, aby povedal pravdu o ľúbostnom vzplanutí Jej a Jeho, z ktorého sála ľúbosť, ale aj poznanie ľudských možností i ľudských slabostí. Autor totiž majstrovsky vie dovidieť aj v tých najintímnejších ľudských záchvevoch širšie celospoločenské i medziľudské súvzťažnosti. V tomto ohľade Svadobné noci pevne kotvia v našej súčasnosti.
342.
image_1
image_2
> romány > herci > knihy o filme a TV > životopisy
Philipová Anne
Kratší ako vzdych
Smena, 1965,

Rozprávanie manželky Gérarda Philipa o jej manželovi, hercovi.
343.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > India
Pillai Š. Takari
Červená ryba
Slovenský spisovateľ, 1975,

Román indického spisovateľa. Príbeh dvoch zaľúbencov - rybárskeho dievčaťa a mladého moslima. Je to história veľkej a čistej lásky, ktorá sa rozbíja o nepreklenuteľnú hradbu rodových tradícií, je protestom proti kastovným zákonom a zvykom, zväzujúcim srdcia ľudí.
344.
image_1
> plagáty > knihy o filme a TV > ostatné časopisy
Plagát
Slovenský Filmový kuriér
Universum, nezistené,

Reklamný plagát zo štyridsiatich rokov...
Reklama na novovychádzajúci časopis - Slovenský filmový kuriér.
345.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány
Pluhař Zdeněk
Ak ma opustíš
Smena, 1962,

Román o živote emigrantov, ktorí opustili po februári 1948 našu republiku. Miesto očakávaného `západného raja` našli však len hmotnú a morálnu biedu vydedencov v nemeckých internačných táboroch. I keď postavy knihy nie sú skutočné, ich príbehy sa kryjú s autentickými osudmi tých utečencov, ktorí sa vrátili do vlasti.
346.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány
Pogodin Nikolaj
Jantárový náhrdelník
Slovenský spisovateľ, 1961,

Protiklady mladých hrdinov dávajú čitateľovi možnosť nazrieť do ich vnútra, do ich celého zložitého a pestrého života, pochopiť ich životný ideál a zápas o miesto a šťastie v živote. Preto Pogodin vedie mladých hrdinov cez úskalie vnútorného i vonkajšieho sveta, cez útrapy a pochybnosti, aby poznali život z vlastnej skúsenosti. Z románu vidno, že Pogodin je majstrom drámy. Jeho dialógy sú živé, výstižné a presvedčivé.
347.
image_1
> v nemčine / ostatné
Pokorný Jiří
Die Böhmischen Länder 1918-1994
Práh, 1994,

Die Böhmischen Länder 1918-1994.
348.
image_1
> iná zdravotnícka literatúra > partnerské vzťahy
Pondělíčková-Mašlová Jaroslava
Manželská sexualita
Avicenum, 1986,

Sex a sexualita v manželstve.
349.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > Taliansko
Pratolini Vasco
Ulička chudobných milencov
Smena, 1962,

Ďalší román o chudobnej štvri krásnej Florencie, ktorý talianska kritika prijala s nadšením pre Pratoliniho básnickú metódu, hĺbku jeho videnia a živosť charakterov. V tomto románe autor na spôsob kroniky opisuje život mladej proletárskej ulice `del Corno` milovanie nežné i hrubé, zapálené náruživosťou i kúpené za peniaze, lásku pekných dievčat, biedny život rodín pracujúcich i boj ozajstných, uvedomelých proletárov proti fašistickým zabijakom.
350.
image_1
image_2
image_3
> romány > ľúbostné, pre ženy > Austrália
Prichardová Susannah Katharine
Kúnardú
Slovenský spisovateľ, 1980,

Román z Austrálie o láske bieleho dobytkára a pôvabnej domorodky - Kúnardú.
V prostredí drsnej, divej prírody v odľahlej časti severozápadnej Austrálie sa odohráva príbeh zo života bielych farmárov a ich nepostrádateľných pomocníkov, domorodcov. Ústredným motívom románu je ľúbostný vzťah bieleho dobytkára a pôvabnej domorodky. Hugh a Kúnardú vyrastajú spolu od útleho detstva a vyvinie sa medzi nimi silné puto priateľstva a spolupatričnosti. Uvedomujú si však, že ich delí neprekonateľná priepasť, a poslúchnu príkazy svojej rasy. Ich vzťah však pretrváva i potom, keď Hugh odíde do mesta do škôl a keď si obidvaja založia rodinu, no speje k nevyhnutnej tragédii...
351.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > psychologické romány > socializmus, komunizmus
Putrament Jerzy
Nevlastné deti
Vydavateľstvo politickej literatúry, 1966,

Leonov otec spácha samovraždu len preto, že nedokázal dosť jasne vidieť, kde je jeho úloha vodcu ľudu, že sa dal do služieb ľudu ako jednotlivec, že vládol iba sám, a to s najplnším presvedčením, že robí dobre, ale práve preto sa dopúšťal chýb, práve preto sa jeho revolučný rozlet v praxi polámal o desivé hrany, aké v ňom vykresalo nekritické vedomie moci. A tento mement je ohnivou výzvou, ktorá smeruje k jednému poznaniu: socialistický politik sa nesmie dať strhnúť vlastnou mocou k osobnému rozhodovaniu o ľuďoch, o ich práci, o celom spoločenskom procese, ale musí hľadať cesty k takému chápaniu svojho poslania, aké zaznieva v slovách starého profesora Domanieckeho k Leonovi: doba žiadala obrodu hnutia, Leonov čin by bol neskôr vykonal niekto iný, lebo zmyslom socialistického človeka nie je utápať sa v egoizme, sebauspokojení, ale to, aby ho všetky pochybnosti i rozpory, vyvolané jeho skutkami, viedli ďalej, vyššie, k službe celku.
352.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány > knihy o filme a TV
Radiguet Raymond
Diabol v tele
Slovenský spisovateľ, 1988,

Radiguetov Diabol v tele je výpoveďou mladého človeka žijúceho na začiatku 20. storočia. Hrdina románu dospieva v búrlivých časoch I. svetovej vojny a jeho citové rozpory a neistota sú odrazom rozporných a neistých čias. Autor odhaľuje najtajnejšie a najprotikladnejšie myšlienky mladého chlapca a ich prostredníctvom odkrýva pravú tvár vtedajšieho sveta. Ako protiklad ukrutnostiam vojny stavia najkrajší ľudský cit — lásku.
Úprimnosť, čistota a úspornosť vyznania radia túto útlu knižku ku klenotom svetovej literatúry. Román bol aj sfilmovaný a hlavnú postavu stvárnil legendárny Gérard Philipe.
353.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Ramuz F.C.
Adam a Eva
Slovenský spisovateľ, 1944,

Román o láske.

Román Adam a Eva je básnickým promítnutím křesťanské myšlenky o trpkém pádu prvých rodičů a jejich ztraceném ráji.
zdroj: databazeknih.cz
354.
image_1
image_2
image_3
> romány > dobrodružné romány > odporúčané tituly
Rigby Ray
Pahorek z písku
Naše vojsko, 1984,

Román z prostredia vojenského trestaneckého tábora v egyptskej púšti.
355.
image_1
> romány > historické romány > ľúbostné, pre ženy
Ripleyová Alexandra
Zbohom Charleston 1
Gemini, 1993,

Historicko-ľúbostný román. Bohatstvo získané manželstvom so Skyom otvára Garden cestu do sveta neobmedzených možností. V New Yorku sa predstavuje temperamantným tancom, ktorý sa stáva hitom sezóny...

1. diel.
356.
image_1
> romány > spoločenské romány > USA
Robbins Harold
Dedičia
Gemini, 1992,

V exkluzívnom prostredí od New Yorku po Hollywood má čitateľ možnosť poznať zblízka a bez pozlátky život amerických filmových hviezd, všemocných producentov, distribútorov, filmových a literárnych agentov. Autor veľmi otvorene, sugestívne a napínavo zobrazuje naplnené i nenaplnené ľúbostné vzťahy, posadnutosť mocou, peniazmi, Ženami, slávou i drogami. Jeho hrdinovia sa stále púšťajú do riskantných dobrodružstiev, veria iba sami sebe, nezastavia ich ani straty a porážky. Tvrdo, s nevyčerpateľnou fantáziou sa prebojúvajú k vysnívaným cieľom. Sú skutočnými dedičmi veľkého amerického sna o úspechu, ktorý si musí vydobyť každý sám, len vlastnými silami a schopnosťami.
357.
image_1
> romány > spoločenské romány
Robbins Harold
Poviedkár
Gemini, 1992,

Román o spisovateľovi.
358.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány
Rönblom K.H.
Kto obesil samovraha?
Pravda, 1977,

V tomto kriminálnom príbehu sa dočítate o tom, že aj tí, ktorí vládnu mestu ako vládni predstavitelia majú svoje slabé chvíľky a robia chyby...
359.
image_1
image_3
> psychológia > partnerské vzťahy
Rozinajová Helena
Etika heterosexuálnych vzťahov
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1989,

Etika, výchova a sexualita...
360.
image_1
image_3
image_4
> romány > poviedky > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Rôzni autori
Blízke diaľky
Smena, 1977,

Výber noviel z literatúr národov ZSSR.
361.
image_1
image_2
> história > história Česka a Slovenska > Slovensko
Rôzni autori
Dejinná križovatka
Vydavateľstvo politickej literatúry, 1964,

Slovenské národné povstanie - predpoklady a výsledky.
Autori: Ferdinand Beer, Anton Benčík, Bohuslav Graca, Jan Křen, Václav Kural, Jaroslav Šolc.
362.
image_1
image_3
> politika > ekológia
Rôzni autori
Horúce témy - Slovensko v ringu
Tatrapress, 1991,

pozri obsah
363.
image_1
image_2
image_3
> poézia > česká poézia > ľudové piesne a tance > Česko
Rôzni autori
Láska a smrt
Odeon, 1984,

Výbor lidové poezie.
364.
image_1
image_3
> životopisy > literárna veda
Rôzni autori
Milostný listář
Odeon, 1986,

Výbor z milostnej korešpondencie českých spisovateľov 19. a 20. storočia.
365.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > poviedky
Rôzni autori
Nesmrteľní milenci 2
Tatran, 1975,

výber zo svetových ľúbostných noviel.

Benjamín Constant - Adolphe
LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ - Rodinné šťastie
PAUL HEYSE - L arrabbiata
ANATOLE FRANCE - Túžby Jeana Serviena
KNUT HAMSUN - Kráľovná zo Sáby
FRÁŇA ŠRÁMEK - Elis na Grödinge
366.
image_1
> náboženstvo, cirkev
Rôzni autori
Nová zmluva
Medzinárodný zväz Gideonovcov, 1991,

Nová zmluva do dlane...
367.
image_1
> romány > vojnové romány > poviedky
Rôzni autori
Panna prešťastná
Tatran, 1973,

Triptych o vojne. Tri novely poľských autorov. Irena Dowgielewiczová - Most, Janusz Krasiński - Vozík, Jerzy Krzystoń - Panna prešťastná.
368.
image_1
> sociológia
Rôzni autori
Sociológia mládeže 69
Smena, 1969,

Slovenská ročenka pre teóriu a výskum mládeže.
369.
image_1
image_2
> romány > šport > poviedky > deti nad 10 rokov, mládež > staré knihy do 1969
Rôzni autori
Thomasove slzy
Šport, 1961,

Športové poviedky.(Rudo Moric, Jurij Trifonov, Atanas Mandadžiev, Vítězslav Kocourek, Florian Grecea, Slavoj Svoboda, Iľja Baru, Jerzy Suszko, Imrich Hornáček)
370.
image_1
image_2
image_3
> romány > historické romány > poviedky
Rôzni autori
Vibrácia krvi
Mladé letá, 1964,

Poviedky z obdobia medzi dvoma vojnami.
371.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > odporúčané tituly
Ruark Chester Robert
Medárky
Smena, 1987,

Robert Ruark vo svojom poslednom a najúspešnejšom románe Medárky (1965) stvárnil skúsenosti z vlastnej novinárskej praxe, zážitky z ciest po Afrike a z vojenskej služby v námorníctve počas druhej svetovej vojny. Prináša životný príbeh úspešného amerického spisovateľa a novinára Aleca Barra, ktorý za pracovné úspechy draho platí – dvoma stroskotanými manželstvami, nenaplnenou láskou a napokon zákernou nevyliečiteľnou chorobou. Autor dáva do protikladu Barrove úspechy v literatúre s prehlbujúcou sa duševnou krízou a so zhoršujúcim sa zdravím. Aleca Barra vykresľuje ako schopného a ambiciózneho muža, patriaceho všetkým a zároveň nikomu. Ďalším kontrastom je jeho rastúce bohatstvo a zároveň neschopnosť skutočného dialógu s ľuďmi vo svojom okolí, najmä so ženami.
Obraz medára a medárok, ktorý autor premieta aj do názvu románu, má hlboký symbolický význam. Aleca Barra a americké ženy síce stotožňuje s jazvecom medárom, no pritom si uvedomuje, že sám život zobral na seba podobu tohto nebezpečného zvieraťa. Život inštinktívne útočí človeku na slabiny, a potom ho len tak z pasie zabíja.
Hoci od vzniku Ruarkových Medárok už uplynulo niekoľko desaťročí, nepochybne aj dnes zaujmú svojou večne aktuálnou témou a bravúrnym štýlom, vďaka ktorému Ruarkovo dielo neraz prirovnávajú k spisovateľskému majstrovstvu Ernesta Hemingwaya.
Názor čitateľa: Veľmi dobre sa to číta, ale väčšinou riešia, aký alkohol si nalejú, a to niekoľkokrát za deň :)))
372.
image_1
> romány > zločiny, mafia, špionáž > špionážne romány, mafia
Russo Enzo
Štrnásta nula
Genezis, 1991,

Román o novej mafii.
373.
image_1
> noty, spevníky, knihy o hudbe > pedagogika
Ružičková Terézia
Metodická príručka na vyučovanie hudobnej výchovy
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1986,

Metodická príručka na vyučovanie hudobnej výchovy pre 3.ročník základnej školy.
374.
image_1
image_3
> auto moto > právo, zákony, predpisy > staré učebnice do 1989
Ryska Václav - Hajer Josef
Pravidlá cestnej premávky
Alfa, 1977,

Učebnica pre vodičov + skúšobné testy.
375.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Saganová Francoise
Dobrý deň smútok
Slovenský spisovateľ, 1966,

Čitateľa otrasie dráma zrelej ženy Anne, zaľúbenej do prelietavého Raymonda, otca študentky Cécile. Raymond i jeho dcéra sú ľudia bez chrbtovej kosti, a predsa aj oni sa otrasú pod úderom, ktorý ich postihne, keď sa dozvedia, že zahynula žena, ktorá im mohla pomôcť žiť dôstojnejšie a opravdivejšie. Anne sa zabije, lebo neznesie zneváženie v láske...
376.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Saganová Francoise
O mesiac o rok
Slovenský spisovateľ, 1964,

Román francúzskej autorky, v ktorom sa autorka dostáva na kraj svojich psychologických analýz vášne, žiarlivosti a lásky. Ako klavírista, ktorý hrá po roku tú istú skladbu, pretože `nenašiel nič iného`, aj prítomní hrdinovia zisťujú, že za celý rok v živote ani im nič nového `nezišlo na um`. Z tohto smutného základu sa však treba odraziť...
377.
image_1
> jazyky, slovníky > slovenský jazyk > ostatné cudzie jazyky
Šalingová Mária
Malý slovník cudzích slov
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1972,

Malý slovník cudzích slov.
378.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Salminenová Sally
Katrina
Smena, 1971,

Katrina patrí medzi najznámejšie romány v severskej literatúre. Hneď po vyjdení v roku 1936 dostal román prvú cenu v švédskej literárnej súťaži a získal si popularitu nie módnym pretraktovaním ženskej otázky alebo senzačnosťou obsahu, ale verným, jedinečným, nenapodobiteľným spôsobom opísania skutočného neľahkého života hlavnej hrdinky, ktorá pre lásku k deťom a k manželovi podstúpi neuveriteľné obete, vie odporovať lákadlám a sľubom mocných. Vďaka autorkiným vynikajúcim psychologickým postrehom a znalostiam ženskej psychiky dostáva sa nám do rúk dielo, ktoré si našlo obdivovateľov na celom svete.
379.
image_1
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk
Sandany Artúr - Schultz Ján - Pavlíková Irena
Nemecko - slovenský slovník
TOPAS, 1991,

Nemecko - slovenský slovník
380.
image_1
image_3
> romány > vojnové romány > Nórsko
Sandemose Aksel
Vlkolak
Slovenský spisovateľ, 1979,

Nórsky román z čias druhej svetovej vojny.
Hlavným motívom diela je zápas človeka so silami zla, premietnutý v tomto románe do čias fašistickej okupácie Nórska a druhej svetovej vojny. Autor tu symbolizuje démonické sily v ľudskom vnútri vlkolakom, zvieracou postavou z germánskej mytológie, ktorá stelesňuje najvyššiu mieru zla. Hlavné postavy, manželia Venhaugovci, ich rodinný priateľ Erling a iní, sa tu vyjadrujú v úvahách a spoločných rozhovoroch k základným etickým problémom svojej doby. Pomedzi debaty a spomienky sa prediera dej, jednotlivé udalosti sa dopĺňajú a v závere diela tvoria jednoliaty celok.
zdroj: databazeknih.cz
381.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > historické romány
Sandová George
Nanon
Tatran, 1975,

Román o veľkej láske odohrávajúci sa na pozadí francúzskej revolúcie.
382.
image_1
image_3
> romány > detektívne romány
Scerbanenco Giorgio
Piesok si nič nepamätá - Pelech filozofov
Slovenský spisovateľ, 1988,

Kniha obsahuje dva skvelé talianske krimi-romány so spoločensko- kritickým pozadím: Piesok si nič nepamatá – detektívny príbeh s ľúbostnou zápletkou. Pelech filozofov – tento román sa nedá porovnať s nijakým zo Scerbanencových románov. Zápletka príbehu záhadne zmiznutej dievčiny vyvrcholí skutočne neočakávane aj pre znalca tohto žánru..
383.
image_1
image_2
> deti 5 až 13 rokov > deti nad 10 rokov, mládež > katastrofické, akčné romány > historické romány
Schreyer Wolfgang
Satanov chrám
Mladé letá, 1966,

Napínavý román nemeckého spisovateľa. Príbeh sa odohráva v USA, jeho osou je tragédia ku ktorej došlo pri nevydarenom pokuse o vypustenie mohutnej rakety na Floride.
384.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány > poviedky
Sciascia Leonardo
Každému, čo jeho je
Pravda, 1980,

Detektívne ladené prózy, — Každému, čo jeho je (1964) a Deň sovy (1961), patria k tomu najlepšiemu, čo Sciascia napísal. Aj tu — ako v celom diele — rozvíja na malej ploche dramatické príbehy, v ktorých nemilosrdne odhaľuje metódy maskovania tých najväčších zločinov, skorumpovanú políciu a celú právnu džungľu. Hrdinovia príbehov, osamelí obhajcovia spravodlivosti profesor Laurana a odvážny kapitán karabinierov Bellodi majú pátranie po motívoch reťaze vrážd sťažené práve preto, že tajné nitky a spletité zákruty vedú do najvyšších kruhov...
385.
image_1
> odborné ostatné > náboženstvo, cirkev
Seelmann Kurt
Kniha chlapcov a dievčat
Neuvedené, nezistené,

Vysvetlenie o počiatku ľudského života. (Sú dva druhy ľudí, Sú dievčatá a chlapci rovnakí? Akí veľkí vlastne máme byť? Ako prichádzajú deti na svet? Mladí muži nemajú periódu?, atd...)..
386.
image_1
image_2
> poézia > česká poézia > povinné a odporúčané čítanie
Seifert Jaroslav
Město v slzách - Samá láska - Svatební cesta - Slavík zpívá špatně - Poštovní holub
Československý spisovatel, 1989,

Zbierka poézie.
387.
image_1
> poézia > česká poézia > povinné a odporúčané čítanie
Seifert Jaroslav
Vějíř Boženy Němcové - Přilba hlíny - Ruka a plamen - Píseň o Viktorce
Československý spisovatel, 1987,

Zbierka poézie.
388.
image_1
image_2
image_3
image_4
image_5
> romány > socializmus, komunizmus > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Sejfullinová L.
Virineja
Smena, 1977,

Príbeh mladej sibírskej proletárky..
389.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > historické romány
Selinková Annemarie
Désirée
Smena, 1978,

Désirée - Vytúžená. Toto krásne ženské meno si zvolila autorka Annemarie Selinková za titul takmer rozprávkového príbehu Bernadiny Eugénie Désirée Claryovej, dcéry marseillského obchodníka s hodvábom, prvej lásky Napoleona Bonaparta a manželky francúzskeho maršala Bernadotta, ktorý sa stal švédskym kráľom.
Aká bola vlastne táto žena, ktorá očarila najvýznamnejších mužov tých čias, na ktorú sa obracali s prosbou o pomoc politici a štátnici, ktorá sa stala kráľovnou - zakladateľkou dynastie Bernadottovcov, vládnúcej vo Švédsku dodnes? Nebola ani vyslovená krásavica, ani - ako sama o sebe tvrdila - veľmi múdra, a už vôbec nebola ctižiadostivá a netúžila po sláve. Čím teda vynikala? Na to si dá odpoveď každý sám po prečítaní tohto strhujúceho románu.
390.
image_1
> nečítané knihy > sci fi romány > fantasy romány > horor, thriller > poviedky > odporúčané tituly
Shaw Bob
Temná noc v říši hraček
Laser, 1993,

Britský spisovatel Bob Shaw je u nás znám jako autor románu Primitivní astronauti, nebyl však pouze výborným romanopiscem, ale i schopným povídkářem. Titulní práce souboru byla odměněna Cenou Britské asociace science fiction (BSFA). Povídky v této knize lze žánrem zařadit od SF přes fantasy k hororu, od tragických až po fraškovité. Sbírka povídek ukazuje Shawovu všestrannost a nápaditost.

Povídky:
Temná noc v říši hraček (Dark Night in Toyland)
Račte si vybrat svět (Go On, Pick a Universe)
Zloděj blesků (Stormseeker)
Cizinci nejsou lidští (Aliens Arent Human)
Miluj mě něžně (Love Me Tender)
Do posledního písmene (To the Letter)Odvážný nový svět
Redukce váhy (Hue and Cry)
Hrr na ně (Cutting Down)
Superženy ze psí (Well-Wisher)
Rozpustilý diplomat (Dissolute Diplomat)
Pro svou zemi jen to nejlepší
Katův měsíc (Executioners Moon)
Deflace 2001 (Deflation 2001)
Stín křídel (Shadows of Wings)
391.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány
Shaw Irwin
Dva týždne v cudzom meste
Smena, 1967,

Tento román sa odohráva v napätom, vzrušujúcom prostredí medzinárodného sveta filmu - peniaze, úspechy, moc, rivalita - ústrednou postavou je Jack Andrus, predtým slávny filmový herec, v posledných rokoch - pre zranenie z druhej svetovej vojny, ktoré mu znemožnilo ďalšiu hereckú kariéru - radový zamestnanec NATO v Paríži.
392.
image_1
> romány > lekárske romány > ľúbostné, pre ženy
Sheldon Sidney
Lekárky
Remedium, 1995,

Do Embarcaderskej okresnej nemocnice v San Francisku prichádza trojica mladých lekárok, aby tu získala potrebnú prax. Kat je neprístupná kráska, Paige ctižiadostivá samaritánka a Honey dobromyseľná kariéristka.
393.
image_1
> romány > špionážne romány, mafia
Simmel Mario Johannes
A Jimmy šel za duhou
Galaxie, 1991,

Témou čitateľsky príťažlivého špionážneho románu je činnosť spravodajských služieb vo Viedni v rokoch 1968-1969.
394.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > detektívne romány
Simmel Mario Johannes
A s klauny přišli slzy
Galaxie, 1992,

Cirkus plný veselých dětí a jejich rodičů. Všichni se smějí dvěma povedeným klaunům, ti však najednou vytáhnou samopaly a bezhlavě střílí do bezbranných diváků. Mezi zavražděnými je i známý vědec v oboru genetiky, jeho manželka a dcery. A také malý syn novinářky Normy Desmondové.
Norma ztratila radost ze života a upnula se na jediný cíl: zjistit, proč se to všechno přihodilo. Při pátrání však naráží na nepochopitelné překážky kladené tajemnými neznámými i oficiálními a kompetentními místy. Ale nepovolí. Stopa ji zavede do ústavu genetického výzkumu, kde tým badatelů z různých zemí pracuje na nebezpečných experimentech, utajovaném výzkumu, který
by svými výsledky zasáhl do vývoje budoucnosti lidstva. Průvodce institutem i problematikou genového inženýrství objeví v osobě polského biochemika Barského. Vztah mezi nimi záhy přeroste pracovní kontakty, vyvíjí se však složitě a láska se rodí v bolestech vzájemných nedorozumění a sporů.
Současně se rozpoutává nelítostný boj politických mocností o tajnou zbraň, kterou je schopnost genetické manipulace a ochrana proti ní.
Děj románu se odehrává v Hamburku a Nice, v Berlíně a Paříži i na ostrově Guernsey… Valí se rychle, strhává čtenáře sledujícího spleť únosů, vydírání, vražd, ale i milostný příběh dvou nešťastných lidí, které osud svedl dohromady.
395.
image_1
image_3
> romány > detektívne romány
Simpsonová Dorothy
Dva metre pod zemou - Bábka pre mŕtveho
Slovenský spisovateľ, 1989,

V prvom príbehu sa stretávame s vraždou nenápadnej starej dievky utláčanej panovačnou matkou. Hoci všetko nasvedčuje, že žila dvojakým životom, pravou príčinou jej smrti sú vlastne pokrivené ľudské vzťahy. V druhom príbehu ide o zdanlivo nezmyselnú samovraždu úspešného lekára. Pri vyšetrovaní vyjdú najavo niektoré podozrivé momenty, ktoré vrhnú na prípad celkom nové svetlo.
zdroj: databazeknih.cz
396.
image_1
image_2
> odborné ostatné > zvieratá, zoológia > botanika, záhradníctvo
Škárka Bohumil
Šesť svetov živého sveta
Mladé letá, 1984,

Svet rastlín a živočíchov je mnohotvárny - objavili by sme v ňom nespočetné množstvo osobitných svetov. Autori si ako tému vybral šesť najvýraznejších - svet farieb, pohybu, zvukov, svetla, vôní a zápachov a svet času.
397.
image_1
> šport > pedagogika > socializmus, komunizmus
Slávik Vladimír
Príprava branného cvičenia na 1. stupni základnej školy
Pedagogický ústav mesta Bratislavy, 1988,

Príprava branného cvičenia na 1. stupni základnej školy.
398.
image_1
image_3
image_4
> romány > spoločenské romány > Estónsko, Lotyšsko, Litva
Sluckis Mykolas
Adamovo jablko
Slovenský spisovateľ, 1972,

Moderný spoločenský román litovského autora.
399.
image_1
> jazyky, slovníky > anglický jazyk
Smejkalová J. - Smrčinová D. - Herrmanová K. - Hais K.
Anglicko-slovenský a slovensko-anglický vreckový slovník
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1991,

vreckový slovník
400.
image_1
image_2
image_3
image_4
image_5
> romány > historické romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Sobolev Leonid
Generálna oprava
Slovenský spisovateľ, 1959,

Román odohrávajúci sa na cárskej vojnovej lodi.

„Generálna oprava`, ktorá vyšla roku 1933, je prvým románovým dielom sovietskeho spisovateľa L. S. Soboleva. Táto kniha neznámeho autora zrazu strhla na seba pozornosť. Gorkij ju na prvom sjazde sovietskych spisovateľov spomenul v rade tých sovietskych kníh, ktoré hneď našli cestu k čitateľom. Týmto románom sa razom predstavil už hotový spisovateľ s vlastným štýlom, s vlastným jazykom, s vlastnou tematikou, zrelý a rozmýšľajúci. ..
401.
image_1
> romány > historické romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Sobolev Leonid
Generálna oprava
Slovenský spisovateľ, 1959,

Román odohrávajúci sa na cárskej vojnovej lodi.

„Generálna oprava`, ktorá vyšla roku 1933, je prvým románovým dielom sovietskeho spisovateľa L. S. Soboleva. Táto kniha neznámeho autora zrazu strhla na seba pozornosť. Gorkij ju na prvom sjazde sovietskych spisovateľov spomenul v rade tých sovietskych kníh, ktoré hneď našli cestu k čitateľom. Týmto románom sa razom predstavil už hotový spisovateľ s vlastným štýlom, s vlastným jazykom, s vlastnou tematikou, zrelý a rozmýšľajúci. ..
402.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > knihy o filme a TV
Soldati Mario
Herec
Slovenský spisovateľ, 1984,

Román ponúka čitateľovi sondu do prostredia televíznych tvorcov, hercov, herečiek a do zákulisia filmových festivalov.
403.
image_1
image_2
image_3
> deti 5 až 13 rokov > deti nad 10 rokov, mládež > psychologické romány > klasické diela
Šolochov A.Michail
Osud človeka
Mladé letá, 1982,

Novela je hlbokou psychologickou analýzou vojnou zavinených príkorí prostého ruského človeka Andreja Sokolova. Po všetkých neľudských útrapách v zajatí sa dozvie, že stratil celú svoju rodinu. Zronený na duši predsa len nachádza zmysel nového života. Stretáva sa s opusteným chlapčekom a prijíma ho za vlastného syna.
404.
image_1
image_3
> história > záhady, tajomstvá, UFO > odporúčané tituly > konšpiračné teórie, alternatívna história
Souček Ludvík
Otázniky nad hrobmi
Obzor, 1986,

Pátranie po skutočných osudoch a smrti známych historických postáv.

Drákula, Caesar, Kristus, Ladislav Pohrobok a ďaľší...

Tento titul Vám odporúča Slimák.

405.
image_1
image_2
> romány > Chorvátsko, Juhoslávia > spoločenské romány
Stankovič Borisav
Nečistá krv
Spoločnosť priateľov krásnych kníh, 1938,

Autor na postave mladej krásavice Sofky, dcéry slávneho srbského rodu Trifunovcov, sleduje rozklad a zánik tejto rodiny. Sofka je jedináčik boháča a vydávajú ju za 12-ročného sedliakovho syna. Hrubý a drsný sedliak však chce s ňou žiť sám, za svojho syna, ako to bolo v jeho rode zvykom. Hrdinka hľadá rovnováhu, ale v takomto rozklade aj rozvrat je neodvratný. Jej pokus žiť statočne padá. Román je dokladom o zvrátenosti a neschopnosti nositeľov pozostatkov feudalizmu.
406.
image_1
> pedagogika > psychológia
Štefanovič Jozef
Pedagogický takt i netakt učiteľa
Mestské pedagogické stredisko, Bratislava, 1969,

Pedagogická príručka.
407.
image_1
> v angličtine > 90. roky > Slovensko > sociológia
Stena Ján - Roško Róbert - Plávková Oľga - Čambáliková Monika - Macháček Ladislav
Creation of the civil society in Slovakia 1990-1993
Sociologický ústav SAV, 1994,

Selected Papers.
408.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Stendhal
Abatiša z Castra
Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1965,

Poviedky a novely.
Ústrednou témou všetkých poviedok a noviel je láska, láska ktorá sa nezastaví pred ničím, nepozná prekážky, láme ich neľaká sa ničoho, ani smrti. Autor podal obraz doby, mravov a ľudí.
409.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > historické romány
Stendhal
Armance
Slovenský spisovateľ, 1974,

Román francúzskeho autora Hlavnou postavou je Oktávian a jeho sesternica Armance, pre ktorých je kvôli okoliu nemožné dosiahnuť porozumenie a lásku...
410.
image_1
image_2
> romány > historické romány > psychologické romány > odporúčané tituly
Stendhal
Červený a černý
Mladá fronta, 1961,

Psychologický román, zasazený do doby zpátečnického režimu bourbonské restaurace v r. 1830, líčí životní příběh Juliána Sorela, který chce poznat svět vysoké společnosti, zapírá obdiv k Napoleonovi a k červené vojenské uniformě a obléká černou kněžskou sutanu. Prochází prostředím venkovské šlechty a zbohatlíků, kněžského semináře i pařížské aristokracie, přičemž k vzestupu využívá milostného poblouznění i lásky urozených žen. Nakonec však neuspokojen ztroskotává a končí na popravišti.
411.
image_1
> romány > katastrofické, akčné romány
Stern Martin Richard
Vežiak
Slovenský spisovateľ, 1983,

Katastrofický román o požiari v obrovskom mrakodrape.
Populárne dielo súčasného amerického autora, preložené do viacerých jazykov i sfilmované, ktoré si získalo čitateľský ohlas na celom svete. Na pozadí dramatického príbehu, ktorý sa odohráva za tragických okolností v mrakodrape, vniká autor do problémov modernej americkej spoločnosti, vyznávajúcej kult moci a zisku. Sternove odborné znalosti spolu s hlbokým zmyslom pre realistické stvárnenie rozličných ľudských typov pomohli autorovi vytvoriť presvedčivý obraz Ameriky.
412.
image_1
> literárna veda > poľovníctvo, lesníctvo
Stolinová Věra
Výberová bibliografia slovenskej poľovníckej literatúry za roky 1974/1987
Príroda, 1989,

Špecializovaná monografia poľovníckej literatúry.
413.
image_1
image_2
> romány > prvé lásky > ľúbostné, pre ženy > historické romány > USA > odporúčané tituly > feministická literatúra
Stone Irving
Nesmrteľná žena
Smena, 1975,

Biografický román o Jessie Bentonovej Fremontovej, dcére Thomasa Bentona, senátora z Missouri, a manželke Johna Fremonta, ktorá utrpela počas svojho života viacero porážok, ale sa nikdy nevzdala a neprestala bojovať. Šťastie ju predsa stretlo, v podobe milovaného muža a neskôr manžela, manželstvo ju napĺňalo životom rovnako krásne za päťdesiat rokov a ako aj do dňa svojej smrti - román je o najmalebnejšej ženskej postave Ameriky minulého storočia...
414.
image_1
> romány > maliari, sochári > životopisy > maliarstvo, grafika > ostatné umenie
Stone Irving
Smäd po živote
Slovenský spisovateľ, 1983,

Vari najznámejší životopisný román amerického spisovateľa Irvinga Stona o živote a diele slávneho maliara a pozoruhodného človeka — Vincenta van Gogha. Autor čerpal podklady najmä z Goghových listov bratom a z rozprávania majstrových príbuzných a známych. Všetky tieto údaje a poznatky stmelil v umelecky zrelom obraze tragického života génia, ktorý obetoval všetko umeniu a ľuďom a utŕžil za to iba výsmech a pohŕdanie.
415.
image_1
> botanika, záhradníctvo > dom, stavba, záhrada > zdravý životný štýl
Střelec Vladimír
Pestovanie zeleniny pod fóliami
Príroda, 1978,

O pestovaní zeleniny pod fóliou.
416.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > spoločenské romány > poviedky
Strindberg August
Príbehy zo života manželského
Tatran, 1980,

Zbierka noviel z manželského života...
417.
image_1
image_2
> iná zdravotnícka literatúra > náučné knihy > štvrtáci > piataci > šiestaci
Strmeňová Jiřina
Na prahu dospelosti
Mladé letá, 1986,

rady o dospievaní pre mládež...
418.
image_1
image_2
> romány > lekárske romány
Stýblová Valja
Skalpel prosím
Tatran, 1984,

Ako už názov knihy naznačuje, dej románu Skalpel, prosím sa odohráva v lekárskom prostredí. Pútavo sa v ňom opisuje práca lekárov-neurochirurgov, práca nesmierne náročná, jemná, vyžadujúca maximálne sústredenie, obetavosť, kolektívnu súhru a úplnú oddanosť svojej profesii.
Rámec diela tvorí rozhovor významného neurochirurga-profesora s mladým redaktorom, ktorý ho pri príležitosti jeho životného jubilea žiada o interview. Vlastnou náplňou románu je však to, „čo sa do reportáže nevošlo` — práca lekárov, formovanie ich osobnosti aj kolektívu, život pracovný aj rodinný. Najvzrušujúcejšie sú pasáže, v ktorých sa podrobne opisuje priebeh neurochirurgických operácií aj iných lekárskych zákrokov.
419.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > psychologické romány
Styron William
Podpáľ tento dom
Smena, 1990,

Román známeho amerického autora. Dej sa odohráva v USA i na talianskom vidieku, kam sa z rôznych dôvodov utiahli hlavní hrdinovia. Je to kniha najmä o Američanoch, ktorých predstavuje zhýčkaný boháč, ktorý zneužíva moc peňazí, aby ovládol ľudí. Jeho protikladom je Cass, ktorý je neúspešným maliarom, no človekom so zmyslom pre spravodlivosť a láskavým srdcom. Konflikt týchto dvoch hrdinov nie je taký priamočiary, ako sa na prvý pohľad zdá.
420.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy
Susannová Jacqueline
Údolie bábik
Slovenský spisovateľ, 1991,

Anne, Jennifer, Nelly. Tri mladé ženy, ktoré majú svoj život pred sebou a zdá sa im, že svet nemôže byť krajší. Spája ich však jeden rovnaký sen - nájsť skutočnú lásku. Do rušného života vyššej spoločnosti vpadnú neočakávané, nepripravené na nároky, ktoré na ne kladie tento svet. Vír spoločenských udalostí unáša každú iným smerom, spoznávajú život aj z tej druhej stránky. Oscilujú medzi blahobytom a nedostatkom. Zdá sa im neuveriteľné, ako prostredie môže zmeniť ľudí. Čo ich čaká? Podarí sa im dosiahnuť, po čom túžia?
421.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Susannová Jacqueline
Údolie bábik
Slovenský spisovateľ, 1970,

Anne, Jennifer, Nelly. Tri mladé ženy, ktoré majú svoj život pred sebou a zdá sa im, že svet nemôže byť krajší.Spája ich však jeden rovnaký sen - nájsť skutočnú lásku.Do rušného života vyššej spoločnosti vpadnú neočakávané, nepripravené na nároky, ktoré na ne kladie tento svet. Vír spoločenských udalostí unáša každú iným smerom, spoznávajú život aj z tej druhej stránky. Oscilujú medzi blahobytom a nedostatkom. Zdá sa im neuveriteľné, ako prostredie môže zmeniť ľudí. Čo ich čaká? Podarí sa im dosiahnuť, po čom túžia?
422.
image_1
> náboženstvo, cirkev
Svedkovia Jehovovi
Ako vznikol život? Evolúciou alebo stvorením?
Watch tower bible, 1991,

O vzniku života... (ako to vidia svedkovia Jehovovi)
423.
image_1
image_2
> odborné ostatné > encyklopédie, lexikóny > veda, výskum, vynálezy > zvieratá, zoológia > botanika, záhradníctvo > noviny so skenmi, žurnalistika
Švihran Ladislav
Naj naj naj
Mladé letá, 1988,

Encyklopédia svetových naj z rôznych oblastí: človek, technika, príroda, zemeguľa, vesmír atď.
424.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > psychologické romány > Anglicko, Írsko, Škótsko, Wales
Swift Graham
Krajina vôd
Slovenský spisovateľ, 1988,

Fens, nízko položená oblasť východného Anglicka. Odvodnená krajina, ktorú kedysi tvorila voda a ktorá ešte ani dnes nie je celkom pevnou zemou. Realizmus, fatalizmus, flegma. To je krajina, do ktorej autor zasadil svoj sugestívny príbeh. Swift skonštruoval svoje dielo na troch hlavných rovinách. Prvú tvoria osobné zážitky hrdinu Toma, podávané ako spomienky na mladosť, na roky dospievania a prvé erotické zážitky s dcérou miestneho farmára ústiace v tragédiu zapríčinenú slabomyseľnosťou jeho staršieho brata Dicka. V druhej rovine sa autor zamýšľa nad zmyslom dejín, nad ich výkladom a postojom človeka k nim. V tretej rovine je to fascinujúca a bohatá história Fens, ako sa odráža na osudoch dvoch rodín, sedliackej a podnikateľskej, a na životných príbehoch typických postáv, dopĺňajúci miestny kolorit. Realistický obraz života zaostalého kraja, izolovaného od ostatného sveta, je spestrený iróniou a miestami priam šibeničným humorom.
425.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > detektívne romány > psychologické romány
Symons Julian
Farba vraždy - Muž ktorý zavraždil sám seba - Hráči a hra
Slovenský spisovateľ, 1984,

3x detektívka, kde sa na zločin pozerá z hľadiska páchateľa. Autor tu skúma psychológiu zločincov...
426.
image_1
image_3
image_4
> noty, spevníky, knihy o hudbe > ľudové piesne a tance > Slovensko > Morava
Tausingr Jan
Život lidu v písni 5
Státní nakladatelství krásne literatury a umění, 1953,

Noty.
Šest moravský, slováckých a slovenských lidových písní pro sóla, smíšený sbor a harmoniku.
427.
image_1
> životopisy > herci > motivácia, sebazdokonaľovanie
Taylorová Elizabeth
Elizabeth radí
Ikar, 1991,

Volám sa Elizabeth Taylorová. Takmer päťdesiat rokov som verejnosti na očiach - ako dieťa, dievča, mladá žena, matka a dnes už aj ako stará mama. Všimli ste si, že som sa vyhla akýmkoľvek prívlastkom? Čudujete sa mi? Filmové štúdiá a novinári ma už toľkokrát opísali od hlavy po päty, že netreba, aby som plytvala slovami ešte aj ja.
Takto začína, svoje úprimné rozprávanie slávna Elizabeth Taylorová. No Elizabeth sa nerozhodla napísať túto knihu preto, aby sa verejnosť dozvedela aj tých pár detailov, ktoré nevysnorili zvedaví novinári, ale aby vlastným príkladom a skúsenosťami pomohla ženám, keď sa ocitnú v duševnej kríze a svoje problémy začnú nešiť prejedaním. Aj Elizabeth prežila obdobie, keď sa kuchyňa s plnou chladničkou stala jej najmilším miestom v dome a keď váha tvrdošijne ukazovala 80 kg namiesto zvyčajných 55-56 kg. Zo ženy, ktorá bola celý život štíhla ako prútik, sa zrazu s príchodom päťdesiatky stala obézna matróna. Elizabeth sa však rozhodla, že sa nevzdá, a začala, bojovať o svoju podobu, o svoje ja.
O tom, ako to dokázala, čo všetko pre to musela urobiť a čo jej najlepšie pomáhalo, píše práve v tejto knihe. Žičlivo ponúka ženám svoju cestu, ktorá ju priviedla nielen k pôvodnej hmotnosti, bývalej kráse, ale aj k stratenému sebavedomiu.
428.
image_1
> životopisy > žena, krása, dieťa > psychológia
Tekelyová Emma
Byť ženou je úžasné
Ikar, 1998,

Rozprávanie známej moderátorky.
429.
image_1
> romány > lekárske romány > ľúbostné, pre ženy
Thiery Alain
Chirurgička
S Aktuell, 1993,

Dramatický príbeh z lekárskeho prostredia. Talentovaná chirurgička Ann Jessupová úspešne pôsobí na preslávenej klinike Harvardskej nemocnice v Bostone u profesora Barona. Nápadne krásna a ambiciózna mladá lekárka má pred sebou veľkú budúcnosť. Na ceste k profesionálnemu i osobnému úspechu však narazí na isté spoločenské hranice a obmedzenia, ktoré bolestne zasiahnu do jej vzťahu so synom profesora Barona - Johnom. Ann, dcéra farmára z južného štátu Georgia, je napriek svojej kráse i nadaniu pre Baronovcov ako príslušníkov najvyššej spoločenskej vrstvy neprijateľná.
430.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy
Thürk Harry
Dievča z džungle
Vydavateľstvo politickej literatúry, 1966,

Hlavnou hrdinkou obidvoch príbehov je mladá, útla Číňanka Yang malajského pôvodu. Vracia sa zo štúdií do rodiska a keďže vie po anglicky aj malajsky, istý dôstojník jej zaobstará miesto na anglickej vojenskej správe a má s ňou špionážne úmysly...
431.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > vojnové romány
Thürk Harry
Dolina siedmich mesiacov
Osveta, 1964,

Do atmosféry dožívajúceho fašizmu začlenil autor príbeh tajnej lásky. Rudek je Nemec a ľúbi Poľku. Nikto nesmie vedieť, že Maryna je jeho milá. Thürk oživuje neradostnú minulosť, presvecuje zdanlivo i nepreniknuteľnú tmu včerajšej nenávisti a smrti lúčom potreby spolunažívania, lásky a pokoja medzi ľuďmi rozdielnych pováh, národností a rozdielneho vierovyznania i svetonázoru, v mene príslušnosti k ľudskému rodu.
432.
image_1
image_2
> romány > dobrodružné romány > Vietnam, Laos, Kambodža
Thürk Harry
Tiger zo Šangri La
Pravda, 1974,

Hrdinom je Lao Yon, syn roľníka, ktorý má veľké predsavzatia, chce zveľadiť ryžové polia a banánové háje vo svojej vlasti, ktorá bojuje za oslobodenie spod americkej nadvlády, zdá sa, že svoju túžbu vyštudovať uskutoční, až kým jedného dňa neuvidí v televízii tvár svojho otca - povinnosti študenta vystrieda práca vyzvedača...
433.
image_1
image_2
> romány > lekárske romány
Tinák Benjamín
Diagnóza
Osveta, 1988,

Román odohrávajúci sa v malej, vidieckej nemocnici.
434.
image_1
image_2
> romány > dobrodružné romány > Mexiko, Stredná Amerika
Traven B.
Poklad na Sierra Madre
Slovenský spisovateľ, 1963,

Dobrodružný román o troch Američanoch, ktorí dolujú zlato v mexickej pustatine. Autor pútavo zobrazuje život v Mexiku a charaktery potulných zlatokopov, ktorý sú ochotní pred vidinou zlata urobiť čokoľvek...
435.
image_1
image_2
image_3
> romány > spoločenské romány > Mexiko, Stredná Amerika > Indiáni
Traven B.
Vzbura vyvesencov
Bratislava, 1949,

Román o ťažkom živote mexických indiánov a ich krajší život. Jeho dej sa odohráva v hustých lesoch Mexika, kde indiánski robotníci spolu s bielymi musia v neznesiteľných podmienkach stínať vzácne stromy. Strhujúce scény, ku ktorým dochádza medzi robotníkmi a ich utláčateľmi, nadobúdajú miestami priam naturalistický charakter. Ututlávaná nenávisť prepukne v odpor, ktorý sa končí krvipreliatím a vraždami.
436.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány
Trenter Stieg
Prievozník
Smena, 1980,

Mladá lekárnička Kerstin Almarková zažije cestou domov od priateľky záhadné dobrodružstvo, ktoré sa ponáša na zlý sen. Keď na druhý deň nájde v novinách správu o smrti bývalého automobilového pretekára Petra Lillieho, uvedomí si, že tvár na fotografii patrí chlapíkovi z čudnej trojice, ktorú stretla predošlého večera. Obráti sa na políciu, ale tá jej výpoveď berie s rezervou. Kerstin sa preto pustí do pátrania na vlastnú päsť spolu s fotografistom Harrym Fribergom, ktorý sa takisto zaujíma o mŕtveho pretekára...
437.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > ľúbostné, pre ženy > vojnové romány
Trioletová Elsa
Avignonskí milenci
Smena, 1963,

V široko koncipovanom rámci odbojovej práce a boja proti okupantom odohráva sa nežný ľúbostný príbeh Julietty a Célestina, ľúbostný príbeh poznačený temným režimom okupácie, ktorá nedovoľuje ľuďom, aby žili vlastným citovým životom.
438.
image_1
> romány > psychologické romány
Trioletová Elza
Duša
Vydavateľstvo politickej literatúry, 1967,

Kniha ponúka autorkinu výpoveď o každom z nás, o našej osobnosti - duši, o tom, ako ľahko sme zraniteľní - autorka vo svojom románe pútavo a farbisto rozpráva práve o ľuďoch a o ich vzťahu k dnešnému svetu.
439.
image_1
> romány > spoločenské romány
Troyat Henri
Eygletiérovci 1
Slovenský spisovateľ, 1980,

1.diel.
Eygletiérovci — Jean Mare, Francoise a Daniel žijú s otcom a nevlastnou matkou. Filip Eygletiére sa totiž rozviedol a znovu oženil s krásnou predavačkou z módneho salónu, od seba oveľa mladšou, inteligentnou Carolou. Je to na pohľad usporiadaná, harmonická rodina. Filip Eygletiére, majiteľ úspešnej advokátskej kancelárie, bonviván a pôžitkár, hlbšie vnútorné záväzky k deťom nepociťuje. Jeho styk s nimi sa odohráva na rovine spoločenskej a pri bohatom rodinnom stole. Pre osobné problémy detí, ktoré práve prechádzajú krízou dospievania, si vo svojom životnom štýle priestor nenašiel. Spravuje sa konzumným zákonom i v súkromnom živote, nedá sa ničím a nikým obmedzovať. Carola strhne do svojich krážov jeho najstaršieho syna. Francoise rozčarovaná životom sa pokúsi o samovraždu. Dráma eygletiérovskej rodiny sa začala. Do akých rozmerov sa rozrastie?
440.
image_1
> romány > spoločenské romány
Troyat Henri
Eygletiérovci 3
Slovenský spisovateľ, 1980,

Strhujúca dráma francúzskej rodiny. 3.diel.
441.
image_1
image_2
image_3
> deti 5 až 13 rokov > deti nad 10 rokov, mládež
Tublin Valentin
Septembrová regata
Mladé letá, 1986,

Príbeh o kamarátoch, veslároch stojacich na prahu dospelosti... (pre čitateľov okolo 13 rokov)
442.
image_1
image_2
image_3
> romány > herci > ľúbostné, pre ženy
Ullmannová Liv
Premena
Tatran, 1982,

Autobiografický román svetoznámej herečky.

Keď táto kniha vyšla u nás po prvý raz, nórska herečka Liv Ullmannová bola už známa, uznávaná, slávna. V knihe PREMENA píše aj o sláve, aj o uznaní, aj o tom, ako ju v rôznych končinách sveta zasypávali poctami a kvetmi, aby napokon večer zostala v prepychovom apartmáne hotela sama. Sama so sebou, s myšlienkami, smútkom, túžbami, pocitmi ženy, v ktorej stále žije dievčatko, placho sa dotýkajúce vecí sveta a intenzívne vnímajúce jeho dotyky.
Liv Ullmannová píše o sebe, ale nie je to `klasická` biografia - aj ona to popiera: nepíšem životopis. Sú to fragmenty zo života: o matke, o detstve, o dcére Lin, voči ktorej cíti výčitky svedomia, lebo je žena a žena sa má, aspoň podľa dobového kánonu, venovať predovšetkým domácnosti, rodine, deťom. Fragmenty o svojej láske, láskach. Fragmenty o práci herečky v divadle i vo filme. A predsa je to ucelená výpoveď, kniha neobyčajná formou i obsahom, kniha sugestívna, premýšľavá, nabádajúca myslieť... KNIHA! Ponúkam ju čitateľom, ktorí si Liv Ullmannovú pamätajú z mnohých Bergmanových filmov, a prinášame ju tým mladším, ktorých zaujíma plnosť života jednej obyčajnej, neobyčajnej ženy herečky. Iste pri tom môže byť pre čitateľov zaujímavá informácia, že roku 2008 sa zúčastnila filmového festivalu v Trenčíne.
443.
image_1
image_3
> romány > detektívne romány
Upfield Arthur
Vražda musí počkať - Vôľa kmeňa - Prekliaty dom
Slovenský spisovateľ, 1988,

1. Inšpektor Bonaparte rieši záhadné únosy piatich dojčiat,
2. Riešenie záhady okolo mŕtvoly muža v kráteri,
3. Inšpektor s pomocou ľudí z panského sídla hľadá súvislosť mezi vraždami dvoch žien a jedného muža
444.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > detektívne romány > psychologické romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR
Vajner Arkadij - Vajner Georgij
Po stopách vraha - Čierna mačka
Slovenský spisovateľ, 1983,

2x psychologická detektívka.

V kriminálnych románoch Po stopách vraha a Čierna mačka sa Vajnerovci usilujú rozšíriť hranice žánru smerom k hlbšej sociálnej a psychologickej analýze. Odhaľujú psychologické a sociálne pozadie zločinu, ich príbehy spracúvajú spoločensky závažnú problematiku. V obidvoch románoch sú hlavnými hrdinami mladí vyšetrovatelia.

V prvom Tichonov pátra po neznámom vrahovi, precestuje pri tom hodný kus Sovietskeho zväzu (Krym, Tallin, Leningrad, Moskva), kým sa kruh okolo zločinca neuzavrie vo Ľvove. Príbeh sa rozvíja logicky a od začiatku do konca je plný dramatizmu a napätia.

Nie menej dramatický je ďalší príbeh z povojnových dní r. 1945. V ňom mladého nadporučíka Šarapova, bývalého frontového dôstojníka, hneď v prvý deň služby pridelia do skupiny, ktorá má odhaliť nebezpečnú bandu vrahov vyčíňajúcich v Moskve pod názvom Čierna mačka.

Charakteristickým znakom štýlu bratov Vajnerovcov je vhodná miera autentickosti, spájanie prvkov umeleckej literatúry a literatúry faktu. Pre milovníkov kriminálnej literatúry bude kniha iste príjemným oživením.
445.
image_1
image_2
> nečítané knihy > fantasy romány > deti nad 10 rokov, mládež
Vance Jack
Lyonesse
Laser, 1995,

Teď jsou navždy ztraceny pod vlnami Atlantiku.
Staré ostrovy byly jedinou zemí krásných trav a zakletých lesů skřítků a vil, s babiznami moudrými a vzdělanými, s udatnými rytíři a s kouzelníky.
Deset království plných magie.
A v jednom království žila princezna pohádkově krásná, leč smutná. Pak jí jednou moře přineslo prince...
446.
image_1
image_3
> nečítané knihy > sci fi romány > poviedky
Varley John
Press ENTER
Laser, 1992,

Sbírka pěti žánrově různých povídek od detektivního příběhu přes kyberpunk až k romantické povídce nové vlny.
447.
image_1
> nečítané knihy > sci fi romány
Varley John
Titan
Laser, 1992,

Kozmická loď Ringmaster letí so šesťčlennou, trochu sexuálne slobodomyseľnou posádkou k Saturnu. Objavia nový mesiac planéty, ktorý je gigantickým umelým telesom, no prekvapujúco aj akýmsi živým tvorom. Tento doslova kozmickú loď a jej posádku zožerie. V útrobách „bytosti“ je nádherný a krutý svet inteligentných bytostí antickej mytológie v ktorom sa ocitajú šokovaní astronauti, ktorí majú navyše do mozgu vkódované nové informácie. Dejová línia sleduje osud kapitánky Chirocco /Rocky/ Jonesovej a jej lesbickej kolegyne Gaby, keď sa obe pokúšajú nájsť vládcu-pseudoboha tohoto panoptikálneho sveta, ktorý riadi ako mytologický Zeus všetky živé i neživé udalosti...
448.
image_1
image_3
> romány > spoločenské romány > Taliansko
Verga Giovanni
Eros
Smena, 1984,

Talianska spoločnosť v období morálneho úpadku...
449.
image_1
image_2
image_3
> romány > životopisy > maliarstvo, grafika > maliari, sochári > ostatné umenie
Vestdijk Simon
Piata pečať
Slovenský spisovateľ, 1961,

V románe Piata pečať autor zachytáva vrcholné obdobie El Grecovej maliarskej činnosti a na pozadí jeho zápasu o nový obraz v umení, vášnivejší a bojovnejší, kreslí obraz pohnutého šestnásteho storočia v Španielsku. A tento obraz je pochmúrny. Chmúrne sú farby a ťahy, kresliace väzenie a kacírske súdy, pokrytectvo a intrigy na kráľovskom dvore ovládanom mníchmi.
450.
image_1
> odborné ostatné > cestopisy > životopisy > noviny so skenmi, žurnalistika
Vujity Tvrtko
Videl som peklo
Talentum, 2003,

Tvrtko Vujity - mladý reportér, nositeľ Pulitzerovej pamätnej ceny, dobrodruh, novinár, spisovateľ, človek nezvyčajnej odvahy, citu pre výnimočné situácie, hľadač hrdinov všedných dní a ľudí nezvyčajných osudov, rozprávač..., takto rôzne ho charakterizujú všetci, ktorí mali možnosť vidieť jeho reportáže, čítať jeho knihy alebo sa s ním stretnúť. Z jeho štyroch kníh, z ktorých sa každá stala bestsellerom, ponúkame výber najzaujímavejších reportáží:
* z osady, kde žije sedemtisíc malomocných
* o živote v tieni Černobyľu
* o deťoch poznačených AIDS v Rumunsku
atď.
451.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány > Švédsko
Wahlöö Per - Sjöwallová Maj
Noční autobus
Mladá fronta, 1974,

V nočním autobusu ve Stockholmu dojde k hromadné vraždě, při níž zahyne osm cestujících včetně řidiče a kriminálního asistenta, jenž pátral na vlastní pěst po záhadném, téměř již promlčeném zločinu. Takto začíná detektivní román z prostředí švédského hlavního města a jeho podsvětí, příběh, v němž se na pátrání po pachateli podílí několik detektivů.
452.
image_1
image_2
> romány > historické romány > starovek (antika)
Wallace Lewis
Ben Hur
Tatran, 1969,

Jeden z najlepších a najúspešnejších historických románov všetkých čias Rozsiahle koncipovaný historický román sa odohráva v Jeruzaleme podrobenom Rimanmi v čase vzniku kresťanstva. Ben Hur je vzdelaný a mierumilovný syn významnej židovskej rodiny, z bohatého kniežacieho rodu v Jeruzaleme, ktorého osud sa prelína s osudom Ježiša Krista. Za domnelý útok na predstaviteľa rímskej moci ho Messala, priateľ z detstva, nespravodlivo obviní z vraždy. Je doživotne odsúdený na galeje. Jeho matku a sestru zaživa pohltí väzenie, odkiaľ sa už nemajú nikdy vrátiť. V námornej bitke, ktorá sa strhne medzi rímskou flotilou a pirátmi, Ben Hur zachráni život svojmu veliteľovi Quintovi Arriovi. Ten mu z vďačnosti daruje slobodu, adoptuje ho a dožičí mu rímske vzdelanie aj vojenský výcvik.
Ben Hura to však ťahá do vlasti, zároveň v ňom dozrieva myšlienka odplaty za všetky príkoria, ktorými musel prejsť. Počas slávnostných hier v Antiochii sa dozvie, že jeho úhlavný nepriateľ Messala súťaží v pretekoch štvorzáprahov. Ben Hur využije príležitosť, aby si s ním v dramatickom súboji zmeral sily a dokázal, že pravda a víťazstvo stoja na jeho strane. Život Ben Hura sa odvíja paralelne so životom Ježiša. Postupne si osvojuje idey Kristovho učenia, medzi ktoré patrí láska a odpúšťanie.
453.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > historické romány > starovek (antika) > Afrika > odporúčané tituly
Waltari Mika
Egypťan Sinuhe
Slovenský spisovateľ, 1978,

Múdry a vzdelaný lekár v štvrti chudobných prijal malého najdúcha, dal mu meno Sinuhe, zasvätil ho do tajomstiev liečenia a okrem všetkej starostlivosti ho zahrnul aj láskou. No Sinuhe, ktorého už aj meno predurčuje k osamelosti, postupne odvrhuje všetkých, čo ho milujú, až sa dostane na dvor faraóna Echnatona a stane sa jeho dôverníkom. Po faraónovej smrti však Sinuhe upadne do nemilosti a jeho bývalý priateľ, egyptský vojvodca a uchádzač o faraónsky stolec, ho pošle do vyhnanstva. Tu starnúci Sinuhe píše svoje pamäti, aby sám pred sebou ospravedlnil činy, ktorých sa dopustil často proti vlastnej vôli a vlastnému presvedčeniu, len zo slabosti a neschopnosti vzoprieť sa brutalite vládychtivých mocnárov. Množstvo exotických zážitkov, plnokrvných postáv historických udalostí udržiava čitateľa v ustavičnom napätí.
454.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány
Waltari Mika
Komisár Palmu
Smena, 1979,

Jednoho sychravého zářijového rána nalezne slečna Kaino Pelkonenová při procházce se psem na Hvězdářském vršku mrtvolu muže. Zpočátku vše nasvědčuje tomu, že se stařík, jehož tvář je zahalena kabátem, opil a zemřel na následky podchlazení. Ale po bližším ohledání místa činu se ukáže, že vysvětlení nebude zas až tak jednoduché… Česky vyšlo pod názvem Hvězdy to řeknou.
455.
image_1
image_2
> romány > detektívne romány > psychologické romány
Wambaugh Joseph
Cibuľové pole
Slovenský spisovateľ, 1986,

Americká napínavá detektívka podľa skutočnej udalosti - dvaja zločinci - dvaja policajti a americká justičná mašinéria...
Joseph Wambaugh, civilným povolaním detektív, patrí k mladšej generácii amerických prozaikov. Román dejovo vychádza zo skutočnej udalosti a sústreďuje sa na únos, smrť a napokon vyšetrovanie jedného z prípadov, ktoré autor tak dôverne pozná z vlastnej skúsenosti. Avšak okrem bohatej a napínavej dejovej osnovy sa za všetkým skrýva psychologická štúdia zločinu a jeho pozadia. Román sa zaradil medzi najpoprednejšie americké bestsellery.
456.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi a fantasy ostatné > sci fi romány
Watson Ian
Žalm podle Jonáše
Laser, 1993,

Žalm podle Jonáše je kniha o neuvěřitelných vědeckých objevech, jejich vzájemných souvislostech a lidech kolem nich. Jeden objev učinili pomocí radioteleskopu v Mexiku američtí vědci. Ukazuje se, že náš vesmír je jen vedlejším produktem při vzniku skutečného, Bohem stvořeného, vesmíru, který je mimo nás. Což má mnoho filosofických i kosmologických důsledků. Druhý objev učinili sovětští vědci. Ten spočíval v tom, že obsah mozku člověka, model vědomí, byl přenesen do mozku vorvaně. Oba tyto objevy jsou nakonec propojeny, od čehož si vědci slibují získání nových informací. Což se nakonec i stane, i když trochu neočekávaným způsobem.
V knize se prolíná několik vrstev vyprávění. Děj se odehrává paralelně v sovětském výzkumném středisku, na radioteleskopu v Mexiku, na vojenské základně v Japonsku a mezi kytovci pod hladinou moře. Všechny tyto vrstvy se postupně přibližují až se nakonec prolnou při propojení uskutečněných vědeckých objevů.
Kniha je docela zajímavá, i když na čtení místy trošku obtížná, neboť je občas proložena filosofickými, kosmologickými či logickými úvahami. Ale tyto úvahy jsou funkční a knížka poskytuje široký prostor k vlastním úvahám.
457.
image_1
image_2
image_3
> romány > detektívne romány
Waugh Hillary
Nezvestný - Skladačka - Smrť a okolnosti
Slovenský spisovateľ, 1979,

Waugh je realistom všedného dňa, jeho policajti nie sú geniálni `ostrí chlapíci` a zo zdanlivo všedných prípadov, ktoré vyšetrujú sa autorovi podarilo vyťažiť dramatické a silné príbehy.
1. Nezvestný
2. Skladačka
3. Smrť a okolnosti
458.
image_1
image_2
> životopisy > ostatné umenie > maliari, sochári > sochárstvo, plastika
Weiss David
Nahý som prišiel na svet
Tatran, 1985,

O živote a diele Augusta Rodina...
459.
image_1
image_2
image_3
> romány > dobrodružné romány > Holandsko
Wetering de van Janwillem
Cudzinec v Amsterdame
Smena, 1981,

Atraktívny príbeh o papuánskom policajtovi ktorý po emigrácii do Holandska chce pokračovať vo svojej policajnej práci...
460.
image_1
image_2
> romány > psychologické romány > spoločenské romány
White Patrick
Voss
Slovenský spisovateľ, 1977,

Román austrálskeho autora, psychologicky koncipované štúdie osamelosti ľudskej duše, márne túžiacej po sebarealizácii.
461.
image_1
image_2
> romány > poviedky > psychologické romány
Wilder Thornton
Teofil North
Smena, 1977,

Posledné románovej dielo amerického autora je pôvabnou pikareskní mozaikou, obsahuje rad autobiografických prvkov a je považované za jeden z vrcholov jeho tvorby.
Kniha sa skladá z trinástich voľne na seba nadväzujúcich príbehov, odohrávajúcich sa v luxusnom prímorskom letovisku v polovici 20. rokov 20. storočia. Sú prepojené postavou mladého učiteľa, prostého a slobodomyseľného človeka, ktorý si zaumienil prežiť v tomto mieste nejaký čas a dôsledne sa vyhýba všetkému, čo by mu mohlo vyniesť nejaký majetok. Nedokáže si ale odoprieť v niektorých prípadoch zasiahnuť do osudov svojich zverencov, pričom sa úzkostlivo snažia ubrániť vlastné slobodu a nezávislosť. Vyniká neobyčajnou predstavivosťou a vynaliezavosťou, ktoré mu pomáhajú vyriešiť aj tie nejdelikátnější záležitosti svojich blížnych s hlbokým pochopením a k všeobecnej spokojnosti.
462.
image_1
image_2
> nečítané knihy > sci fi romány > deti nad 10 rokov, mládež
Williams Gordon
Mikronauti
Klub Julese Vernea, 1993,

Svět budoucnosti je sužován hladem. Skupina průzkumníků-mikronautů má ověřit odvážné řešení: 35 zmenšení lidí, kterým by mohli k obživě stačit poslední zbytky přírody. Mikronauti se musí nejen naučit žít v nových podmínkách, ale i čelit nepřátelům celého projektu miniaturizace, kteří jej považují za plýtvání beztak již omezenými zdroji.
463.
image_1
image_2
image_3
image_4
> romány > historické romány > USA
Winsorová Kathleen
Pútnici I. - II.
Smena, 1974,

Americká spisovatelka Kathleen Winsorová ve svém slavném románu Poutníci postavila proti sobě dva světy: svět finančníků a spekulantů v New Yorku na východě, a svět lidí v drsné přírodě Skalistých hor v Montaně na západě.
Na západě se odehrávají příběhy nezcivilizovaných lidí, kteří bydlí v chudých chatrčích. Muži zpravidla pracují jako zlatokopové na záborech (= označená část nalezišť) a ženy se starají o domácnost a děti. Zatímco na východě jsou muži bohatí, vydělávají miliony dolarů, jejich ženy už se nestarají o domácnost, ale chodí do divadla, kupují si nové šaty atd. O domácnost se jim starají služky a o jejich děti chůvy.
Jsou to dva úplně jiné světy, avšak životy v nich se sobě podobají. Zažívají lásku, zklamání, nevěru, přátelství, ztráty... Jako v každém z románů této spisovatelky má i tento zajímavý a napínavý obsah.
464.
image_1
> romány > ľúbostné, pre ženy > historické romány
Winsorová Kathleen
Večná ambra I.
Epocha, 1969,

1.časť historického románu.

Jeden z najslávnejších príbehov pôvabnej obyčajnej dievčiny, ktorá z najnižšej sociálnej vrstvy závratne vystúpi na spoločenskom rebríčku až medzi dvornú elitu a stane sa favoritkou samotného kráľa Karola II. V románe zo 17. storočia rozvinula autorka podivuhodne strhujúci dej. Do veľkej politiky, závažných spoločenských konfliktov a osudových udalostí, akými sú vojna s Holandskom, požiar Londýna i morová epidémia, vstupujú dramatické udalosti - osobné a ľudské.
465.
image_1
> romány > spoločenské romány
Wójcik Zygmunt
Zlá láska
Pravda, 1981,

Podkladom románu Zlá láska, je skutočná udalosť, ktorá mala finále v sedemdesiatych rokoch. Popredný gazda Magul, predstaviteľ odchádzajúceho sveta, dostáva sa do konfliktu s dedinským kolektívom, s jeho hodnotami a zvyklosťami. Pre chorobnú pripútanosť k svojmu majetku sa dopúšťa vraždy a východisko zo strachu pred trestom vidí v pochybnej slobode bezprávneho vyhnanca. Nevie sa zmieriť s tým, že už prestal byť pánom svojho gazdovstva, ktorého sa ujal zať a dcéra. Slepá láska k pôde je napokon príčinou jeho dlhoročnej osamelosti a veľkej osobnej tragédie.
466.
image_1
image_3
image_4
> poézia > náboženstvo, cirkev
Wojtyla Karol
Píseň o třpytu vody
Univerzum, 1990,

Verše a scénická meditace Jana Pavla II.
467.
image_1
> romány > spoločenské romány > Poľsko > ľúbostné, pre ženy
Zapolska Gabriela
Katka Karyatida
Státní nakladatelství krásné literatury, 1961,

Román proslulé představitelky polské naturalistické literatury (l857-1921). S otevřeností, která měla ve své době všechny znaky revolučnosti, líčí pohnutý příběh prosté venkovské dívky, jež přichází do města za služku a stává se obětí své důvěřivosti i falešné měšťácké morálky.
468.
image_1
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk > firma, podnikanie, manažment > ekonomika, financie
Závada Dušan
Slovensko-nemecký vetník obchodnej korešpondencie
Ister Science Press, 1991,

Slovensko-nemecký vetník obchodnej korešpondencie.
469.
image_1
image_3
image_4
> nečítané knihy > psychológia > výchova detí > piataci
Zelina Miron - Uhereková Mária - Kašparová Zdenka - Houška Tomáš
Ako poznám sám seba?
Poľana, 2004,

Doplnkový učebný text pre 5. ročník základných škôl a 1. ročník gymnázia s osemročným štúdiom.
470.
image_1
image_2
> romány > spoločenské romány > historické romány > psychologické romány > USA
Zilahy Lajos
Duch hasne
Slovenský spisovateľ, nezistené,

Psychologický román o emigrácii do Ameriky, plahočení sa a snahe prežiť.
471.
image_1
image_2
> romány > ľúbostné, pre ženy > psychologické romány
Zola Émile
Radosť žiť
Smena, 1966,

Autor hlboko v duši zostával romantikom, človekom túžiacim po kráse a čistote. I keď nedokázal plne pochopiť podstatu dejinného vývoja, predsa jeho čestnosť a hlboká znalosť života mu dávali možnosť správne predvídať budúcnosť. Autor jej veril, očakával triumf plodného a slobodného života. Bol presvedčený, že radosť žiť, ktorá sa stala aj titulom tohto románu, zvíťazí nad predsudkami i dedičnými znakmi - v tomto duchu vytvoril aj svoju hrdinku...
472.
image_1
image_3
> jazyky, slovníky > nemecký jazyk > náučné knihy > knihy o filme a TV > odporúčané tituly > prváci > druháci > najlepšie detské
Zubajová Lýdia - Ondeková Daniela
Spielt mit!
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1986,

Televízny kurz nemčiny pre deti. Obsahuje veselé obrázky s otázkami + správne odpovede, texty s prekladom na druhej strane.
Pamätáte sa? :)
473.
image_1
image_2
> romány > vojnové romány > Rusko, krajiny bývalého ZSSR > historické romány
Zweig Arnold
Spor o seržanta Grišu
Slovenský spisovateľ, 1959,

Otrasná skutočná udalosť, ktorú autor zažil na ruskom fronte v prvej svetovej vojne a zvolil si ju za jadro románu. Prostého nevinného ruského vojaka-robotníka popravili nemeckí generáli rukou prostého nemeckého vojaka. Ako je možné, že sa ľudia štvaní do vojny mohli dívať na takú nespravodlivosť. Autor románu dáva otázku a odpovedá pravdivým zobrazením a odsúdením imperialistickej vojny.
DOMÁCA KNIŽNICA - jedinečný systém vybudovania knižničnej zbierky za minimálne náklady!

Z nasledujúceho zoznamu si môžete zakliknutím vybrať presne

25 titulov

z ponuky Antikvariátu u Slimáka a zaplatíte za ne LEN

8


Dopravné náklady sa odvíjajú od celkovej hmotnosti. Ak si pre knižky prídete osobne, dopravné náklady budú samozrejme 0 €.

Naša akcia „domáca knižnica“ obsahuje tituly, ktorých sa nám nazbieralo viac kusov a kvôli skladovaniu potrebujeme ich stav trochu znížiť. Nie sú to teda lacné, menej kvalitné alebo nepredajné knihy, naopak – niektoré z nich sa už predali veľa krát a sú tam aj úplne nové knihy. Každú z nich môžete získať za zlomok ich ceny. Táto ponuka sa denne mení o novozaradené alebo vypredané tituly.


Ak s týmito podmienkami súhlasíte, hor sa do budovania vlastnej, domácej knižnice...Pozn.: Tento objednávací systém pracuje iba v prípade že máte zapnutý JavaScript.
Ak tlačítko nefunguje, povoľte prosím JavaScript vo svojom prehliadači a refreshnite stránku...